Dizel aracı gaz vererek kaldırmak sorun çıkarır mı?

UltimateTeam

Centipat
2015 model dizel aracımız var, ehliyet yeni olduğu için pratik yapma amaçlı bazen arabayı sürüyorum, araçta kavrama noktası hissedilmiyor, bu yüzden önce debriyajı hafif kaldırıp sonra biraz gaz verip o esnada debriyajı hafifçe çekerek aracı kaldırıyorum, biraz hızlanınca da tam bırakıyorum, tabi bazen kavrama noktasının gerisinde gaza bastığım için araç biraz gaz sesiyle kalkıyor (en fazla 3500-4000 devire kadar). Vites değiştirirken de benzer şeyi yapıyorum, böyle sesli kaldırmanın araca bir zararı olur mu?

Normalde zaten güzel olanı "hafifçe" gaz vererek kaldırmaktır. Ehliyet kurslarında öğretildiği gibi "debriyajdan yavaş yavaş çek araba kalkar kendisi" mantığıyla kaldırmak akan trafikte hantallaştırır insanı, sonra arkadakilerden küfür yersiniz durduk yere. 3500 4000 devir biraz fazla tabii, şöyle bi' 2000 devir falan idealdir. Zaten benzinli arabayı gazla desteklemeden kaldıramazsınız. Sizinki dizel, torku daha yüksek olduğu için kalkıyordur ama bazı dizel araçlar bile gaz vermeden kalkmıyor, motorun gücü rölanti devrinde kaldırmaya yetmiyor (Örn. 1.3 dizel Astra H ve J). Kalkışta gaz vermek yanlış bir şey değil yani.

Ayrıca kavrama noktasını hissetme konusuna gelecek olursak, onu anlamanın en güzel yolu da şöyle: ayağı debriyajdan çekerken aracın sesinin hafif değiştiği, motorun hafif devrinin düştüğü nokta kavrama yani debriyajın motoru kavradığı noktadır. O noktaya gelince motor devri biraz düşer. Pedalda pek hissiyat olmasa da motor sesinden anlaşılır yani. Birkaç hafta araç kullanınca ayak kas hafızası edinir zaten. O noktanın yerine alışırsınız. Pedalda ayak o noktaya gelince hafif gaz vererek rahatça aracı kaldırırsınız.

Yine de hareket ederken uzun süre ayağı debriyajda bekletmekten kaçının. Baskı balata ömrünü azalır. Araç ilk hareketi alıp bir 5-6 km hıza çıktığında yavaşça ayağınızı çekebilirsiniz.

Kavrama noktasını öğrenmek önemli. Aksi takdirde özellikle yokuş yukarı kalkışlarda ve seri akan trafikte zorluk yaşarsınız. Gerekirse aracı stop ettirmekten çekinmeyin. Çok fazla stop ettirmek uzun vadede zararlı olsa da birkaç kere stop etti diye araç bozulmaz. Önemli olan debriyaj ayarına iyi alışmak çünkü.

Debriyajı hafif kaldırıp sonra biraz gaz verip o esnada debriyajı hafifçe çekerek aracı kaldırıyorum, biraz hızlanınca da tam bırakıyorum, tabi bazen kavrama noktasının gerisinde gaza bastığım için araç biraz gaz sesiyle kalkıyor (en fazla 3500-4000 devire kadar).

Buna alışmanızı pek tavsiye etmem. Çünkü araç kullanmaya nasıl alışırsanız öyle ilerlersiniz. Sonra doğru olana alışmak daha zor oluyor. Tecrübeyle sabit 😅

Son düzenleme:
Normali bu değil midir zaten? Benim bildiğim araç gaz vererek kaldırılır, çok fazla da abanmazsın pedala tabii, yavaş gaz vermen lazım. Devirin 2000 göstermesi yeterli oluyor genel olarak.
Günümüzde ehliyet kurslarında hep dizel araçla eğitim veriyorlar. Adaylara öğretilen şey "debriyajdan yavaş yavaş çek araç hareket eder" mantığı. Kişi orada öğreniyor bunu ehliyeti de alıyor, sonra gidiyor kendine 1.0 benzinli Clio falan alıyor. Tabii benzinli araba gaz vermeden kalkmıyor. Sonra debriyaj gaz ilişkisini zor yoldan kendi kendine öğreniyor. Tabii bu süreçte yeri geliyor trafiği aksatıyor, yeri geliyor panikleyip kırmızı ışıkta öndeki araca vuruyor, yokuşta geri kaçırıp arkadakine çarpıyor..

1.3 dizel yokuşta , sadece debriyajla kalkıyorum dizel arabada debriyajı hızlı salmassan kalkarsın, rolenti motoru da destek oluyor biraz , ben 7 yaşımda sürmeye başladığımdan nasıl başladğımı hatırlamıyorum ama öğrettiklerime gaz ile debriyaj arasında bir ip çekme yarışı var iki tarafıdan degede tutacaksın diyorum debriyajı salma ve gazı vermeyi aynı anda başlatacaksın.

Normali bu değil midir zaten? Benim bildiğim araç gaz vererek kaldırılır, çok fazla da abanmazsın pedala tabii, yavaş gaz vermen lazım. Devirin 2000 göstermesi yeterli oluyor genel olarak.

Değil, lastikler bitikse yokuşta kaldıramazsın arabayı bu şekil de. Hem rezil olursun hem balatayı yersin.

Normalde zaten güzel olanı "hafifçe" gaz vererek kaldırmaktır. Ehliyet kurslarında öğretildiği gibi "debriyajdan yavaş yavaş çek araba kalkar kendisi" mantığıyla kaldırmak akan trafikte hantallaştırır insanı, sonra arkadakilerden küfür yersiniz durduk yere. 3500 4000 devir biraz fazla tabii, şöyle bi' 2000 devir falan idealdir. Zaten benzinli arabayı gazla desteklemeden kaldıramazsınız. Sizinki dizel, torku daha yüksek olduğu için kalkıyordur ama bazı dizel araçlar bile gaz vermeden kalkmıyor, motorun gücü rölanti devrinde kaldırmaya yetmiyor (Örn. 1.3 dizel Astra H ve J). Kalkışta gaz vermek yanlış bir şey değil yani.

Ayrıca kavrama noktasını hissetme konusuna gelecek olursak, onu anlamanın en güzel yolu da şöyle: ayağı debriyajdan çekerken aracın sesinin hafif değiştiği, motorun hafif devrinin düştüğü nokta kavrama yani debriyajın motoru kavradığı noktadır. O noktaya gelince motor devri biraz düşer. Pedalda pek hissiyat olmasa da motor sesinden anlaşılır yani. Birkaç hafta araç kullanınca ayak kas hafızası edinir zaten. O noktanın yerine alışırsınız. Pedalda ayak o noktaya gelince hafif gaz vererek rahatça aracı kaldırırsınız.

Yine de hareket ederken uzun süre ayağı debriyajda bekletmekten kaçının. Baskı balata ömrünü azalır. Araç ilk hareketi alıp bir 5-6 km hıza çıktığında yavaşça ayağınızı çekebilirsiniz.

Kavrama noktasını öğrenmek önemli. Aksi takdirde özellikle yokuş yukarı kalkışlarda ve seri akan trafikte zorluk yaşarsınız. Gerekirse aracı stop ettirmekten çekinmeyin. Çok fazla stop ettirmek uzun vadede zararlı olsa da birkaç kere stop etti diye araç bozulmaz. Önemli olan debriyaj ayarına iyi alışmak çünkü.

Buna alışmanızı pek tavsiye etmem. Çünkü araç kullanmaya nasıl alışırsanız öyle ilerlersiniz. Sonra doğru olana alışmak daha zor oluyor. Tecrübeyle sabit 😅
Teşekkürler, şöyle ben ehliyeti alırken hoca gaz sesinden çekinme stop etmemesi için gaz vermende bir sorun olmaz diyordu (benzinliydi araç). Ben de oradan alışkanlık sesle kaldırıyorum arabayı, tabi ehliyet aracı kavrama noktasında bütün aracı titretiyordu ama bizim araçta sadece motor sesinden falan anlaşılıyor onu da vites değiştirirken anlamıyorum. O yüzden ilk kalkışta değil de vites geçişlerinde genelde gaza bastığım yer kavrama noktasının biraz gerisinde kalıyor o da ses veriyor sonuç olarak. Stop etmemeyi garantilemek için yapıyorum bunu genelde ama sanırım en ideal olanı 2000 devire kadar gaz verip debriyajı hafifçe çekmek, ona da alışmak lazım, çünkü trafikte illa debriyajın gerisinde gaza bastığım an olabilir gibi.

1.3 dizel yokuşta , sadece debriyajla kalkıyorum dizel arabada debriyajı hızlı salmassan kalkarsın, rolenti motoru da destek oluyor biraz , ben 7 yaşımda sürmeye başladığımdan nasıl başladğımı hatırlamıyorum ama öğrettiklerime gaz ile debriyaj arasında bir ip çekme yarışı var iki tarafıdan degede tutacaksın diyorum debriyajı salma ve gazı vermeyi aynı anda başlatacaksın.
Aynen zaten ilk kalkışta debriyajı anlamak kolay da vites geçişlerinde bazen gaza erken basıyorum stop etmesin diye onda da biraz ses verdikten sonra hızlanmaya devam ediyor.

Zaten dizel arabada 4000 çevirisiniz bayağı basıyorsunuz :D
Kavramaya zararı var. Birkaç seferden bir şey olmaz ama normaline en kısa sürede alışın. Her seferinde ömründen yersiniz.
Normali aynı yaptığım şey ama gaza kavrama noktasına daha da yakınken basmak mı?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı