Prematüre zeka sorunu yapar mı?

Makaleler
33
Yer
Osmaniye, Türkiye
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
PC: Intel Core 12400F | ASUS Dual RX 6600 | ASUS Prime H610M-K D4 | XPG Gammix D30 2x8 RAM | WD SN570 500GB | FSP Hydro K Pro 500W 80+ | Vento VG10F

GIGABYTE G24F-2 | Logitech G213 | SteelSeries Prime | QP Honeycomb Mousepad | Windows 11 23H2.
Meslek
Öğrenci
Prematüre dogdum: 6. Ay.

Zeka sorunum oldugunu dusunuyorum. Bir seyi hemen unutuyorum, karistiriyorum, tekrar etsem bile! Ornegin, 3-4 gun attigim alintiyla ugrastim, 40 dk'lik videoyu toplam 2 kere izledim, anliyorum, isleme gelince unutuyorum, boyle devam ediyor. Surekli karistirmak, unutmak, en basitinde bile, ders veya herhangi bir sey fark etmez! Bunun tabii ki illa prematüre diye bir seyi ogrenmemeye calismak mantiksiz, zaten daha once hic calismadigindan ve yeni basladigindan zorlanma olabilir mantik dersi ama prematüre olunca ve "kendi teshisimle" kendi geri zekaliligimla, zeka geriligimle, unutkanligimla birlesince ortaya ultgerizakali cikiyor. Prematüre'nin baska olumsuzlugunu gormedim hastalik konusunda eger gozumdeki uzagi gorememe, bulaniklik Prematüre ile alakali degilse genetik alakalidir veya ben bozmusumdur.

Hocam durum hakkında konuşmak istiyorum. Pazar'dan beri başladım pazartesi çalıştım ve 44 dk videoyu izleyip sadece 1 sayfa çözdüm çünkü uykum gelmişti. Sonra 1 gün çalışmadım 1'inci gün geç kalktım ve halsizdim kafam çalışmıyordu sonra erken yatmayı deneyip uyku düzenimi geri düzelttim şu an toplama ve çıkarmayı bitirdim diyebilirim, - + değerleri ilk başta öğrenmiştim ama inanır mısın çıkartmadaki komşu olayı, toplamadaki elde var'ı bile unutmuşum. Onları 1 günde 3. sınıf konularını izleyip tamamen anladım, kolaydı ama bu kadar sürmesinin nedeni; parantez içi - + konusunda karıştırma oluyordu. Parantez vs. olmadığı zaman düz - ya da + birleşimine göre doğru çözüyordum yine parantezsiz aşağıdaki soru gibi. 2 gün bununla uğraştım 44 dk videoyu tekrar izledim, günde 2 saattan 3-4 saate çıkarttım tekrar da dahil, tekrar 45 Dk'ya çıkarmıştım. Soru çözümlerine baktım yine anlamadım tam anlıyor gibi oluyorum ama soru gelince karışıklık oluyor yine çözümüne bakıyorum yine anlamıyordum. "bir sayının birden fazla işareti olamaz" kısmını yine biliyordum aslında o 2 sonuca göre parantezin içindekiyle çarpmasını anlasaydım ve baştakinde solunda eksi varsa yine o örneğin +80 yerine yine 80- yani -80 olarak sayıldığını bilsem olacaktı. Ve bugün çözdüm diyebilirim. Örneğin bunda karıştırıyordum, size çok basit gelecektir ama;

80 - [-50 - (-30) + (-10) ] = 110

Mesela +'nın olduğu yerde aşağıda yaptığım gibi eksi olarak görmüyordum dışarıdaki +'yı içerideki - ile çarpmıyordum, böyle uğraştım ben. Aslında çarpıyordum ama baştakinde eğer önünde eksi yoksa artı olarak, sağında varsa boşta olan bir eksi olarak sayıyordum parantezin içerisindekiyle. Yine 30'u 50 ile topluyordum, ama genel sonuç yanlış çıkıyordu tabii.

+80 - [-50 - (-30) - (-10) ]

Yarın çarpma ve bölmeye geçeceğim. Bunda bu kadar anlamamak ve uğraşmak normal mi bilmiyorum, daha zor kısımlarda ne olacak acaba, daha çok şey var.

Özet olarak;

80 - [-50 - (-30) + (-10) ]

İlk baştaki sayının artılar yazılmadığını bildiğim için ilk baştaki sayıyı +80 olarak olup önündeki -'yi diğer sayının olduğunu sanıp parantez içindekiyle çarpmak idi. Aslında 80, -80 gibi 80- imiş. 50 ise -50, arada kalan - ise -30 ile aynı olup soldaki eksi ile parantez içindekiyle çarpıp -30'un +30 sayılması, 10'un ise yine -10 sayılmasıydı. Böyle olunca -50 ve -10 aynı bu yüzden toplama, -30 ise + sayıldığından çıkartma, buradaki sonuç ise büyüğü - olduğu için -30 kalıyor, sonunda ise 80 bir - olduğu için ve diğer sonuçta - olduğu için toplama olup 110 oluyor. Bunu bir anlayamamıştım. Benim kadar karıştıran var mıydı acaba?

Alintida da oldugu gibi yapa yapa bunu anladim ve karistirmamaya basladim artik ama en basit islemde bile kac gun ugrasmistim parantezlerle, parantezsiz ile. Bunun cok problem olacagini dusunuyorum, Prematüre zeka geriligi mi etki ediyor? Bize ekstra avantaj lazim, boyle olmaz ki hayata eksi ile basliyoruz. Prematüre olup basarili olan var mi? Einstein'dan falan bahsetmiyorum, aranizdan normal bir ogrenci.

Son düzenleyen: Moderatör:
Prematüre dogdum: 6. ay.

Zeka sorunum oldugunu dusunuyorum. Bir seyi hemen unutuyorum, karistiriyorum, tekrar etsem bile! Ornegin, 3-4 gun attigim alintiyla ugrastim, 40 Dk'lik videoyu toplam 2 kere izledim, anliyorum, isleme gelince unutuyorum, boyle devam ediyor. Surekli karistirmak, unutmak, en basitinde bile, ders veya herhangi bir şey fark etmez! Bunun tabii ki illa prematüre diye bir seyi ogrenmemeye calismak mantiksiz, zaten daha once hiç calismadigindan ve yeni basladigindan zorlanma olabilir mantik dersi ama prematüre olunca ve "kendi teshisimle" kendi geri zekaliligimla, zeka geriligimle, unutkanligimla birlesince ortaya ultgerizakali cikiyor. Prematüre'nin baska olumsuzlugunu gormedim hastalik konusunda eger gozumdeki uzagi gorememe, bulaniklik prematüre ile alakali degilse genetik alakalidir veya ben bozmusumdur.

Alintida da oldugu gibi yapa yapa bunu anladim ve karistirmamaya başladım artik ama en basit islemde bile kac gun ugrasmistim parantezlerle, parantezsiz ile. Bunun cok problem olacagini dusunuyorum, prematüre zeka geriligi mi etki ediyor? Bize ekstra avantaj lazim, boyle olmaz ki hayata eksi ile basliyoruz. Prematüre olup basarili olan var mi? Einstein'dan falan bahsetmiyorum, aranizdan normal bir ogrenci.

Bende de hizli unutma her şeyi karistirma gibi sorunlarim var benim dogmam gereken tarihten 5 6 gun sonra mi ne dogmusum ayrica kalbimde normalden daha hizli atiyor, dogdugumda 2 hafta hastanede kalmisim o yüzden. Bu sorunlar erken dogmayla alakali isteginizle yapmadiniz ve degistiremezsiniz. Ama sizin g***zekali oldugunuz anlamina gelmez. Basarili olmakta premature olsaniz bile fark etmez onemli olan sizin nasıl dusundugunuz.

Son düzenleme:
Bende de hizli unutma her şeyi karistirma gibi sorunlarim var benim dogmam gereken tarihten 5 6 gun sonra mi ne dogmusum ayrica kalbimde normalden daha hizli atiyor, dogdugumda 2 hafta hastanede kalmisim o yüzden. Bu sorunlar erken dogmayla alakali isteginizle yapmadiniz ve degistiremezsiniz. Ama sizin g***zekali oldugunuz anlamina gelmez. Basarili olmakta premature olsaniz bile fark etmez onemli olan sizin nasıl dusundugunuz.

Sen başarılı mısın?

Daha resit degilim. Basirili olucammi olmicammi belli degil. Ama basari kisiden kisiye degisir. Senin basari olarak gordugun şey, baskasina gore hiçbir şey olabilir veya baskasinin basari olarak gordugu şey benim icin hiçbir şey anlam etmiyor olabilir.

Dogru, su an nasıl peki derslerin? Gerci sen gec dogmussun sanirim, problem yok yani. Ben erken dogdum. Cok daha kotu.

Ortalama diyelim matematige kafa basmiyor dil bilgisi vesaire var.
İkisinde de problem var ama en buyuk problem erken dogmak ozelliklede 1 aydan fazlasi.

Ortalama diyelim matematige kafa basmiyor dil bilgisi vesaire var.
İkisinde de problem var ama en buyuk problem erken dogmak ozelliklede 1 aydan fazlasi.

2 ay.

Yine de bu öğrenemeyeceğim veya başarılı olamayacağım anlamına gelmiyor herhalde.

Yeni konular

Geri
Yukarı