Rehber İşlemci undervolt

Swaglikeohio

Hectopat
İşlemci undervoltlama rehberine hoş geldiniz.

Selamlar arkadaşlar. Bugün sizlere işlemci undervoltlamayı göstereceğim. İlk rehberim olduğu için çok çok büyük eksikler olabilir. Olabildiğince anlatmaya çalışacağım. (Lütfen dalga geçmeyin, haha atmayın. Gerçekten burada savaş mücadelesi veriyorum.)

Sıklıkla Sorulan Sorular (SSO):

İşlemcimi undervoltlarsam işlemcim zarar görür mü?

Hayır, işlemciniz asla undervolt yapmaktan zarar görmez. En kötü sonuç sistemin kararsızlığa geçip mavi ekran vermesidir.

Undervolt neden yapılır?

Undervolt, işlemcinin sıcaklığını düşürmek için veya laptoplarda pil ömrünü arttırmak için yapılabilir.

Undervolt ile işlemcimdeki garanti bozulur mu?

Hayır, undervolt ile garantiyi bozamazsınız. Dediğim gibi en kötü sonuç sistemin mavi ekran verip yeniden başlamasıdır.

O zaman undervolt işlemine başlayabiliriz. Undervolt işlemi için bize gerekli olacak 2 farklı türde program var. Birisi işlemci sınama programı diğeri ise voltaj kontrolü sağlamak için kullanacağımız program.

Voltaj kontrolü sağlamak için gerekli olan programlar (İstediğinizi seçin.):

1. Program: ThrottleStop
ThrottleStop ücretsiz bir program olup işlemcinin üzerinde modifikasyonlar yapmamızı sağlayan ufak çaplı bir programdır. İndirmek için: ThrottleStop (9.3) Download

2. Program: Quick CPU
Quick CPU aynı ThrottleStop gibi ücretsiz bir programdır ve ThrottleStop'a kıyasla daha fazla modifikasyon yapmamızı sağlar. Ben şahsen bunu kullanıyorum. Ancak hangisinin görünüşü hoşunuza gidiyor ise onu indirin. Quick CPU indirmek için: Quick CPU - Real time performance optimization and Sensor monitor

3. Program: Intel Extreme Tuning Utility (XTU)
Extreme Tuning Utility Intel firmasının çıkardığı overclock ve işlemci modifikasyonları için kullanılan bir programdır. Benim işlemcime uygun olmadığı için kullanamıyorum, ancak sizin işlemcinize uyuyor ise kullanabilirsiniz. İndirme linki: Yükle Intel® Extreme Tuning Utility (Intel® XTU)

Sınama testi (Benchmark) İçin Gerekli Olan Program:

Cinebench R20. Bu program ile yaptığımız undervolt işlemi tam yük altında herhangi bir sıkıntı çıkartacak mı diye kontrol etmek içindir. İndirme linki: MAXON Cinebench (R20.0) Download

Evet programları kurduğumuza göre artık Undervolt işlemine geçebiliriz. İlk olarak ThrottleStop ile başlıyorum.

1. Programı kurun.
2. Programı açıp sıcaklık değerlerinin altındaki "FIVR" kısmına tıklayın.
3. Orta kısımda gözüken "Unlock Adjustable Voltage" Kısmını tikleyin.
4. Offset voltage kısmını -5 MV yapın. (- olduğundan emin olun.)
5. Aynı işlemleri üstteki "Cache" ve "Intel GPU" için de yapın.
6. Apply tuşuna basın ve Cinebench R20 ile bir sınama testi başlatın. Eğer mavi ekran almadıysanız 4. İşlemden devam edin.

Eğer mavi ekran aldıysanız: Bekleyin. Bilgisayarınız yeniden başlayacaktır. Bu işlemden sonra bir önceki undervolt değerini kullanıp, yaklaşık olarak 2 saat bilgisayarı aktif olarak kullanın.

İkinci olarak Quick CPU ile undervolt işlemine başlıyorum.
1. Programı kurun.
2. Sağ üstte yer alan "Advanced CPU Settings" kısmına girin.
3. "FIVR Control" adlı menüye girin.
4. "IA Core" "Ring/Cache" "GPU Slice" kısmına girip "Voltage Offset" ayarını -5 yapın. (- Olmasına dikkat edin.)
5. Cinebench R20 ile bir sınama testi başlatın. Eğer mavi ekran almadıysanız 4. işlemden devam edin.

Üçüncü ve son olarak Intel XTU ile undervolt işlemine başlıyorum.
1. Programı kurun.
2. "Advanced Tuning" kısmına girin. Çıkan uyarıyı tamam diyerek geçin.
3. "Core" kısmına gelin ve "Core Voltage Offset" kısmını -5 MV yapın. (-0.005 V)
4. Cache kısmına gelin ve "Cache Voltage Offset" kısmını -5 MV yapın. (-0.005 V)
5. "Graphics" kısmına gelin ve "Processor Graphics Voltage Offset" kısmını -5 MV yapın. (-0.005V)
6. Cinebench R20 ile bir sınama testi başlatın. Eğer mavi ekran almadıysanız 3. 4. 5. işlemleri tekrar edip yeniden sınama testine başlayın.

İşte bu kadar. İşlemcinizi daha az voltaj ile besleyip aynı hızda çalıştırıyorsunuz. Bazı işlemciler -40 MV'da mavi ekran verebilir. Bazı işlemcileri ise -125'den sonra verebilir. Ayrıca işlemcinizin Cache kısmı çekirdek kısmına göre daha fazla undervolt alabilir. Eğer stabil bir undervolt yaptım diyor iseniz sadece Cache kısmını daha da undervolt yapmayı deniyebilirsiniz. Bu işlemleri yaparken bol bol mavi ekran yiyebilirsiniz.

Olabildiğince anlatmaya çalıştım. Rehber hazırlamakta pek bir bilgim yok ama elimden bu kadar geldi. Kendinize iyi bakın.

Son düzenleme:
Fotoğraflı anlatsanız daha iyi olur hocam.
Öyle yapmak gerçekten aklımdaydı. Ancak fotoğrafları nereye koyacağımı ayarlayamadığım için yapmak istemedim. Yoksa ortalık fotoğraf mezarlığına dönerdi. Zaten yeterince karmaşık bir rehber bir de fotoğraf düzenleme cahilliğim yüzünden anında körlük verebilirim size.
Elinize sağlık.
Güzel olmuş, emeğinize sağlık.
Sağ olun. Eğer bir sıkıntı var ise söylemeyi unutmayın olabildiğince yardımcı olurum.

Hocam ben GE66 laptop kullanıyorum i7-10875H'a sahip.

1621436021732.png

Gördüğünüz gibi tiki açamıyorum. BIOS'tan mı açmam gerekiyor acaba?

Düzeltme: Açıldı hocam, BIOS'a girip sağ Shift+sağ CTRL+sol alt+ F2 yaparak Advanced BIOS açtım oradanda Intel XTU'yu aktif ettim neden MSI kapatmış onu anlamadım.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı