Amazon ithalatçı depozitosu harici vergi çıkar mı?

ozturkanil0

Decapat
Daha fazla  
Amazon'dan gamepad satın alacağım ama birinde istahalatci depozitosu dahil diyor. Onda kapıda vergi ödemedigimizi biliyorum fakat digerinde KDV dahildir diyor. "istahalatci depozitosu dahil" demiyor bunu satın alırsam vergi ödeyecek miyim? Kapımda gümrük vergisi falan çıkacak mı?

Dosya Ekleri

• Screenshot_20240515_094518_Amazon Shopping.jpg
    Screenshot_20240515_094518_Amazon Shopping.jpg
    73,7 KB · Görüntüleme: 29
  • Screenshot_20240515_094540_Amazon Shopping.jpg
    Screenshot_20240515_094540_Amazon Shopping.jpg
    59,5 KB · Görüntüleme: 30
Son düzenleyen: Moderatör:
Amazon'dan gamepad satın alacağım ama birinde istahalatci depozitosu dahil diyor. Onda kapıda vergi ödemedigimizi biliyorum fakat digerinde KDV dahildir diyor. "istahalatci depozitosu dahil" demiyor bunu satın alırsam vergi ödeyecek miyim? Kapımda gümrük vergisi falan çıkacak mı?

KDV yazan Türkiye'de satılan ürün olduğu için KDV dahil yazıyor. İthalat işlemi ücretinde KDV olmaz. Direkt olarak gümrük vergisi alınır. Türkiye'den aldığınız ürünlerde gümrük vergisi olmaz.

Ben SmartTag kılıfı almıştım. Onda da öyle depozito ücreti yazmıyordu. PTT dağıtımı yapan postacı benden ücreti aldı. Kargo Türkiye'ye girdikten gümrükten geçtikten sonra ödemen gereken bedel PTT de kargo no ile sorgulayınca çıkıyor.

150TL lik plastik kılıf için ödediğim vergiler ve ücretleri aşağıya ekran görüntüsü koyuyorum. Senin kaç liraya aldığının önemi yok. Onlar basit bir arama yapıyorlar gördükleri ilk fiyatın üstünden vergilendiriyorlar. Uğraşmak istersen, satıcıdan fatura alıp, bankadan kaşe imzalı kredi kartı ekstresi alıp, gümrüğe itiraza gitmen gerekiyor. Bana en yakın gümrük Ankara'daydı. Uğraşamadım. Mesele para değil. Mesele hem gümrüğe sunma ücreti ödüyoruz hem kafalarına göre iş yapıyorlar.

1715758153898.png

Ben SmartTag kılıfı almıştım. Onda da öyle depozito ücreti yazmıyordu. PTT dağıtımı yapan postacı benden ücreti aldı. Kargo Türkiye'ye girdikten gümrükten geçtikten sonra ödemen gereken bedel PTT de kargo no ile sorgulayınca çıkıyor.

Arkadaşın paylaştığında 17 Mayıs teslim tarihli bir ürün KDV belirtilmiş. Türkiye'den satışı olan bir ürün. Sizin bahsettiğiniz durum yine yurt dışı ürünü. Konu sahibinin paylaştığı ilk ürün Türkiye satışlı 2. ürün yurt dışı satışlı olan ürün. Bu arada Amazon yurt dışı satışlarında satıcı için zorunlu şart oluşturuyor. İthalat depozitosu ücreti baştan otomatik belirleniyor. Dediğiniz durum AliExpress gibi sitelerden verilen siparişlerde oluyor. Amazon'dan gelen siparişlerle Amazon ilgilendiği için ek bir ücret çıkmadan kapıya geliyor.

Arkadaşın paylaştığında 17 Mayıs teslim tarihli bir ürün KDV belirtilmiş. Türkiye'den satışı olan bir ürün. Sizin bahsettiğiniz durum yine yurt dışı ürünü. Konu sahibinin paylaştığı ilk ürün Türkiye satışlı 2. ürün yurt dışı satışlı olan ürün. Bu arada Amazon yurt dışı satışlarında satıcı için zorunlu şart oluşturuyor. İthalat depozitosu ücreti baştan otomatik belirleniyor. Dediğiniz durum AliExpress gibi sitelerden verilen siparişlerde oluyor. Amazon'dan gelen siparişlerle Amazon ilgilendiği için ek bir ücret çıkmadan kapıya geliyor.

1715760994963.png

Fiyatı 150 lira demiştim 303 lira görünüyor. Gümrük fazla çıkınca amazon ve satıcı ile görüştüm. Bir şeyler yaptılar fiyat öyle iki katına çıktı ama benim bir işime yaramadı .

İlk defa Amazon'dan yurt dışı ürünün PTT ile teslim edildiğini görüyorum. Normalde gümrük süreçleriyle Amazon kendisi ilgileniyor. Amazon yurt dışından onlarca sipariş verdim bu zamana kadar PTT ile geldiğini görmedim. Hatta şu an bile siparişim var gümrük işlemleriyle Amazon ilgileniyor.

1715761266376.png

İlk defa Amazon'dan yurt dışı ürünün PTT ile teslim edildiğini görüyorum. Normalde gümrük süreçleriyle Amazon kendisi ilgileniyor. Amazon yurt dışından onlarca sipariş verdim bu zamana kadar PTT ile geldiğini görmedim. Hatta şu an bile siparişim var gümrük işlemleriyle Amazon ilgileniyor.

Eki Görüntüle 2195976

Bu mesele için konu bile açmıştım. Olabilir size denk gelmemiş olabilir. Ben 5-6 ürün aldım hepsi PTT ile geldi. PTT artık şu gümrük ücreti için Online ödeme koysa artık. Sitede gümrük ücreti belli olunca öde diye buton olsa basıp ödesek, postacı ile para al ver yapmasak keşke. İş yerine geldiğinde kargo başka kişilere teslim ediliyor ve onlar da haliyle ceplerinden para vermek istemiyorlar, kargo geri dönüyor. Sonra PTT'ye git parket çık... Park ücreti, yol masrafı (30km)... Neyse bunlar başka günün meseleleri çok dertliyim bu konuda.

Bu mesele için konu bile açmıştım. Olabilir size denk gelmemiş olabilir. Ben 5-6 ürün aldım hepsi PTT ile geldi. PTT artık şu gümrük ücreti için Online ödeme koysa artık. Sitede gümrük ücreti belli olunca öde diye buton olsa basıp ödesek, postacı ile para al ver yapmasak keşke. İş yerine geldiğinde kargo başka kişilere teslim ediliyor ve onlar da haliyle ceplerinden para vermek istemiyorlar, kargo geri dönüyor. Sonra PTT'ye git parket çık... Park ücreti, yol masrafı (30km)... Neyse bunlar başka günün meseleleri çok dertliyim bu konuda.

Bulunduğunuz ilden kaynaklı olarak PTT'den yönlendirme yapıyor olabilirler. Ben İstanbul'da yaşadığım için kolay gelsin, AGT gibi firmalardan hep geliyordu. Belki bundan dolayı böyle yapmışlardır. Amazon desteğe ulaştığınızda size bir bilgi vermediler mi?

Bulunduğunuz ilden kaynaklı olarak PTT'den yönlendirme yapıyor olabilirler. Ben İstanbul'da yaşadığım için kolay gelsin, agt gibi firmalardan hep geliyordu. Belki bundan dolayı böyle yapmışlardır. Amazon desteğe ulaştığınızda size bir bilgi vermediler mi?

Bulunduğum ilde pek çok kurye, kolay gelsin, sendeo ve UPS Kargo gibi popüler kargoların hepsi var.

Amazon desteğe ulaştığımda durumun kendileriyle ilgisi olmadığını, PTT ile aramda çözmem gerektiğini söylediler. Satıcı fatura gönderdi iade istemem için ancak dediğim gibi uğraşmak çok daha zahmetliydi vazgeçtim. Yapacak bir şey yok.

Aklınızda olsun ister yurt dışı, ister yurt içi alışveriş yapın; PTT Kargo'ya denk gelebiliyorsunuz. Benim gibi yüksek gümrük vergisi çıkma ihtimalide var. Bir defasında 10 adet lastik anahtarlık aldım (paket öyleydi tek alım yapamıyorsun), PTT'de ticari alım kategorisine sokulup yine yüksek vergilendirildi. Kızdım almadım. 5 yıl sonra gümrük malları satışı yapılmış. 5 yıl boyunca geçen sürenin yer işgal ücreti istendi. Ödedim artık ne yapayım. (Benzer durum yedi emine çekilen bir vasıtadan dolayı başıma geldiği için uzasın istemedim ödedim).

Yeni konular

Geri
Yukarı