Godota geçmeden önce JavaScript mi Python mu?

Godot Python'a benzer kendi dili olan GDScript'i kullanıyor. Bknz. Bu arada dil syntax olarak Python'u (şimdi tam olarak neresinde okuduğumu hatırlamıyorum ama kendi dokümantasyonunda bahsettiğine göre ayrıca Lua'yı) temel alıyor, python kullanmıyor, bu konuda dilden farklı bir python versiyonu olarak bahsedenler görüyorum ki yanlış ama tabi bu demek olmuyor ki önceden python bilmek katkı sağlamaz çünkü dil python, js ve lua gibi dinamik yapılı temel mantığı da ona göre ilerliyor. Ayrıca ben hiç kullanmadım ama Godot'un C# destekleyen özel bir sürümü var. Bir de aslında asıl amacı C/C++ ile kullanmak olsa da başka dillerde de kod yazmana izin veren GDExtension'a sahip. bknz.

Ama programlamayla önceden alakan yoksa daha temel programlama mantığını öğrensen de ondan sonra buraya geçsen de olur.

Edit: Bu arada ben bunu yazarken oyun motoru olan Godot için yazdım ama Web ile ilgili ismi godot olan başka bir şeyden bahsetmiyoruzdur umarım ama sonradan fark ettim.

Ya ben şimdi 13 yaşındayımda biraz daha iyi anlatsan yani JS öğrencem o belli ben Python öğrenmeli miyim ama bir yandanda evden atlacağım yakın bir zamanda 4 sene sonramı ne o yüzden kodlamada gelişmek istiyorum Python yapmalı mıyım?

Godot Python'a benzer kendi dili olan GDScript'i kullanıyor. Bknz. bu arada dil syntax olarak Python'u (şimdi tam olarak neresinde okuduğumu hatırlamıyorum ama kendi dokümantasyonunda bahsettiğine göre ayrıca Lua'yı) temel alıyor, Python kullanmıyor, bu konuda dilden farklı bir Python versiyonu olarak bahsedenler görüyorum ki yanlış ama tabii bu demek olmuyor ki önceden Python bilmek katkı sağlamaz çünkü dil Python, JS ve Lua gibi dinamik yapılı temel mantığı da ona göre ilerliyor. Ayrıca ben hiç kullanmadım ama Godot'un C# destekleyen özel bir sürümü var. Bir de aslında asıl amacı c/c++ ile kullanmak olsa da başka dillerde de kod yazmana izin veren gdextension'a sahip. bknz.

Ama programlamayla önceden alakan yoksa daha temel programlama mantığını öğrensen de ondan sonra buraya geçsen de olur.

Edit: Bu arada ben bunu yazarken oyun motoru olan Godot için yazdım ama web ile ilgili ismi Godot olan başka bir şeyden bahsetmiyoruzdur umarım ama sonradan fark ettim.

Ya ben şimdi 13 yaşındayımda biraz daha iyi anlatsan yani JS öğrencem o belli ben Python öğrenmeli miyim ama bir yandanda evden atlacağım yakın bir zamanda 4 sene sonramı ne o yüzden kodlamada gelişmek istiyorum Python yapmalı mıyım?

Oyun yapacaksanız, python size sadece başlangıçta yardım eder. Benim bildiğim python kullanıp da iyi olan sektörde tercih edilen bir motor bulunmuyor. Eğer Godot seçtiyseniz, pek bir bilgim yok üzgünüm.

Bu arada JS öğrenmeniz neden belli, godot js kullanıyor mu, başka bir nedeni mi var?

Oyun yapacaksanız, Python size sadece başlangıçta yardım eder. Benim bildiğim Python kullanıp da iyi olan sektörde tercih edilen bir motor bulunmuyor. Eğer Godot seçtiyseniz, pek bir bilgim yok üzgünüm.

Bu arada JS öğrenmeniz neden belli, Godot JS kullanıyor mu, başka bir nedeni mi var?

Hayır JS kullanmıyor ben web tasarımda bilgim olsun diye öğreniyorum ama çabucak godota geçmek istiyorum.

Evden atılacağım derken? Yani JS genellikle web programlamada kullanılır falan istersen en azından internette kaynak olarak nereye bakacağına dair biraz daha yardımcı olmaya çalışayım web programlamada çok bir şey bilmesem de ama ben evden atılma kısmına takıldım, 13 yaşında ne evden atılması?

Hayır JS kullanmıyor ben web tasarımda bilgim olsun diye öğreniyorum ama çabucak godota geçmek istiyorum.
Aynı anda iki dil zor olmaz mı? Godot, arkadaşın da dediği gibi kendi dilini kullanıyor. Mantık olarak ilk önce JS öğrenirseniz, hem kodlamanın temel mantığını öğrenip GDscripte rahat edersiniz hem de aynı anda Web programlama bilginiz olur, seçim konusunda başarılar yolumuzda sabır diliyorum şimdiden kolay gelsin. Ayrıca ileriki projelerinizi de gösterirseniz forumda yol gösterme vb amaçlı iyi olur.

Evden atılacağım derken? Yani JS genellikle web programlamada kullanılır falan istersen en azından internette kaynak olarak nereye bakacağına dair biraz daha yardımcı olmaya çalışayım web programlamada çok bir şey bilmesem de ama ben evden atılma kısmına takıldım, 13 yaşında ne evden atılması?
Lise, Üni den falan mı bahsetti ki?

Ya ben 13 yaşındayım bir 4 sene sonra yani 17 ya da 18 de atcakta büyüdün diye.

Aynı anda iki dil zor olmaz mı? Godot, arkadaşın da dediği gibi kendi dilini kullanıyor. Mantık olarak ilk önce JS öğrenirseniz, hem kodlamanın temel mantığını öğrenip GDScript'e rahat edersiniz hem de aynı anda web programlama bilginiz olur, seçim konusunda başarılar yolumuzda sabır diliyorum şimdiden kolay gelsin. Ayrıca ileriki projelerinizi de gösterirseniz forumda yol gösterme vb amaçlı iyi olur.

Lise, üniversiteden falan mı bahsetti ki?

İkinizede teşekkür ederim zamanınızı aldım kusura bakmayın.

Aynı anda iki dil zor olmaz mı? Godot, arkadaşın da dediği gibi kendi dilini kullanıyor. Mantık olarak ilk önce JS öğrenirseniz, hem kodlamanın temel mantığını öğrenip GDScript'e rahat edersiniz hem de aynı anda web programlama bilginiz olur, seçim konusunda başarılar yolumuzda sabır diliyorum şimdiden kolay gelsin. Ayrıca ileriki projelerinizi de gösterirseniz forumda yol gösterme vb amaçlı iyi olur.

Lise, üniversiteden falan mı bahsetti ki?

LGS'yi kazanamazsam iyi bir derecede o yüzden ya da üniversite sınavını.

Geri
Yukarı