Sürprizbozan İnceleme GTA IV mini eleştiri

Bu konuda spoiler olduğundan sürprizbozan olarak işaretlenmiştir. Spoiler olmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Bunun yerine başka oyunlar eleştirilmeli. Oyun 2008 yılında çıkmış ve Rockstar’ın bu seriyle oyun piyasasına çok fazla etki ettiğini düşünüyorum.
O halde ben de gidip GTA: San Andreas’in fiziklerine laf atayım. Daha sonra koşma animasyonuna ve grafiklerine eleştiri yapayım. Bu iki oyun arasında sadece 4 sene olduğunu hatırlatayım. Her oyunun eksiği vardır. Ancak bu tarz oyunlar yerine daha yeni oyunlara eleştiri yapılması daha doğru olur. Düşünün RDR 2 ve God Of War kıyaslandı yahu. İki oyunun en büyük benzerliği yerde toprak olması. Onun yerine sadece God of War eleştirilsin.

Evet sanırım linçlenme zamanım gelmiş. İşte karşınızda GTA IV incelemesi. Baştan uyarayım, genel itibarıyla oyunu biraz gömeceğim. GTA IV fanları kızmasın. Eleştirilerimde haklı olduğumu düşünüyorum. Hikayesini çok eleştirmicem.

ana karakter denildiği kadar iyi mi?

Kısaca cevaplamak gerekirse hayır değil arkadaşlar. Niko Bellic'in sevilmesinin gelin isterseniz sebeplerine bir bakalım.

diğer GTA karakterlerine göre daha gerçekçi yazılmış

Bence bu şekilde düşünmelerinin iki sebebi var. Karakter Amerikalı değil ve görevler çok çok sıradan. Yani diğer GTA oyunlarına nazaran çok daha realist.

Bence bu düşünce oldukça saçma. Aslında burada benim GTA oyunlarına bakış açımda devreye giriyor. Ben eğer ben bir GTA oyunu açtıysam uçuk kaçık görevler yapmalıyım. Mesela GTA selamünaleyküm da ki uçağa motorsikletle dalıp herkesi alt edip sonra uçağı patlatıp bir de üstüne paraşütle atlayıp havada süzülürken aşağı çakılmasını izlemek gibi. Peki GTA IV de böyle görevler var mı? Hayır yok. En uçuk görev tırla bir mekanı havaya uçurmak o kadar. Yanı anlayacağınız aşırı sıkıcı. Neyse karakterden bahsetmeye devam edeyim. Niko bellic, fanlarının aksine ne iyi bir insan ne de realist pencereden yazılmış bir insan. Bir de niko bellic içimizden biri tripleri var arkadaşlar. Enis Kirazoğlu'nun videosunda bahsettiği olayı diyorum. Hayır niko bellic bizden birisi falan değil. Tabii eğer siz binlerce adam öldürüp, mekanlar havaya uçurup, adamlar bıçakladıysanız orası ayrı. Kültür garipseme olayı vardır bir de GTA IV de. Ana karakter Amerikan kültürünü garipseyip durur oyun boyunca. Bundan dolayı ise türkler nikoyu daha yakın görür kendine. Aslında bu kısmı anlayabiliyorum. Fakat bence bu kısım karaktere derinlik falan katmıyor. Ama evet yine de diğerlerine göre onu daha gerçekçi yapıyor bu durum.

oyunun fizikleri iyi mi?
Evet ama abartıldığı kadar değil. Bence öncelikle koşma animasyonu sıkıntılı. Açın bakın Nikon'un koşuşuna. Kaç kişi gördünüz onun gibi koşan :D sonra gidin bir de GTA V'in koşma animasyonuna bakın. Arada dağlar kadar fark var. Ya da araba mekanikleri. Arabaların çok fazla sağa sola yatması. Bu da tamamen saçmalık. Açın izleyin arabaların dönmelerini. Evet gerçekte arabalar sağa sola yatıyorlar ama GTA IV de ki kadar değil. Resmen arabanın yan tarafı asfalta sürtüyor o kadar çok yatıyor ki araba. Örnek:

Eki Görüntüle 1949696

Sonra bir de o yer çekimine meydan okuyan motor fizikleri var :D motorla bir çarpıyon göklerde kartal gibiydim diye diye uçuyorsun. Sonra yere düşüyorsun ve hiçbir şey olmamış gibi ayağı kalkıyorsun. Ki bunu oynayanlar bilir motor kullanmak GTA IV de berbattır. Mesela örnek:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Peki iyi olan fizik öğeleri neler. Mesela ragdoll. Hayatımda gördüğüm en iyi vurulma mekanikleri var bu oyunda. NPC'ler tam vurduğunuz yerden gerçekte olması gerektiği gibi tepki veriyor. Yani vuruş hissi güzel. Beğendim. Sonra parkur mekanikleri. Oyunda oradan buradan zıplaya zıplaya dolaşabiliyorsunuz ve bu GTA V'te yok. Bu kısımda güzel. Onun dışında ise arabaların size vurma tehlikesinin olması. Karşıdan karşıya geçerken sağa sola bakmazsanız ciddi ciddi araba size 90 km hızla girebiliyor. O yüzden oyun bir şey olmaz demeyin kaldırımdan karşıya geçerken sağınıza solunuza bakın.(kamu spotu ) bunun dışında mesela arabalar kirleniyor ve yıkatabiliyorsunuz.

Şimdi biraz eksi yönlerini söyleyelim. Oyunda arabadan ateş etme mekaniği eksik dizayn edilmiş. Mesela bir araba aldınız onu boyattınız, yıkattınız bakımını yaptınız ve bununla bir kovalmacaya girdiniz. Silahınızı çekip ateş etmeniz lazım. Sol mouse tuşuna bastınız. Hop ne oldu güzelim arabanın camına bir dirsek attı ve parayla yaptırdığınız cam çöp oldu. Bu oyun boyunca sinirimi çok bozdu belirtmek istedim.

görevler

Tek kelimeyle sıkıcı. Evet GTA IV oynarken çok sıkıldım hatta uykum geldi. Oyunda 4, 5 çeşit görev var resmen. He ilginç görevler yok mu var. Ama çok az. Aklımda bir şey görevi kaldı. Avukatlık mülakatına gidiyormuş gibi giyinip içeriyi dağıttığımız görev. Cidden güzeldi. Peki genel itibarıyla görevler nasıl.

Bir adam olur bunu hedef olarak belirleriz. Biri bu adamı ortadan kaldırmamızı ister ve bizde para için kabul ederiz. Sonra adamı mekanına öldürmeye gideriz ve adamın elemanlarıyla karşılaşırız. Sonra onları vura vura ana hedefe doğru gideriz ve en son ise hedefe ulaşırız. Ama hedef kaçar arabaya atlar ve bizde arabaya atlarız onu kovalarız sonra vururuz ve görev biter. Oyunda ki çoğu görev bundan ibaret resmen. Bir süre sonra o kadar sıktı ki ulan acaba oyun bug a girdi de aynı görevi mi oynuyorum demeye başladım. Genelde görevin altyapısı budur ve üzerine biraz makyaj yapıp yine aynı görevi tekrar tekrar oynarız. Hep arabayla bir yerlere gitmemiz gerekiyor ve bir süre sonra araba kullanmamaya başlıyorsunuz. Ben direk taksi çağırırdım oynarken. Bunun dışında dediğim gibi bütün görevlerde kötü değil. Güzel görevleri var. Mesela banka soygunu. Bu görevde aklımda yer eden güzel görevlerdendir.

rezil PC sürümü

Kim ne derse desin. Oyunun bilgisayar sürümü çok kötü. GTA V oynayabildiğim PC de 60 FPS sabit alamadım. O kadar kötü bir optimizasyon var ki oyun düzgün çalışmıyor. Ayrıca bir de Social Club zorunluluğu var. Online kapalı olmasına rağmen hala zorla bizi Social Club'a sokmaya çalışıyorlar.

oyunun yaptığı en iyi şey

Oyunun yaptığı en iyi şey bence oyunun loading ekranı ve loading müziği. Oyunun çok sevmesemde müziğine bayılır neredeyse her gün 5, 6 kez dinlerim. Keza introsu da öyledir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

verdiğim puan.

Eki Görüntüle 1949759

O kadar gömdün neden 7 verdin diye soracak arkadaşlara cevabım.

Artıları.

Vurulma efekti inanılmaz iyi.
Grafikleri yılına göre güzel.
Dünyası hikayenin tonuna uygun.
Bazı görevler akılda kalıcı.
Parkur yapabiliyorsun.

Eksileri.

Fizik motoru abartıldığı kadar iyi değil.
Motor fizikleri çok kötü.
Görev dizaynı kötü ve sıkıcı.
Ana karakterin hedefinin para kazanmak olması.
Araba modifiyesi diye bir olay yok.
Dünyası oldukça küçük.

Aslına bakacak olursanız normalde 5 falan verirdim ama nedense çocukluk anılarıma hakaret ediyormuş gibi hissettim. Çocukken GTA IV çok oynadım ve tekrar oynadığım da çok hype yapmıştım. Ama hayal kırıklığına uğradım.

İncelemeyi yükledikten sonra ufak bir pişman oldum. Acaba çok linçlenir miyim :D

Hocam heyecandan GTA 6 diye okudum 🥲

Evet sanırım linçlenme zamanım gelmiş. İşte karşınızda GTA IV incelemesi. Baştan uyarayım, genel itibarıyla oyunu biraz gömeceğim. GTA IV fanları kızmasın. Eleştirilerimde haklı olduğumu düşünüyorum. Hikayesini çok eleştirmicem.

ANA KARAKTER DENİLDİĞİ KADAR İYİ Mİ?

Kısaca cevaplamak gerekirse hayır değil arkadaşlar. Niko Bellic'in sevilmesinin gelin isterseniz sebeplerine bir bakalım.

DİĞER GTA KARAKTERLERİNE GÖRE DAHA GERÇEKÇİ YAZILMIŞ

Bence bu şekilde düşünmelerinin iki sebebi var. Karakter Amerikalı değil ve görevler çok çok sıradan. Yani diğer GTA oyunlarına nazaran çok daha realist.

Bence bu düşünce oldukça saçma. Aslında burada benim GTA oyunlarına bakış açımda devreye giriyor. Ben eğer ben bir GTA oyunu açtıysam uçuk kaçık görevler yapmalıyım. Mesela GTA S.A da ki uçağa motorsikletle dalıp herkesi alt edip sonra uçağı patlatıp bir de üstüne paraşütle atlayıp havada süzülürken aşağı çakılmasını izlemek gibi. Peki GTA IV de böyle görevler var mı? Hayır yok. En uçuk görev Tırla bir mekanı havaya uçurmak o kadar. Yanı anlayacağınız aşırı sıkıcı. Neyse karakterden bahsetmeye devam edeyim. Niko Bellic, fanlarının aksine ne iyi bir insan ne de realist pencereden yazılmış bir insan. Bir de Niko Bellic içimizden biri tripleri var arkadaşlar. Enis Kirazoğlu'nun videosunda bahsettiği olayı diyorum. Hayır Niko Bellic bizden birisi falan değil. Tabii eğer siz binlerce adam öldürüp, mekanlar havaya uçurup, adamlar bıçakladıysanız orası ayrı. Kültür garipseme olayı vardır bir de GTA IV de. Ana karakter Amerikan kültürünü garipseyip durur oyun boyunca. Bundan dolayı ise Türkler Nikoyu daha yakın görür kendine. Aslında bu kısmı anlayabiliyorum. Fakat bence bu kısım karaktere derinlik falan katmıyor. Ama evet yine de diğerlerine göre onu daha gerçekçi yapıyor bu durum.

OYUNUN FİZİKLERİ İYİ Mİ?
Evet ama abartıldığı kadar değil. Bence öncelikle koşma animasyonu sıkıntılı. Açın bakın Nikonun koşuşuna. Kaç kişi gördünüz onun gibi koşan :D Sonra gidin bir de GTA V'in koşma animasyonuna bakın. Arada dağlar kadar fark var. Ya da araba mekanikleri. Arabaların çok fazla sağa sola yatması. Bu da tamamen saçmalık. Açın izleyin arabaların dönmelerini. Evet gerçekte arabalar sağa sola yatıyorlar ama GTA IV de ki kadar değil. Resmen arabanın yan tarafı asfalta sürtüyor o kadar çok yatıyor ki araba. Örnek:

Eki Görüntüle 1949696

Sonra bir de o yer çekimine meydan okuyan motor fizikleri var :D Motorla bir çarpıyon göklerde kartal gibiydim diye diye uçuyorsun. Sonra yere düşüyorsun ve hiçbir şey olmamış gibi ayağı kalkıyorsun. Ki bunu oynayanlar bilir motor kullanmak GTA IV de berbattır. Mesela örnek:

Peki iyi olan fizik öğeleri neler. Mesela ragdoll. Hayatımda gördüğüm en iyi vurulma mekanikleri var bu oyunda. NPC'ler tam vurduğunuz yerden gerçekte olması gerektiği gibi tepki veriyor. Yani vuruş hissi güzel. Beğendim. Sonra parkur mekanikleri. Oyunda oradan buradan zıplaya zıplaya dolaşabiliyorsunuz ve bu GTA V'te yok. Bu kısımda güzel. Onun dışında ise arabaların size vurma tehlikesinin olması. Karşıdan karşıya geçerken sağa sola bakmazsanız ciddi ciddi araba size 90 km hızla girebiliyor. O yüzden oyun bir şey olmaz demeyin kaldırımdan karşıya geçerken sağınıza solunuza bakın.(kamu spotu ) Bunun dışında mesela arabalar kirleniyor ve yıkatabiliyorsunuz.

Şimdi biraz eksi yönlerini söyleyelim. Oyunda arabadan ateş etme mekaniği eksik dizayn edilmiş. Mesela bir araba aldınız onu boyattınız, yıkattınız bakımını yaptınız ve bununla bir kovalmacaya girdiniz. Silahınızı çekip ateş etmeniz lazım. Sol mouse tuşuna bastınız. Hop ne oldu güzelim arabanın camına bir dirsek attı ve parayla yaptırdığınız cam çöp oldu. Bu oyun boyunca sinirimi çok bozdu belirtmek istedim.

GÖREVLER

Tek kelimeyle sıkıcı. Evet GTA IV oynarken çok sıkıldım hatta uykum geldi. Oyunda 4, 5 çeşit görev var resmen. He ilginç görevler yok mu var. Ama çok az. Aklımda bir şey görevi kaldı. Avukatlık mülakatına gidiyormuş gibi giyinip içeriyi dağıttığımız görev. Cidden güzeldi. Peki genel itibarıyla görevler nasıl.

Bir adam olur bunu hedef olarak belirleriz. Biri bu adamı ortadan kaldırmamızı ister ve bizde para için kabul ederiz. Sonra adamı mekanına öldürmeye gideriz ve adamın elemanlarıyla karşılaşırız. Sonra onları vura vura ana hedefe doğru gideriz ve en son ise hedefe ulaşırız. Ama hedef kaçar arabaya atlar ve bizde arabaya atlarız onu kovalarız sonra vururuz ve görev biter. Oyunda ki çoğu görev bundan ibaret resmen. Bir süre sonra o kadar sıktı ki ulan acaba oyun bug a girdi de aynı görevi mi oynuyorum demeye başladım. Genelde görevin altyapısı budur ve üzerine biraz makyaj yapıp yine aynı görevi tekrar tekrar oynarız. Hep arabayla bir yerlere gitmemiz gerekiyor ve bir süre sonra araba kullanmamaya başlıyorsunuz. Ben direk taksi çağırırdım oynarken. Bunun dışında dediğim gibi bütün görevlerde kötü değil. Güzel görevleri var. Mesela Banka Soygunu. Bu görevde aklımda yer eden güzel görevlerdendir.

REZİL PC SÜRÜMÜ

Kim ne derse desin. Oyunun bilgisayar sürümü çok kötü. GTA V oynayabildiğim PC de 60 FPS sabit alamadım. O kadar kötü bir optimizasyon var ki oyun düzgün çalışmıyor. Ayrıca bir de Social Club zorunluluğu var. Online kapalı olmasına rağmen hala zorla bizi Social Club'a sokmaya çalışıyorlar.

OYUNUN YAPTIĞI EN İYİ şey

Oyunun yaptığı en iyi şey bence oyunun loading ekranı ve loading müziği. Oyunun çok sevmesemde müziğine bayılır neredeyse her gün 5, 6 kez dinlerim. Keza introsu da öyledir.

VERDİĞİM PUAN

Eki Görüntüle 1949759

O kadar gömdün neden 7 verdin diye soracak arkadaşlara cevabım.

ARTILARI

Vurulma efekti inanılmaz iyi.
Grafikleri yılına göre güzel.
Dünyası hikayenin tonuna uygun.
Bazı görevler akılda kalıcı.
Parkur Yapabiliyorsun.

EKSİLERİ

Fizik motoru abartıldığı kadar iyi değil.
Motor fizikleri çok kötü.
Görev dizaynı kötü ve sıkıcı.
Ana Karakterin hedefinin para kazanmak olması.
Araba modifiyesi diye bir olay yok.
Dünyası oldukça küçük.

Aslına bakacak olursanız normalde 5 falan verirdim ama nedense çocukluk anılarıma hakaret ediyormuş gibi hissettim. Çocukken GTA IV çok oynadım ve tekrar oynadığım da çok hype yapmıştım. Ama hayal kırıklığına uğradım.

İncelemeyi yükledikten sonra ufak bir pişman oldum. Acaba çok linçlenir miyim :D
Dediğiniz kadar rezalet bir oyun değil. Ben GTA 5'de mesela araba sürerken oyuncak araba sürüyormuş gibi hissediyorum. Veya o saçma oyun içi sürekli tekrar eden diyaloglar rezalet. GTA 4'e göre GTA 5 haritası renk paleti ve bir kaç şey dışında çok kötü.
Ikisini de oynadım GTA 5'de 110 saatim var GTA 4'de iki launcher'i toplarsak 60 saatim falan var buna rağmen söylüyorum bunu.
GTA 5'deki araba isterse 500 kilometre gitsin bazen resmen hava yastığına çarpmış gibi hasar alıyor.
GTA 4'ü gömdükten sonra GTA 5'i övmek çok saçma. GTA 5 zamanına göre iyi oyun ama GTA 4 daha iyi bir oyun zamanına göre.

Bunun yerine başka oyunlar eleştirilmeli. Oyun 2008 yılında çıkmış ve Rockstar’ın bu seriyle oyun piyasasına çok fazla etki ettiğini düşünüyorum.
O halde ben de gidip GTA: San Andreas’in fiziklerine laf atayım. Daha sonra koşma animasyonuna ve grafiklerine eleştiri yapayım. Bu iki oyun arasında sadece 4 sene olduğunu hatırlatayım. Her oyunun eksiği vardır. Ancak bu tarz oyunlar yerine daha yeni oyunlara eleştiri yapılması daha doğru olur. Düşünün RDR 2 ve God Of War kıyaslandı yahu. İki oyunun en büyük benzerliği yerde toprak olması. Onun yerine sadece God of War eleştirilsin.
Aslında eski bir oyunu günümüz şartlarına göre eleştirmek yanlış değil. Sonuçta oyunu ilk defa oynayacak kişi oyunu oynarken bu yıla göre oynayacak. Nostaljik hislerle oynamayacak. Ha tabii gidip 2008'deki oyunu 2023 şartlarına göre yorumlamak çok yanlış olmasa da 2023 oyunu ile kıyaslayıp 2023 oyunu daha iyi demek pek doğru değil.

Aslında eski bir oyunu günümüz şartlarına göre eleştirmek yanlış değil. Sonuçta oyunu ilk defa oynayacak kişi oyunu oynarken bu yıla göre oynayacak. Nostaljik hislerle oynamayacak. Ha tabii gidip 2008'deki oyunu 2023 şartlarına göre yorumlamak çok yanlış olmasa da 2023 oyunu ile kıyaslayıp 2023 oyunu daha iyi demek pek doğru değil.
Ben zaten nostaljik olarak yorumlanması gerektiğini söylemedim. Eski bir oyun olduğunu bilerek yorumlamak daha doğru.

Geri
Yukarı