MTOK ile normal sıralamasıyla girenler arasında bir fark var mı?

paricfy

Decapat
Daha fazla  
Örneğin MTOK ile girenler ve normal sıralamasıyla girenler ayrı sınıflarda mı ders alıyor? Aralarında ne gibi farklar var?

M.T.O.K. bildiğim kadarıyla meslek lisesinde bulunan öğrencilere özel olarak açılan kontenjan. Aynı üniversitede ise aynı fakültede dersleri alıyorlardır.

Örneğin mtok ile girenler ve normal sıralamasıyla girenler ayrı sınıflarda mı ders alıyor? Aralarında ne gibi farklar var?

Bizzat kendim mtok öğrencisiyim. Meslek lisesinde makine bölümünden mezun oldum bir sene sınava hazırlanıp mtok kontenjanı ile makine mühendisliğine girdim. Normal olarak gelen öğrencilerle aynı sınıfta ders görüyorum sadece benim okulum mtok öğrencileri için 15 kişilik kontenjan açmıştı ben de o kontenjan sayesinde girdim. Merak ettiğin başka bir şey varsa yardımcı olurum.

Bizzat kendim mtok öğrencisiyim. Meslek lisesinde makine bölümünden mezun oldum bir sene sınava hazırlanıp mtok kontenjanı ile makine mühendisliğine girdim. Normal olarak gelen öğrencilerle aynı sınıfta ders görüyorum sadece benim okulum mtok öğrencileri için 15 kişilik kontenjan açmıştı ben de o kontenjan sayesinde girdim. Merak ettiğin başka bir şey varsa yardımcı olurum.

Yani mesela ben İstanbul Marmara üniversitesi bilgisayar mühendisliği istiyorum. Normal sıralamaya bakarsak ilk 7000'e girmem gerekiyor fakat mtok ile 80.000'e girersem girebiliyorum. Ben 80.000'e girip girersem 7000'e girip girenlerle aynı sınıfta aynı dersi mi alacağım?

Yani mesela ben İstanbul Marmara üniversitesi bilgisayar mühendisliği istiyorum. Normal sıralamaya bakarsak ilk 7000'e girmem gerekiyor fakat mtok ile 80.000'e girersem girebiliyorum. Ben 80.000'e girip girersem 7000'e girip girenlerle aynı sınıfta aynı dersi mi alacağım?

Evet öyle olacak. Subü'de makine mühendisliği okuyorum sınıfta sadece 15 kişi meslek lisesinden geldi geri kalan herkes normal kontenjanla girdi bölüme. Şu an 3. sınıftayım ve hiçbir dersim normal kontenjan ile girenlerden farklı olmadı veya grup olarak bölünmedik. Okuldan okula değişen bir şey olduğunu düşünmüyorum ama Marmara'da okuyan birisi varsa ona sorman faydalı olur.

Evet öyle olacak. Subü'de makine mühendisliği okuyorum sınıfta sadece 15 kişi meslek lisesinden geldi geri kalan herkes normal kontenjanla girdi bölüme. Şu an 3. sınıftayım ve hiçbir dersim normal kontenjan ile girenlerden farklı olmadı veya grup olarak bölünmedik. Okuldan okula değişen bir şey olduğunu düşünmüyorum ama Marmara'da okuyan birisi varsa ona sorman faydalı olur.
Yardımcı olduğun için çok teşekkürler, iyi akşamlar dilerim.

Merhaba, benim de bir sorum var. Teknoloji fakültesinden mezun olanlar da KPSS mühendislik ile atanabiliyor mu?

Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğinin MTOK kontenjanı Teknoloji Fakültesine ait ve geçen sene 82,000 ile kapatmış. Normal kontenjanlarda ise 23,000 ile kapatmış.
Mühendislik Fakültesi ise 7,000 ile kapatmış. Yani eğer ilk 82,000'e girersen ilk 7,000'e girenlerle değil ilk 23,000'e girenlerle aynı sınıfta aynı dersi alacaksın.
Merhaba, benim de bir sorum var. Teknoloji fakültesinden mezun olanlar da KPSS mühendislik ile atanabiliyor mu?
Evet atanabiliyorlar ve onlar da mühendis olarak kabul ediliyorlar diye biliyorum.

Evet @Booh of Wooh 'un da dediği gibi mtok kontenjanı ile bölüme girenler de normal mühendis diploması ile mezun oluyor.

@Booh of Wooh hocamın dediği doğru ben teknoloji fakültesi için söylediğimi belirtmeyi unutumuşum kusura bakma. Ayrıca teknoloji fakültelerinde İngilizce eğitim verilmez Türkçe eğitim verilir.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı