Linux'a geçmek mantıklı mı?

SakinOlChamp42

Femtopat
Daha fazla  
Windows 11 kullanıcısıyım ama bilgisayarımın bayağıdır çok yavaşladığını hissediyorum ağırlaştı. Linux'a geçsem nasıl olur daha hızlı ve daha hafif olduğunu duydum hiçbir şey bilmiyorum ama Linux hakkında yardımcı olabilir misiniz hangisini kurmalıyım iyi midir? Oyun kısmına gelirsek çok fazla oynayan biri değilim oynarsam CS2 Minecraft falan oynuyorum.
İşlemcim Ryzen 7 5800H.
Ekran kartım NVIDIA GeForce RTX 3050.
Laptop kullanıcısıyım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows 11 kullanıcısıyım ama bilgisayarımın bayağıdır çok yavaşladığını hissediyorum ağırlaştı. Linux'a geçsem nasıl olur daha hızlı ve daha hafif olduğunu duydum hiçbir şey bilmiyorum ama Linux hakkında yardımcı olabilir misiniz hangisini kurmalıyım iyi midir? Oyun kısmına gelirsek çok fazla oynayan biri değilim oynarsam CS2 Minecraft falan oynuyorum.
İşlemcim Ryzen 7 5800H.
Laptop kullanıcısıyım.

Yok bence düşünme bile.

İşlemcim Ryzen 7 5800H.
Laptop kullanıcısıyım.

Evet genel olarak Linux dağıtımları Windows'tan daha hafif, daha mahrem, daha güvenli ve daha kişiselleştirilebilirdir. Oynadığınız 2 oyun da Linux tarafında desteklenen oyunlardan.

Linux Mint Cinnamon sürümünü kurup geçebilirsin. Alternatif olarak Fedora veya Garuda da kurabilirsin.

Başlangıç için dualboot yapman daha iyi olur. Bir sorun yaşarsan veya bir yerde takılırsan bildiğin bir şeye dönebilmek büyük kolaylık sağlar başlangıç için.

İşlemcim Ryzen 7 5800H.
Laptop kullanıcısıyım.
Tecrübeniz yoksa dualbootla başlamanızı öneririm. Emin olursanız Windows'u silebilirsiniz. Ama 8C 16T bir işlemciye sahip bilgisayarın ağırlaştığını hissetmeniz ilginç. Bence onun sebebini arayın. Veya nasıl bir yavaşlama olduğunu betimleyin.

Tecrübeniz yoksa dualbootla başlamanızı öneririm. Emin olursanız Windows'u silebilirsiniz. Ama 8C 16T bir işlemciye sahip bilgisayarın ağırlaştığını hissetmeniz ilginç. Bence onun sebebini arayın. Veya nasıl bir yavaşlama olduğunu betimleyin.

Vallahi hocam bende anlamıyorum virüs falan mı girdi diye düşünüyorum ama hiç öyle virüs bulaştıracak şey yapmamaya çalışıyorum uzun süredir aklıma geliyordu aslında tümden Linux'a geçmek direk geçsem geri dönüşü olmaz mı dualboot nedir nasıl yapacağım?

Vallahi hocam bende anlamıyorum virüs falan mı girdi diye düşünüyorum ama hiç öyle virüs bulaştıracak şey yapmamaya çalışıyorum uzun süredir aklıma geliyordu aslında tümden Linux'a geçmek direk geçsem geri dönüşü olmaz mı dualboot nedir nasıl yapacağım?

Linux Mint kurum ekranın görünüçek PC'de Windows yanına Linux kur diye seçenek oluyor açılışda senden hangi işletim sistemini seçmeni istiyor sende seçiyorsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı