Sayısal Matematik sorusu

Makaleler
33
Yer
Osmaniye, Türkiye
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
PC: Intel Core 12400F | ASUS Dual RX 6600 | ASUS Prime H610M-K D4 | XPG Gammix D30 2x8 RAM | WD SN570 500GB | FSP Hydro K Pro 500W 80+ | Vento VG10F

GIGABYTE G24F-2 | Logitech G213 | SteelSeries Prime | QP Honeycomb Mousepad | Windows 11 23H2.
Meslek
Öğrenci
Matematiğe sıfırdan başladım ama yardım lazım 3-4 günde bunda kaldım.

(485 - 258) - [( -642) - (-484)]

Takıldığım sadece 1 yer var.

Kendim çözüyorum anlatıyorum şimdi;

485'ten 258'i çıkartıyorum ve 227 çıkıyor ve büyük olan 485 ve çıkartma olduğuna göre ve zıt olduğundan -258 yazıldığından + olan 485 büyük ve sonuç +227. sonrasında ise 484'ün solundaki eksiyi aynı olamayacağı için, yani birden fazla - aynı olamayacağı için onu çarpıyorum ve + çıkıyor yani toplama +484 dönüşüyor. Buraya kadar her şey tamam. Sadece aynı mantığı bunun yüzünden 642'yi de + buluyorum. Tıpkı 484'e yaptığım gibi yapıyorum yani böyle işaretlediğim yeriyle onu çarpıyorum. Birkaç soru çözdüm ve bu işaretlediğim yer harici olan bütün soruları yaptım sadece genel sonuç yanlış çıkıyor ilk başlarda da +227 gibi sonucu büyük olan en baştaki + yazılmadı diye - yapıyordum çıkartma yapılıyor diye ve diğer sayı - diye, şimdi onu çözdüm. Tam anladım diyordum bu soru gelince olmadı yine gerekmeden çarptım. Bunu nasıl engellerim? Sanırsam parantez içleriyle dışındaki istediği ortadaki işleme iki tane ayrı bir üs var diyelim o üsün içerisinde olduğuna dikkatli olmam lazım (askeri üs gibi düşünün, üslü sayı falan değil). Doğru mu?

(485 - 258) (- burası) [( -642) - (-484)]

Matematiğe sıfırdan başladım ama yardım lazım 3-4 günde bunda kaldım.

Takıldığım sadece 1 yer var.

Kendim çözüyorum anlatıyorum şimdi;

485'ten 258'i çıkartıyorum ve 227 çıkıyor ve büyük olan 485 ve çıkartma olduğuna göre ve zıt olduğundan -258 yazıldığından + olan 485 büyük ve sonuç +227. sonrasında ise 484'ün solundaki eksiyi aynı olamayacağı için, yani birden fazla - aynı olamayacağı için onu çarpıyorum ve + çıkıyor yani toplama +484 dönüşüyor. Buraya kadar her şey tamam. Sadece aynı mantığı bunun yüzünden 642'yi de + buluyorum. Tıpkı 484'e yaptığım gibi yapıyorum yani böyle işaretlediğim yeriyle onu çarpıyorum. Birkaç soru çözdüm ve bu işaretlediğim yer harici olan bütün soruları yaptım sadece genel sonuç yanlış çıkıyor ilk başlarda da +227 gibi sonucu büyük olan en baştaki + yazılmadı diye - yapıyordum çıkartma yapılıyor diye ve diğer sayı - diye, şimdi onu çözdüm. Tam anladım diyordum bu soru gelince olmadı yine gerekmeden çarptım. Bunu nasıl engellerim? Sanırsam parantez içleriyle dışındaki istediği ortadaki işleme iki tane ayrı bir üs var diyelim o üsün içerisinde olduğuna dikkatli olmam lazım (askeri üs gibi düşünün, üslü sayı falan değil). Doğru mu?

hocam sağdaki ve soldaki işlemler parantez içinde olduğu için ilk bu işlemleri yapacaksınız. Daha sonrasında ortasında - sağdaki de - çıktığı için iki - + olacak. Daha sonra normal toplama işlemi yapacaksınız. Burada parantezlere dikkat etmelsiniz.

Hocam sağdaki ve soldaki işlemler parantez içinde olduğu için ilk bu işlemleri yapacaksınız. Daha sonrasında ortasında - sağdaki de - çıktığı için iki - + olacak. Daha sonra normal toplama işlemi yapacaksınız. Burada parantezlere dikkat etmelsiniz.

Peki dediğiniz şeyleri biliyorum ama tek sorun buradaki parantezde olmamasına rağmen - kafa karışıklık yapıyor. Birden -'yi sağdaki 642'ye eklemiştim ilk yaptığımda. Halbuki diğer parantez ile hiç alakası yoktu, diğer - ise 484'ün solundakinin ortasındaki yani açılmış parantezin içerisinde. Bundan sonra çarpma ve bölmeye geçebilir miyim artık? Sadece daha sakin ve dikkatli olursam zaten diğer parantez ile alakası var mı anlayabilirim? Bir de ilk önce - ve artıları kendi arasında işlem yapmak çok mu önemli? Olmazsa daha mı uzun sürer veya sonuç yanlış çıkar mı? Normalde her değişse sonuç değişmiyordu da.

Geri
Yukarı