Çözüldü ASUS Aura Sync ile 13 fan nasıl kontrol edilir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

MorixTw

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, bir sistem diziyorum TUF Gaming GT502 model bir kasa kullanacağım bu kasanın içinde sıvı soğutma dahil ASUS TUF Gaming TF120 model fandan 13 adet olacak bu fanların yanında toplamda 3 adet Controller gelecek. Anakartın üstünde 3 tane 3 pinli ARGB soketi var ama aklıma şöyle bir soru takıldı, bu gelen controllerlar anakarta bağlantı sağlanıyor mu? Bayağı baktım ama bununla alakalı bilgi veren kimse yok.

Controller da 4 çıkış var 3 toplamda 11 adet 3 pinli RGB kablomuz çıkıyor. Sıvı soğutma da 3 kablo tek 1 pinden çıktığından Controller tamamen doluyor ama bu 3 Controller Aura Sync ile kontrol edebilecek miyim?

Kısacası resimde eklediğim Controllerı kullanan arkadaşlar bu cihaz anakarta bağlanıyor mu? Tek derdim bu, bunu bir türlü çözemedim.

Dosya Ekleri

• indir (1).png
    indir (1).png
    365,5 KB · Görüntüleme: 454
Çözüm
Hocam yani ben galiba sorumu tam izzah edemedim hani 3 pinli çıkış var kartımda ama bu cihaz destekliyor mu o 3 PIN'i ve oraya bağlıyıp kullanabilir miyim sorduğum soru buydu pek bir şeye denk gelemedim çünkü.

Hani almışken tek seferde toplayıp sıkıntı yaşamak istemiyorum.

Fan kontrolcüsünün sağ veya sol tarafında anakarta 3pin bağlantı yeri var, destekliyor.
Hocam birebir aynı kasa ve fanlara sahibim sıvı soğutma Aura Sync oluyorda fanlar için birçok şey denedim olmuyor fanları bir adama bağlattım bu adamda bu kontrolcü ile beraber bağladı ne kadar doğru yaptı bilmiyorum ama çok uğraştım beceremedim.

Hocam birebir aynı kasa ve fanlara sahibim sıvı soğutma Aura Sync oluyorda fanlar için birçok şey denedim olmuyor fanları bir adama bağlattım bu adamda bu kontrolcü ile beraber bağladı ne kadar doğru yaptı bilmiyorum ama çok uğraştım beceremedim.
Yani bunu aura sync ile kullanamıyorum demi yanlış anlamadıysam ama kutuda ve sitesinde aura sync yazıyor o benim kafamı çok karıştırıyor

Hocam asusun sitesindede böyle birşey buldum [TUF GAMING TF120] AURA Setup Guide | Official Support | ASUS USA

Ek olarak şöyle birşeyde buldum belki sizinde işinize yarar

Dosya Ekleri

• resim_2023-12-07_111719006.png
    resim_2023-12-07_111719006.png
    65,6 KB · Görüntüleme: 52
Son düzenleme:
Yani bunu Aura Sync ile kullanamıyorum değil mi yanlış anlamadıysam ama kutuda ve sitesinde Aura Sync yazıyor o benim kafamı çok karıştırıyor.

Hocam ASUS'un sitesinde de böyle bir şey buldum [TUF GAMING TF120] AURA Setup Guide | Official Support | ASUS USA

Ek olarak şöyle birşeyde buldum belki sizinde işinize yarar.

Ben de biliyorum hocam binbir yere baktım Aura Sync kullanılıyor ben beceremedim büyük ihtimalle. Zaten YouTube'da aynı model fanların Aura Sync ile çalıştığı videolar var büyük ihtimalle anakartta yanlış yere takıldı.

Ben de biliyorum hocam binbir yere baktım Aura Sync kullanılıyor ben beceremedim büyük ihtimalle. Zaten YouTube'da aynı model fanların Aura Sync ile çalıştığı videolar var büyük ihtimalle anakartta yanlış yere takıldı.

Hocam yani şöyle ki kasada Gaming B650-Plus model anakart var bu kartın üzerinde 3 adet 3 pinli RGB çıkışı var kullanabilir miyim bunu araştırıyorum kaç gündür YouTube'da herkes Controller üzerinden video çekip atmış kimse Aura Sync ile bir şey atmamış.

Hocam yani şöyle ki kasada Gaming B650-Plus model anakart var bu kartın üzerinde 3 adet 3 pinli RGB çıkışı var kullanabilir miyim bunu araştırıyorum kaç gündür YouTube'da herkes Controller üzerinden video çekip atmış kimse Aura Sync ile bir şey atmamış.

Olabilir hocam araştırın belki ARGB girişi falan lazımdır emin değilim fanları bağlayan adam kablo yığınını minimuma indirmek için GT502'nin arka boşluğuna bayağı doldurdu kabloları ve arkadan öne doğru bağladı.

Fan kontrolcülerinin 1 slotuna 3 fan bağlayabilirsin(ek 1to3 kablo). Fan kontrolcülerin argb bağlantılarını da birbirine bağlayabilirsin. Her biri gücünü sata molexten aldığı sürece tek argb çıkışıyla bütün kontrolcü ve fanları birbirine bağlayabilirsin. Yani ister 3 tane ek kablo al 1 kontrolcüye 12 fan bağla, ister 3 kontrolcüyü birbirine bağlayıp her birine 4 fan bağla.

Kontrolcüyü anakartın argb slotuna bağlayıp aurasync ile kontrol edebilirsin bu arada.

Fan kontrolcülerinin 1 slotuna 3 fan bağlayabilirsin(ek 1to3 kablo). Fan kontrolcülerin argb bağlantılarını da birbirine bağlayabilirsin. Her biri gücünü sata molexten aldığı sürece tek argb çıkışıyla bütün kontrolcü ve fanları birbirine bağlayabilirsin. Yani ister 3 tane ek kablo al 1 kontrolcüye 12 fan bağla, ister 3 kontrolcüyü birbirine bağlayıp her birine 4 fan bağla.

Kontrolcüyü anakartın argb slotuna bağlayıp aurasync ile kontrol edebilirsin bu arada.
yani şöyle görseldeki kontrolcüden 3 adet var anakartada 3 pin var bunları pine bağlasam aura sync ile kontrol edebilirim demi yanlış anlamadım

yani şöyle görseldeki kontrolcüden 3 adet var anakartada 3 pin var bunları pine bağlasam aura sync ile kontrol edebilirim demi yanlış anlamadım
yapacağın olay şu; fanların güç kablolarını 3 fanı 1 çıkışa olacak şekilde anakarta bağlarsın 4 çıkışa 12 fan bağladın, 5. fan çıkışın yoksa birine 4 tane bağlarsın. fanlara gücü verdin kaldı argb, kutusundan gerekli kablolar çıkarsa 3 kontrolcüyü birbirine kolayca bağlayıp tek argb çıkışından bütün fanlara sinyal gönderebilirsin. ama gerekli kablo yoksa 2 kontrolcüyü birbirine bağlarsın 3. kontrolcüye 2to1 argb splitter kablo takarsın 3 kontrolcü birbirine bağlanır boşta kalan son 1 ucu da anakarta bağlarsın olay tamam. ama cihazlar eline ulaşınca uçlarına bakmak gerek ona göre kablo vs. alınır. diğer yol ise fanların güç kablolarına yaptığın gibi argb kablolarını 3 fana 1 kablo olacak şekilde 3to1 argb kablo alıp tek kontrolcüyle 12 fanı kullanabilirsin. kalan 1 fanı da anakartın başka bir argb çıkışına bağlarsın. yani ya kontrolcüleri birbirine bağlayacaksın ya da fanların argb kablolarını seçim sana kalmış. şahsen fanların argb kablolarını birleştirmeni öneririm. 3 kontrolcü kasada yer kaplayacağına tek kontrolcüyle işi çözersin. kontrolcünün 3 çıkışına 3'er fan son çıkışa 4 fan bağlarsın bütün fanları tek kontrolcüden yönetirsin.

not düşeyim: ben razer argb kontrolcüsü kullanıyorum 6 portlu, her port 80 led destekliyor. asusun kontrolcüsünde bu iş nasıldır bilemiyorum. deneyerek görmen gerek.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı