AMD PHENOM II X6 1055T TurboV Evo ile OC yapmak

Son düzenleyen: Moderatör:
Bahsetmek istediği rehber bu : FX 4100 4.4 GHZ Overclock Rehberi | Technopat Sosyal
Manuel olarak nasıl OC yapılacağını anlatıyor.

Turbo EVO ile sadece kontrolleri yapmalısınız. OC işlemini BIOS'dan yapmak çok daha sağlıklı olur.

z6CDlRg.jpg

Evet, aynen öyle olmalı. Turbo V Evo'ya maalesef ki güvenemedim ben. Her arttırmaya çalıştığımda maalesef ki kitlendi ve BIOS'dan yaptım.

Bu arada, rehber linkini düzelteyim.

Bence Amd Overdrive da iyi. :D

Pek bir bilgim yok yazdıklarımda yanlış bir şeyler varsa düzeltirseniz sevinirim.

Bir şey sorabilir miyim ? Ben mesela eskiden bilgisizce yaptığım OC 'u şuan yapamıyorum. Yani voltajıda bir miktar arttırdım. fakat Aynı değerlere çıkamıyorum. Windows 8.1 hata veriyor. 2-3 kere yapınca da sistem kurtarma kısmına atıyor. Nedendir ? En sağlıklı OC nasıl yapılır ?

Aynı işlemci arkadaş ile. Voltaj 1.32 ve 1.36 küsür , FSB yi 200 den 250-255 e alıyorum olmuyor. Ama işlemci eskiden 243 FSB ile voltajsız 3.4 GHz e çıkıyordu. Fakat şuan aynı değerleri girmeme rağmen Windows 8 hata veriyor. Anakart "OC failed" diye bir hata vermiyor.

BUS frekans hızı artışı ile OC yapmak temelli olarak zor bir iştir zaten. Stabiliteyi sağlaması güç bir işlemdir. Çarpan artırır gibi artıramazsın onu.
Sen büyük ihtimalle önceden de stabilite testi yapmıyordun. Şimdi sıkıntı çıkınca, önceden böyle değildi diyorsun :)

Ayrıca voltajı şu küsür diye bir tanımlama yok :) CPU voltajı, CPU/NB voltajı gibi değerleri de belirtmelisin.
Ve her şeyden önce BUS frekansı fazla artırmamalısın. İlk önce 25 ile başla. Prime95 ile stabilite kontrolünü yap. Stabil kalırsa 5'er 5'er çıkarsın.

Hocam aslında AMD OverDrive ile stabilite testi yapıyorum. Yarım saat 1 saat gibi test ediyorum. Bu arada ben sadece Cpu voltajını değiştiriyorum. O voltajı 1.32 küsür dediğim 1.326530 gibi yani. Bu arada zaten ben 5 er 5 er arttırarak bu küsürlere geldim.:D Yanlış anlaşılmasın. Bu arada RAM leri de 667 MHz ye çekiyorum. Yani 1600 iken 1333 yapıyorum. Çarpan kilidini 14x te sabitliyorum. Bir de bir şey vardı. Tam hatırlayamadım kusura bakmayın CPU/NB çarpanını da 9x yapıyorum. AMD Turbo Core u kapıyorum. Şimdilik aklımda olanlar bunlar. Pc bende olmadığı için hatırlamıyorum.:technopat:

Aslında OC mantığını pek anlayamadım. Aynı doğrultuda yaptığım şeyler birbirini tutmuyor.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı