Bannerlord bir çöptür

3 yıl sonra oyuna karşı olan hislerim değişti mi? Hem evet hem hayır. Evet çünkü 3 yıl önce oyuna çöp demişim yanlış yapmışım. Bu oyun çöp değildir ama HOI4 gibi oyunlarla kıyasla 8000 saat oynanacak bir yapısı yok. Şu ana kadar 170 saat oynadım ve rahatlıkla söyleyebilirim ki Bannerlord çöp değildir ama abartılmıştır. Bu oyuna karşı aşırı bir beklenti vardı çıktığı dönemde. Bende o hırsla oyuna girince karşıma 2 saatten sonra hep aynı şeyleri yaptığım bir oyun çıkınca büyük bir hayal kırıklığı yaşamıştım. Oyun tamamen çıkışını yaptı ama yine de çok büyük bir değişiklik yok. Belkide biz bazı şeyleri çok abartıyoruz belki de bu oyun firmasından çok şey bekliyoruz. Zaten oyunu yapan firma çok büyük bir firma değil. Bu topraklardan çıkan her oyuna karşı böyleyiz diğer oyun firmalarından kat ve kat daha iyi bir oyun yapmalarını bekliyoruz. Oyuna geri dönecek olursak eğer. Oyunun çok üstüne gidilmiş bir hikayesi yok zaten oyun hikayesinde sizi diğer liderlerle tanıştırmak ve diyarları gezmenizi sağlamak için hikaye yazmış. Hikayeyi 2 saatten az bir sürede bitirirsiniz peki ya sonra oyun bizi sandbox ortamına bırakıyor. Ve maalesef yapabileceğiniz şeyler oldukça kısıtlı oluyor zaten eninde sonunda HOI4'e dönüyor uzun lafın kısası Bannerlord çöp değildir ama beklenen heyecanı veren bir oyun değildir. Ve lütfen artık evime çapulcu yollamayın.
Büyük bir firma olmasına gerek yok. On milyonlarca satış yaptılar. Koskoca Elden Ring 17 milyon satıldığında yapımcı göbek atıyor ve çalışan sayısı 350. Taleworlds'de 131. Hala oyunda RP yapılacak, mantıklı diyalog yok. Kralken elin köylüsü; "Bizim inekleri de sağarsan 100 dinar veririm" diyor. :) Böyle oyun yapılmaz. Soygundan ve hayal kırıklığından başka bir şey değil.

Büyük bir firma olmasına gerek yok. On milyonlarca satış yaptılar. Koskoca Elden Ring 17 milyon satıldığında yapımcı göbek atıyor ve çalışan sayısı 350. Taleworlds'de 131. hala oyunda RP yapılacak, mantıklı diyalog yok. Kralken elin köylüsü; "bizim inekleri de sağarsan 100 dinar veririm" diyor. :) böyle oyun yapılmaz. Soygundan ve hayal kırıklığından başka bir şey değil.

8 koca yılda yapıldı bu oyun bunu da belirtelim.

Büyük bir firma olmasına gerek yok. On milyonlarca satış yaptılar. Koskoca Elden Ring 17 milyon satıldığında yapımcı göbek atıyor ve çalışan sayısı 350. Taleworlds'de 131. Hala oyunda RP yapılacak, mantıklı diyalog yok. Kralken elin köylüsü; "Bizim inekleri de sağarsan 100 dinar veririm" diyor. :) Böyle oyun yapılmaz. Soygundan ve hayal kırıklığından başka bir şey değil.

Demek ki yeteri kadar kral olamamışsın bir süre sonra basit görevleri sana vermiyor köylüler. Sizi böyle basit işlerle meşgul etmek istemem gibi şeyler söylüyorlar.

Durun beni suikast etmeden önce nedenini açıklıyım Bannerlord'un 8 yıl önceki oyundan neredeyse bir farkı yok sanki oyun 8 yıl değil 8 ay uğraşılmış gibi, önceki Mount and bladesden bir farkı yok bu yüzden Bannerlord bir çoptür.
Bazı arkadaşlar uzun yaz dedi tamam yazayım.

Öncelikle oyunu oynuyorsun gün 1, oyunu oynuyorum karakterini geliştiriyorum yolda haydut çetesiyle karşılaşıyorsun indiriyorsun 2. gün aynı şey 3. gün krallığa katılıyorsun paralı asker olarak asker alıyorsun imparatorlukla savaşıyorsun ve orduya bakmadan giriyorsun, paramparça oluyorsun esir oluyorsun. 4. gün ise işte oyunu çöp yapan kısma giriyorsun paralı askerlikten çıkıp kendi krallığını kurmaya karar veriyorsun ve oyun HOI4'e dönüyor dünyayı ele geçirme oyununa yani bu yüzden benim için çöptür.
Hala infaz olmadıysan bu akşam baltayla kapındayım. Bana kalırsa hayatımda oynadığım en güzel oyun, 2020 Yılında daha beta sürümündeyken yorum yapmak mantıklı değil. Şu an on numara saran bir oyun.

Çok haklısın. Warband'a saatlerini gömmüş insanların oturupta Bannerlord oynayacağını düşünmüyorum. Çünkü aynısının grafiklisi, hatta Warband daha stabil hissettiriyor alıştığımız için arayüzüne. Madem aynı oyunu yapacaksınız, arayüzünü de aynı yapın. İlk başlarda çok kızardım bu yorumu yapanlara fakat oynayınca anladım haklılıklarını.

İlk defa oynayacaksanız bu seriyi, alın keyif alırsınız. Ama daha önce yüz kere kalradyayı feth ettiyseniz, Warband modlamaya devam edin.
Bannerlord 4 yıl önceki yorumuma bakarak kale al, kale savun döngüsünü kırmadıkları ve matematiği değiştirmedikleri için kısmen hala aynı fikirdeyim. :D

Oyunda 200 saati devirdim evet oyun çöp değil ama keşke biraz daha mekanik olsaydı. EU4'te bile birçok değişik devlet mekanikleri var ama Bannerlord'da yok. Oyun çok stabil ve kesin bir şekilde ilerliyor diyebiliriz. 4 yıl geçmiş be 4 yıl insan bir şey yapar. Neyse buradan aserayı devirip toplu soykırım yapan yoldaşlarıma selam olsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı