Hacettepe mi? Yıldız Teknik mi?

ucakcieran

Hectopat
Merhaba,
Makine okumaya karar verdim. Sıralamam ikisine de yetiyor yani üste yazdığıma gideceğim sıralamanın çok faydası yok ve arada kaldım.

Öncelikle Hacettepe Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden başlamak gerekirse 2021 yılı taban sıralaması 29512, bölümde 15 öğretim üyesi var ancak aktif 226 öğrenci var. Yaptığım araştırmalarda gördüm ki Hacettepe başta otomotiv mühendisliği olarak kurulduğu için otomotiv üzerine yoğunlaşmak için daha doğru bir yer ve Hacettepe'de pratik eğitim laboratuvar sayısı ve bölüm imkanları sayesinde çok iyi.

Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünün ise taban sıralaması 40592 yani 11 bin kişi daha aşağıda. Yani tabii ki bu insanların tercihiyle şekillenen çok değişken bir rakam ancak bu ciddi bir fark. YTÜ'de 63 öğretim üyesi var ancak buna karşılık aktif 1668 öğrenci var. Orantı yaptığımızda -yapmak doğru mudur bilmiyorum- Hacettepe daha avantajlı gözüküyor. Bunun yanında YTÜ'de pratik eğitimin çok yetersiz olduğunu söyleyen birkaç öğrencisi ile görüşme fırsatı buldum. Ancak şöyle bir durum var yaşı 40+ kim ile konuşsam net bir şekilde YTÜ'yü öneriyor. Teknik bir üniversite olması ve isminin daha çok markalaşmış olması onları doğrudan etkiliyor diye düşünüyorum fakat işverenleri de ciddi manada etkileyen bir durum tabii ki bu.

Not olarak ekleyeyim; şehir, kampüs yaşamı vb. bir karşılaştırma kriteri değil benim için. Tamamen akademik bakıyorum bu karşılaştırmaya.

Yani elde ettiğim yüzlerce öznel bilgi arasından mantıklı veriler elde etmeye çalıştığımda Hacettepe'de eğitimin daha iyi olabileceğini ancak YTÜ'nün adının getirisinin eğitimi kadar fayda sağlayacağını düşünüyorum. Sonuç olarak alacağım eğitimin her şeyden önemli olduğunu düşündüğümden Hacettepe'ye daha sıcak bakıyorum şimdilik.

Fikirleriniz benim için önemlidir.

Yıldız Teknik'te bölüm Türkçe sanırım. Belki sıralamasının daha aşağıda olmasında bu da etkilidir ama ana neden YTÜ'de 216 kontenjan varken Hacettepe'de 82 kontenjan olması bence. Eğer YTÜ kendilerini tercih eden ilk 82 kişiyi alsaydı bölüm en az 20K ile kapatırdı bana kalırsa. Eğer bölüm İngilizce olsaydı o zaman 12-15k bandına bile gelebilirdi. Ben sadece bunu da göz önünde bulundur diye söylüyorum. Bana kalırsa ikisi de iyi okullar ve hangisi içine sinerse orada oku.

Yıldız Teknik'te bölüm Türkçe sanırım. Belki sıralamasının daha aşağıda olmasında bu da etkilidir ama ana neden YTÜ'de 216 kontenjan varken Hacettepe'de 82 kontenjan olması bence. Eğer YTÜ kendilerini tercih eden ilk 82 kişiyi alsaydı bölüm en az 20K ile kapatırdı bana kalırsa. Eğer bölüm İngilizce olsaydı o zaman 12-15k bandına bile gelebilirdi. Ben sadece bunu da göz önünde bulundur diye söylüyorum. Bana kalırsa ikisi de iyi okullar ve hangisi içine sinerse orada oku.
%30 ingilizce YTÜde.

Merhaba, nereyi tercih ettiniz?
Merhaba hocam. Yıldız olarak yapmıştım o gün tercihimi. Hacettepe ile kıyasladığımızda artısı kıyaslanmayacak kadar fazla. Makine özelinde kesinlikle Yıldız'ı öneririm. Artıları saymak gerekirse laboratuvar imkanları, okuldaki kulüp ve takımların bolluğu ve çeşitliliği, hocaların kalite ve sayısı denebilir. Teknik üniversite olmanın getirdiği bu özellikler eğitimine çok büyük fayda sağlar.

Mesajları görmeyebiliyorum, başka bir şey sormak istersen aynı kullanıcı adına sahip ig hesabıma yazabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı