Dikkat eksikliği nasıl çözülür?

daigakusei

Femtopat
Yer
Japonya
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba açıkça konuşacağım, DEHB hastası olduğumu düşünmüyorum hiperaktivitem yok, küçüklüğümde böyle bir şeyle karşılaşmadım ancak fazla sosyal medya kullandım son 2-3 senedir bunun da sonucu olarak olabilir şu an aşırı dikkat eksikliğim olduğunu hissediyorum. Sınav senemdeyim, odağımı arttıracak yöntemlerin hepsini denedim internetten, çare bulamayınca ilaç kullanmak isterken buldum kendimi, bir TYT denemesinden çıktım, odak problemim yüzünden ne süreyi yetiştirebiliyorum ne de cevaplarım doğru çıkıyor, zeki birisi olduğumu düşünüyorum, 2000 satranç elom var zeka küpleri çözmek gibi düşünsel hobilerim var yani beynim çok aktif ama dikkatimi asla bir yere toplayamıyor. Bu durum çığırından çıkmaya başlıyor bu aralar; karşımdakini dinleyemiyorum, beynimin arka planında hep bir şeyler var, soru çözerken aklımdan şarkı çalıyor, sevdiğim kız aklıma geliyor, eski anılarım aklıma geliyor ve anca %50 kapasitemle sorulara bakıyorum. Hele ki paragraf soruları. Sonuca gelirsek günlük hayatta dikkat eksikliğimin olması umurum dışı ama ben bu sınavı kazanmak istiyorum ve ilaç almak istiyorum, ritalin gibi ilaçları denemeden önce bir fırtlatsam iyi olur mu? Düşünceleriniz nelerdir?
Şunu da eklemek istiyorum, sakin birisiyim geçmişte antidepresanlar kullandım yani yan etkileri çığrından çıkan şeyler değilse beni etkileyeceğini düşünmüyorum, insanlarla pek konuşan birisi değilim.

Sosyal medya çok etkiliyor. Sosyal medyadan önce odaklanıp 400-500 sayfalık kitabı 2 saatte rahat bitirirdim ama şu an okuma hızım oldukça düştü. Saatte 60 sayfa ya da daha azına düşmüş olabilir.

Sosyal medyadaki içerikler çok hızlı tüketiliyor. Reels kaydırmak, TikTok kaydırmak, Tweet kaydırmak... Hepsi 2 saniyelik, maksimumu 30 saniyelik işler. Beyin çok hızlı şekilde çok farklı konulara atlamaya alışıyor ve o şekilde işlemeye başlıyor. Tabii işin uzmanı değilim ama uzmanlar da bunu söyler zaten. Bir nevi beyin odağını kaybediyor. Ne kadar zekisiniz hiçbir önemi yok.

Odağınızı toplamak için sessiz bir yerde tüm teknolojik aletleri kapatıp bir şeye 30 dakika odaklanmaya çalışın. Yapamıyorsanız sorun vardır. Sosyal medyadan uzak durun.

Forum için aynı şeyi söyleyemem. Hızlı okuyorsunuz fakat hızlı geçemiyorsunuz. Konuyu okuyup yanıtlamanız en azından birkaç dakikanızı alır. Sosyal medyaya kıyasla daha uzun. Hele uzun konuları odaklanıp okumak daha da iyi.

Özetle beyninizin erimemesi için sosyal medya kullanımını ve bu şekilde hızlı değiştirdiğiniz her şeyi bir kenara bırakın ya da süreyi günde 1, maksimum 2 saat ile sınırlayın.

Sosyal medya çok etkiliyor. Sosyal medyadan önce odaklanıp 400-500 sayfalık kitabı 2 saatte rahat bitirirdim ama şu an okuma hızım oldukça düştü. Saatte 60 sayfa ya da daha azına düşmüş olabilir.

Sosyal medyadaki içerikler çok hızlı tüketiliyor. Reels kaydırmak, TikTok kaydırmak, Tweet kaydırmak... Hepsi 2 saniyelik, maksimumu 30 saniyelik işler. Beyin çok hızlı şekilde çok farklı konulara atlamaya alışıyor ve o şekilde işlemeye başlıyor. Tabii işin uzmanı değilim ama uzmanlar da bunu söyler zaten. Bir nevi beyin odağını kaybediyor. Ne kadar zekisiniz hiçbir önemi yok.

Odağınızı toplamak için sessiz bir yerde tüm teknolojik aletleri kapatıp bir şeye 30 dakika odaklanmaya çalışın. Yapamıyorsanız sorun vardır. Sosyal medyadan uzak durun.

Forum için aynı şeyi söyleyemem. Hızlı okuyorsunuz fakat hızlı geçemiyorsunuz. Konuyu okuyup yanıtlamanız en azından birkaç dakikanızı alır. Sosyal medyaya kıyasla daha uzun. Hele uzun konuları odaklanıp okumak daha da iyi.

Özetle beyninizin erimemesi için sosyal medya kullanımını ve bu şekilde hızlı değiştirdiğiniz her şeyi bir kenara bırakın ya da süreyi günde 1, maksimum 2 saat ile sınırlayın.

Bir de Instagram'da falan gezerken hizini alamıyorsun o sıkıntı. Bir 10 dk bakayım diyorum 1 saat geçiyor yatağın içinde. Sıkıntılı durumlar bunlar.

Geri
Yukarı