Çözüldü ASUS H81M-K OpenCore Kurulum Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

tumetikaan

Hectopat
Makaleler
1
Merhaba. OpenCore ile çok hızlı bir şekilde kurulumu tamamadım. Kurulum tamamlanıp Restart yaptığında tekrar kurulum ekranına dönüyorum.

Buradaki imaj ile denedim. 2 kez kurulum yaptım. Diski her seferinde farklı biçimlendirdim.
1- Mac OS X Genişletilmiş günlüklü
2- APFS
Ancak ikisinde de kurulum bittikten sonra USB'den başlayıp diski görmüyor.

Hocam nasıl yaptın bu imajla? Bende başlamıyor yükleme nedense. Kodlarda takılı kalıyor.
Ekstra yaptığım bir şey yok. İmajı indirip USB'ye yazdırıp, BIOS ayarlarını yapıp flashtan başlıyorum. Ancak kurulum bittikten sonra Choose the operating system içi boş görünüyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Konuda yeni EFI paylaşıldı. Onunla dene.
Teşekkür ederim. Bu kez de bu ekranda kaldım.
İnstall macOS desem de bu ekranda tıkanıyor. Base system desem de.
Altta halen choose menüsü boş.
IMG_0629.JPG

Tüm sistemini detaylı olarak belirtir misin?
Bu sistem daha önce yine forumdan Clover Mojave kurulumu yapıp Recep Baltaş'ın çektiği kılavuz video ile 1 yıl süre ile süper verimlilik ile çalıştı.
Anakart : ASUS H81M-K
Ekran kartı: MSI RX 580 256Bit 8 GB
İşlemci : Core i3 4170 3.70 GHz
RAM: DDR3 1600MHz 4x2 8 GB
Disk: 240 GB Kingston SSD

Ancak Opencore gerek kurulum, gerekse sistem verimliliği ve kullanılabilirliği ile beni cezbetti. Stabil çalışan Mojave sistemi Catalina update sonrasında sorunlarım bitmedi. Bir dönem Windows'a döndüm ama işim gereği kullanamıyorum Windows.
O yüzden bu sistemimi problemsiz şekilde çalıştırabilmem beni ciddi maliyetlerden kurtaracak.

Ayrıca beni karşılayan ekteki görüntüden de emin değilim. Clover'daki alışkanlıklardan eser yok çok sade ve seçenek çok az. Problemde yardımcı olma ihtimalinizi belki arttırır.
IMG_0630.JPG
.

İşlemci eski, ben OC için açıkcası en az 6XXX CPU olmalı diye düşünüyorum. BIOS ayarlarını rehbere göre tekrar kontrol eder misin? Ayrıca görüntüyü ne şekilde alıyorsun?
BIOS ayarlarını rehbere göre optimize ettiğimde Default BIOS boot menü'de disk görünmüyor. Sadece USB diski görebiliyorum. Tekrar kuruluma başlaması bu konuda normal. Ancak kurulum esnasında diski görebilmem ve biçimlendirebilmem beni yanıltıyor. BIOS boot menu'de diskin görünmemesi önyükleyici ile görünebileceğini düşünüyorum yanılıyor olabilirim. Önerebileceğin BIOS seçeneği var ise tercih edebilirim.

İşlemci Konusunda oldukça haklısın. Sidecar zaten yüksek işlemci istiyor diye hatırlıyorum. Bu konuda işlemciyi update edebilirim. Hackintosh ile uyumlu aynı zamanda anakartımla performanslı çalışacak bir önerin var ise severek tercih edebilirim.
Görüntüyü ekran kartının 1 nolu HDMI portundan 29UM68-P Ultrawide monitöre sorunsuz şekilde aktarabliyorum. Bugüne kadar hiç display port denemedim.

Boot menüde disk görünmüyor derken biraz daha açar mısın?
Birde bu EFI ile dener misin?
Denemden önce USB içindeki EFI bölümü komple silmeyi unutma.

Geri
Yukarı