Kafam çok karışık, sürekli sorguluyorum

Sorgulamak her zaman doğru olandır. Sorgulamazsanız sorun zaten. Yalnızca İslam'a bağlı kalmayın, diğer bütün dinleri araştırın. Budizm'i, Tao'yu, eski dinleri, Şamanizmi, Hinduizm, Musevilik ve Sumer dinini, Hristiyanlığı araştırın. Daha sonra filozoflara bakın Sartre, Beauvoir, Nietzsche, Spinoza, Ksenophanes hepsinin özgün görüşleri ve fikirleri var seni etkileyecek ve "haaa" dedirtecektir illa ki birisi. Sorgulamadan olmaz, sorgulamalısın.

Arkadaşlar şundan 2-3 sene öncesine kadar kafam çok rahattı. Yobazın tekiydim. Namazlarımı eksiksiz kılar, anne babadan ne duyduysam tarih bilgilerine bakmadan herkesle tartışırdım fakat sonra ''yav şu insanların bir kitaplarını okuyayım'' dedim. Ben bir anda İslam'dan soğumaya başladım fakat hala İslam dinindeyim, daha mantıklı geliyor ama her zaman bir çelişki ile yaşamak beni korkutuyor. Öldüğümde mesela eğer cennet cehennem yoksa veya ya Tanrı varsa fakat başka din doğruysa gibisinden. Artık sorgulamak istemiyorum. Bunu nasıl başarırım?
İslam'dan şüphe ediyorsan gidip İslam'ın ana kaynağı Kur'an ı objektif bir şekilde manevi bağlarının aklına perde örtmesine izin vermeden baştan sona oku, ondan sonra inanıp inanmamak sana kalmış.
Hadislerin doğrulunu reddeden bir çok müslüman var, sebebi belli. Bazı hadisler var içlerinde mide bulandırıcı detaylar var. En çok güvenilen Sahih al-bukhari'de bile rahatsız edici şeyler var.

Geri
Yukarı