Köktürk alfabesine yeniden geçilmeli mi?

Köktürk alfabesine yeniden geçilmeli mi?

• Oy verenlerin toplamı
    109

alonewolff

Centipat
Makaleler
2
Yer
Mersin
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Atatürk'ün zamanında köktürk alfabesi tam çözümlenemediğinden Atatürk mecbur Latin alfabesine geçmişti. Fakat günümüzde köktürk alfabesi ile ilgili çoğu bilgiye sahibiz. Diğer milletler nasıl kendi alfabesini kullanıyorsa biz türkler de kendi öz alfabesini kullanmalı diye düşünüyorum ben. Peki sizce köktürk alfabesine yeniden geçilmeli mi? (köktürk dili değil, köktürk alfabesini kastediyorum.)

Atatürk'ün zamanında köktürk alfabesi tam çözümlenemediğinden Atatürk mecbur Latin alfabesine geçmişti. Fakat günümüzde köktürk alfabesi ile ilgili çoğu bilgiye sahibiz. Diğer milletler nasıl kendi alfabesini kullanıyorsa biz türkler de kendi öz alfabesini kullanmalı diye düşünüyorum ben. Peki sizce köktürk alfabesine yeniden geçilmeli mi? (köktürk dili değil, köktürk alfabesini kastediyorum.)

Atatürk ayrıca yenilikçi ve modernleşmeye önem veriyordu.

Köktürk harfleri günümüz türkçesinin gerekliliklerini sağlamıyor hadi sağladı diyelim bırak köktürk'ü dünyadaki bütün alfabeler tekleşmeli, herkes Latin alfabesine geçmeli.

Atatürk zamanı ile şimdi bir değil, olağanüstü bir dönemde ülke kurmakla şu an kıyaslanamaz herhalde. Şimdi sen bir anda köktürk alfabesine geçsen ülkede yer yerinden oynar. İmkansız yani.

Hem Latin alfabesi hem köktürk alfabesi aynı anda kullanılsa ideal olur diye düşünüyorum ben. Halk köktürk alfabesine iyice alıştıktan sonra tamamen ona geçeriz.

Atatürk ayrıca yenilikçi ve modernleşmeye önem veriyordu.

Latin alfabesi modernlik mi demek yani? Peki ya Çin, Japonya? Onlar modern değil mi?

Köktürk harfleri günümüz türkçesinin gerekliliklerini sağlamıyor hadi sağladı diyelim bırak köktürk'ü dünyadaki bütün alfabeler tekleşmeli, herkes Latin alfabesine geçmeli.

Yunanistan bile yüzlerce yıl Osmanlı egemenliği altında yaşamasına rağmen kendi dilini kendi alfabesini korudu. Biz elin araplarının alfabesine geçtik onların etkisi altında kaldık diye şimdi kendi öz dilimizden bambaşka bir dil konuşuyoruz.

Öyle bir şey olsa ben de desteklerdim Latin alfabesini.

Latin alfabesi modernlik mi demek yani? Peki ya Çin, Japonya?
Modernliğin sizdeki karşılığını bilmiyorum ama Latin alfabesi kullanan uluslarla anlaştığınız gibi Çin, Japonya ulusuyla anlaşabiliyorsanız tebrik ederim.

Öz dilimizden bambaşka bir dil konuşuyoruz.
Öz dilimizden bambaşka diyebileceğimiz çok uçuk farklar olduğunu düşünmüyorum, sadece alfabe farklı.

Modernliğin sizdeki karşılığını bilmiyorum ama Latin alfabesi kullanan uluslarla anlaştığınız gibi Çin, Japonya ulusuyla anlaşabiliyorsanız tebrik ederim.

Öz dilimizden bambaşka diyebileceğimiz çok uçuk farklar olduğunu düşünmüyorum, sadece alfabe farklı.

Dilimizdeki kelimelerin neredeyse yarısı Arapça Fransızca İngilizce vs dillerden geliyor bir de siz düşünün.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı