Mangal nasıl yakılır?

Yer
Antalya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 5600, RX6600, B550M DS3H, 2x8GB 3200 Mhz Ram, 1 TB ssd, 500w PSU
Selam, arkadaşlarla mangala gitme planımız var 4 kız 2 erkek olacağız. Diğer erkek pek bu tarz işlerden anlamaz yani uğraşmaz kısaca. Ben tek erkek kaldım ve mangalı yakma görevi bana düştü anlayacağınız. Ancak benim ne tecrübem var ne bir bilgim. Nasıl yakabilirim bu mangalı? Etlerin piştiğini nasıl anlarım? Ateşi nasıl canlandırırım? Bana bu işin her türlü detayını anlatabilirseniz çok mutlu olurum.

Selam, arkadaşlarla mangala gitme planımız var 4 kız 2 erkek olacağız. Diğer erkek pek bu tarz işlerden anlamaz yani uğraşmaz kısaca. Ben tek erkek kaldım ve mangalı yakma görevi bana düştü anlayacağınız. Ancak benim ne tecrübem var ne bir bilgim. Nasıl yakabilirim bu mangalı? Etlerin piştiğini nasıl anlarım? Ateşi nasıl canlandırırım? Bana bu işin her türlü detayını anlatabilirseniz çok mutlu olurum.

Odunlarin altina bir miktar gazeet koy veya az bir miktarda gaz dok odunlari kizilderili cadiri gibi diz atesle asagidan yukariya dogru yakacaksin iste dunyanin en basit isi. Et cabuk piser kalinligi onemli bunda eger etin kalinligi yarim santimetre civariysa bir tarafi 2 ser dakikadan altli ustu pisirirsin 4 dakikada. Et sertse gec piser, bonfile tavsiye ederim. Kaburgaysa yaglari karamelize oldugunda alirsin atesten.

Eminim ki baban bizden 30 kat daha iyisini bilir.
Anlatılmaz yaşanır. Baban, dayın amcana sor.
Babamla bu tarz şeyleri konuşabileceğimi sanmıyorum. O yüzden buraya sorma gereksinimi duydum.

Odunlarin altina bir miktar gazeet koy veya az bir miktarda gaz dok odunlari kizilderili cadiri gibi diz atesle asagidan yukariya dogru yakacaksin iste dunyanin en basit isi. Et cabuk piser kalinligi onemli bunda eger etin kalinligi yarim santimetre civariysa bir tarafi 2 ser dakikadan altli ustu pisirirsin 4 dakikada. Et sertse gec piser, bonfile tavsiye ederim. Kaburgaysa yaglari karamelize oldugunda alirsin atesten.
Et derken aslında tavuk kanadı, göğsü ve köfteyi kast etmiştim. Teşekkür ederim bilgileriniz için.

Internette bulabilecegin bilgiler faydali olabilir fakat en iyisi senin deneyip ogrenmen. Plana halihazirda daha zaman varsa birkaç pratik yapip oyle gitmeni oneririm. Ilk yakisinda afallamamis olursun :D

Gittiğiniz yerde mangal için özel odun veya kömür satılıyor mu?

Dostum önce çıra varsa çıraları birazını piramit şeklinde diz. Altına gazete koy ki ateş hemen alev alsın. Ateş yandıktan sonra kömürleri biraz bırak kanka baktın sonra yavaş yavaş çıraladan ekle gazete falan koy aşağıdan harlansın iyice. Alttaki kömürler köz almaya başlayınca gerekli miktarda kömürü üstüne at. Artık ateşi yellemen lazım çünkü alttakiler köz oldu. Kısa aralıklala yelle ateşi. Baktın son kömürlerde oldu diz ızgaraya etleri ver ateşe. Köfte sucuk vs. yağlı olduğu için bir anda alev atabilir o durum yaşanmaması için ateşe ara ara biraz tuz serpmelisin. Pişip pişmediğini sen anlarsın zaten.

Gittiğiniz yerde mangal için özel odun veya kömür satılıyor mu?
Hayır sadece mangal için küçük şömineye benzer yapı var(adını bilmiyorum kusura bakmayın). Kendimiz kömür vs. alıp gideceğiz.

Yeni konular

Geri
Yukarı