“En iyi müzik albümü” hakkında ne düşünüyorsunuz?

Berk Count

Hectopat
Yer
Eben, New York
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Youtube’da anasayfama şöyle bir video düştü, merakla izledim ve şaşkınlık içersindeyim. “Gelmiş geçmiş en iyi albüm”ün bizim coğrafyadan çıkması da gurur verici gerçekten. Siz ne düşünüyorsunuz?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

YouTube'da anasayfama şöyle bir video düştü, merakla izledim ve şaşkınlık içersindeyim. “gelmiş geçmiş en iyi albüm”ün bizim coğrafyadan çıkması da gurur verici gerçekten. Siz ne düşünüyorsunuz?

Farazinin sadece beatlerini dinliyordum. Kayranın böyle bir albümü olduğunu sonradan öğrendim. Şimdi ise böyle derin bir hikayesi olduğunu öğrendim. Adamlar erçekten yaptıkları işin hakkını vermiş.

Çalıntı müzik altyapıları işe yapılan şeye “Gelmiş geçmiş en iyi albüm" mü diyor? Hangi Kaynak / otorite buna karar vermiş? Durun tahmin edeyim; üstüne oturduğu şey mi? (Koltuk)

Son düzenleme:
Çalıntı müzik altyapıları işe yapılan şeye “Gelmiş geçmiş en iyi albüm" mü diyor? Hangi Kaynak / otorite buna karar vermiş? Durun tahmin edeyim; üstüne oturduğu şey mi? (Koltuk)
Videoyu izlemedim, muhtemelen kendi görüşüne göre öyledir.

Çalıntı kısmına gelirsek buna sampling deniyor ve emin olun eser sahibi için bir parçanın orijinal kaynağını bulmak hiç de o kadar zor değil.

Hatırlarsanız 2018 yıllarında Sagopa, Bergen'in bir parçasını sample olarak kullanmıştı ve telif geldiği için şarkı kaldırıldı mesela.

Dolayısıyla ortada çalıntı durumu yok, hip-hop kültürü bu.

Çalıntı durumu yok mu?
Evet, çalıntı durumu söz konusu değil.

Böyle bir durum olduğunda eser sahibi bu parçanın yayınlanmasına izin vermiyor zaten.

Albümün çıkmasının üzerinden 11 yıl geçmiş, eser sahiplerinin bundan haberinin olmaması mümkün değil.

Dahası herhangi bir kişinin elle şikayet etmesine de gerek yok.

Bugün çoğu site kolaylıkla şarkının parmak izine bakarak orijinal sample kaynağını bulabiliyor, yavaşlatsanız/hızlatsanız dahi.

Ancak söz konusu “çalıntı” şarkıların bu durumu olmasına rağmen kendi telif hakları var.

Yani artık onlarda ayrı bir eser olarak nitelendiriliyor.

Spotify gibi telif konusunda oldukça katı olan bir platformda dahi yayınlanabiliyor.

Evet, çalıntı durumu söz konusu değil.

Böyle bir durum olduğunda eser sahibi bu parçanın yayınlanmasına izin vermiyor zaten.

Albümün çıkmasının üzerinden 11 yıl geçmiş, eser sahiplerinin bundan haberinin olmaması mümkün değil.

Dahası herhangi bir kişinin elle şikayet etmesine de gerek yok.

Bugün çoğu site kolaylıkla şarkının parmak izine bakarak orijinal sample kaynağını bulabiliyor, yavaşlatsanız/hızlatsanız dahi.

Ancak söz konusu “çalıntı” şarkıların bu durumu olmasına rağmen kendi telif hakları var.

Yani artık onlarda ayrı bir eser olarak nitelendiriliyor.

Spotify gibi telif konusunda oldukça katı olan bir platformda dahi yayınlanabiliyor.

Youtube ya da benzeri platformdaki lisanslamayı siz telif sanıyorsunuz.

"Telif hakkı, bir kişi ya da kişilerin her türlü fikri emeği ile meydana getirdiği bilgi, düşünce, sanat eseri ve ürününün kullanılması ya da kopyalanması ile ilgili hukuken sağlanan haklara denir."

Ceza kanununda Telif ihlali hırsızlık ile eşdeğerdir. Bir kişinin arabasını izinsiz aldığınızda hırsızlık olacağı gibi, ürettiği sanat eseri / şarkıyı/ fikri de izinsiz almanız bu kapsamda değerlendirilir. Eser sahibi size isterse ceza davası açabilir. Malınıza - mülkünüze el koydurabilir, hapis yatabilirsiniz.

• Eseri, hak sahibi kişilerin yazılı izni olmaksızın işlemek, temsil etmek, çoğaltmak, değiştirmek, dağıtmak, her türlü işaret, ses veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletmek, yayımlamak (bir yıldan beş yıla kadar hapis veya adlî para cezası)
  • Hukuka aykırı olarak işlenen veya çoğaltılan eserleri satışa arz etmek, satmak, kiralamak veya ödünç vermek suretiyle ya da sair şekilde yaymak, ticarî amaçla satın almak, ithal veya ihraç etmek, kişisel kullanım amacı dışında elinde bulundurmak ya da depolamak (bir yıldan beş yıla kadar hapis veya adli para cezası)
  • Başkasına ait esere, kendi eseri olarak ad koymak (altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası). (Bu fiilin dağıtmak veya yayımlamak suretiyle işlenmesi hâlinde, hapis cezasının üst sınırı beş yıl olup, adlî para cezasına hükmolunamaz.)
  • Bir eserden kaynak göstermeksizin iktibasta bulunmak (altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası)
  • Hak sahibi kişilerin izni olmaksızın, alenileşmemiş bir eserin muhtevası hakkında kamuya açıklamada bulunmak (altı aya kadar hapis cezası)
  • Bir eserle ilgili olarak yetersiz, yanlış veya aldatıcı mahiyette kaynak göstermek (altı aya kadar hapis cezası)
  • Bir eseri, icrayı, fonogramı veya yapımı, tanınmış bir başkasının adını kullanarak çoğaltmak, dağıtmak, yaymak veya yayımlamak (üç aydan bir yıla kadar hapis veya adlî para cezası)

Son düzenleme:
Youtube ya da benzeri platformdaki lisanslamayı siz telif sanıyorsunuz.
Öncelikle bütün bu bilgileri derleyip yazdığınız için teşekkür ederim. Sanırım demek istediğimi tam olarak ifade edemedim, kusura bakmayın.

Evet, şarkılardan sample alıp bunları izinsiz bir şekilde kullanmak hırsızlıktır. Yaptırımlarını da çok güzel bir şekilde yazmışsınız.

Lakin 11 yıldır olan ve hiçbir yasal sorunla karşılaşmayan, plakları dahi dağıtılan bir albüme de "çalıntı" demek bu müzik kültürüne, onun bileşenlerine terstir.

Ha sevmiyor olabilirsiniz, - benim de bayıldığım söylenemez - ancak buna çalıntı demek, verilen emeği yok saymak gibi bir şey oluyor.

Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim, eğer yine de bana katılmıyorsanız elimde başka bir argüman yok. İyi sosyaller. 👋

Lakin 11 yıldır olan ve hiçbir yasal sorunla karşılaşmayan, plakları dahi dağıtılan bir albüme de "çalıntı" demek bu müzik kültürüne, onun bileşenlerine terstir.
Bir suç işlediğinizde kimse fark etmemişse, üstünden de bayağı bir süre geçince yaptığınız suçu meşrulaştırmış ve ya çaldığınızın sahibi mi oluyorsunuz? Hırsızlık; hırsızlıktır.

Adam gitmiş Kanada nın Underground listelerinden şarkı çekmiş. Onun sahibinin fark edememesi gayet normal. Kaldı ki fark etsin, 3-5 bin dinlenen, kıytırık bir şeye dava açmak ile uğraşmak istememiştir. Bu size yasal bir hak vermez.

Müzik eserlerinde eserlerinde zaman aşımı 70 yıldır. Daha süresi var. Belki 20 yıl sonra açar davayı. Suç sabit.

Ha sevmiyor olabilirsiniz, - benim de bayıldığım söylenemez - ancak buna çalıntı demek, verilen emeği yok saymak gibi bir şey oluyor.
Çalıntı işe, emek var diyeni ilk defa görüyorum.

Youtube’da anasayfama şöyle bir video düştü, merakla izledim ve şaşkınlık içersindeyim. “Gelmiş geçmiş en iyi albüm”ün bizim coğrafyadan çıkması da gurur verici gerçekten. Siz ne düşünüyorsunuz?
Öncelikle bu kanal sahibinin kendi görüşü, böyle bir genel kanı veyahut verilmiş bir ödül yok. Fikrini direkt başlığa yazmış.
Sample almaya "çalmak" diyen birisin. Bu müziğin doğasında var ve genelde anlaşmalı olarak yapılıyor, izinsiz yapıldıysa zaten telif atılır. Bir de sample alınan kısım işlemsiz şekilde direkt kullanılıyormuş gibi lanse ediyorsun. Öyle beatler yapılıyor ki sample ını yanına koysam o şarkı olduğunu anlamazsın. Bana göre gelmiş geçmiş en iyi albüm Bir Pesimistin Gözyaşları'dır. O albümün şarkılarındaki sampleları bulmak için harcanan emeği gör sonra yorum yap.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı