Psikiyatri sicili pilotluğa engel mi?

Dostlarım hepinize merhaba, şimdiye kadar içimde pilot olamayacağıma dair herhangi bir kuşkum yoktu fakat son iki gündür aklıma takılan bir şey var. Ben henüz lisenin başlarındayken hemen hemen her gencin yaşayacağı gibi uyku problemleri yaşıyordum ve uyuyamamak haliyle derslerimi çok etkiliyordu. Ayrıca yine o zamanlar ergenliğin verdiği streslede her şeyi çok fazla düşündüğüm için ailem beni bir psikoloğa götürdü. O zamanlar bu bana gerçekten çok yardımcı olduğunu düşündüğüm bir şeydi ama devlet hastanesi ve oturup uzun uzun kendinizi anlatabilecek vakte sahip değilsiniz, sanıyorum ki doktorumda bu yüzden çok hafif bir antidepresan olan prozac yazmıştı. Asla doğru düzgün kullanamadım ve bıraktım. Bu konu benim için böylece kapanmıştı fakat dün Türk hava yolları uçuş akade misinin şartlarına bakarken deprasyon vb ruhsal hastalık tanısı olan kimsenin akademiye kabul edilmeyeceğini okudum. Tabi hemen o zaman gittiğim doktorla görüştüm ve bana bu ilacı yazabilmeleri için (SGK'nın ilacı karşılaması için) depresyon kutusunu işaretlediğini söyledi. Benim e devletimde herhangi bir tanı yok, genel psikolojik muayene olarak girilmiş hepsi ve ilacın ne amaca yönelik yazıldığına dairde bir bilgi yok. Sizce bu pilot olmama engel olabilecek bir durum mu? Yoksa zaten havayollarının ve sağlık raporu alabileceğim hastanelerin testlerini geçersem sorun yaratmayacak bir durum mu?

Sana tavsiyem unut bu hayali.
1 kere girdim elendim itiraz ettim elendim. Tekrar girdim gene elendim artık itiraz etmiyorum... Benim psikiyatri geçmişim yoktu ama kardiyoloji tanı koydu yanına askeri öğrenci olur yazdığı halde heyet eledi. Artık girmek çok daha zor.
Tam sağlam olsan bile sıralama tutumuyor kader işte abicim.

Dostlarım hepinize merhaba, şimdiye kadar içimde pilot olamayacağıma dair herhangi bir kuşkum yoktu fakat son iki gündür aklıma takılan bir şey var. Ben henüz lisenin başlarındayken hemen hemen her gencin yaşayacağı gibi uyku problemleri yaşıyordum ve uyuyamamak haliyle derslerimi çok etkiliyordu. Ayrıca yine o zamanlar ergenliğin verdiği streslede her şeyi çok fazla düşündüğüm için ailem beni bir psikoloğa götürdü. O zamanlar bu bana gerçekten çok yardımcı olduğunu düşündüğüm bir şeydi ama devlet hastanesi ve oturup uzun uzun kendinizi anlatabilecek vakte sahip değilsiniz, sanıyorum ki doktorumda bu yüzden çok hafif bir antidepresan olan prozac yazmıştı. Asla doğru düzgün kullanamadım ve bıraktım. Bu konu benim için böylece kapanmıştı fakat dün Türk hava yolları uçuş akade misinin şartlarına bakarken deprasyon vb ruhsal hastalık tanısı olan kimsenin akademiye kabul edilmeyeceğini okudum. Tabi hemen o zaman gittiğim doktorla görüştüm ve bana bu ilacı yazabilmeleri için (SGK'nın ilacı karşılaması için) deprasyon kutusunu işaretlediğini söyledi. Benim e devletimde herhangi bir tanı yok, genel psikolojik muayene olarak girilmiş hepsi ve ilacın ne amaca yönelik yazıldığına dairde bir bilgi yok. Sizce bu pilot olmama engel olabilecek bir durum mu? Yoksa zaten havayollarının ve sağlık raporu alabileceğim hastanelerin testlerini geçersem sorun yaratmayacak bir durum mu?

Bu arada bu ilacı yazdıkları herkes için depresyon kutusunu işaretlemeleri gerekiyormuş, bana özel bir durum değilmiş yani.

Bu arada bu ilacı yazdıkları herkes için deprasyon kutusunu işaretlemeleri gerekiyormuş, bana özel bir durum değilmiş yani.

Olabilir. Sana tek tavsiye kendine bir meslek daha bul onu cebe koy sonra askeriyeye yönel. Ben böyle yaptım. Hava gelse çok sevinirdim ben de ama olmuyor işte. Kesinlikle kesin gözü ile bakma. Üzülürsün sonra benim gibi...

Sana tavsiyem unut bu hayali.
1 kere girdim elendim itiraz ettim elendim. Tekrar girdim gene elendim artık itiraz etmiyorum... Benim psikiyatri geçmişim yoktu ama kardiyoloji tanı koydu yanına askeri öğrenci olur yazdığı halde heyet eledi. Artık girmek çok daha zor.
Tam sağlam olsan bile sıralama tutumuyor kader işte abicim.

Kesinlikle bu hayali unutmak gibi bir seçeneğim yok benim, sıralamamın tutacağını düşünüyorum eğer tutmazsa bile pilotaj bölümünü ücretli bir şekilde okuyabilirim eğer bu da olmazsa özel bir uçuş okuluyla devam ederim belki, zaman ne gösterir bilmiyorum ama ben değerlendirebileceğim her fırsatı değerlendireceğim bunun için.
Olabilir. Sana tek tavsiye kendine bir meslek daha bul onu cebe koy sonra askeriyeye yönel. Ben böyle yaptım. Hava gelse çok sevinirdim ben de ama olmuyor işte. Kesinlikle kesin gözü ile bakma. Üzülürsün sonra benim gibi...
Hiçbir zaman kesin gözüyle bakmadım bu işe çünkü pamuk ipliğine bağlı ama ben sivil havacılık istiyorum bu yüzden askeriyeyi düşünmüyorum

Kesinlikle bu hayali unutmak gibi bir seçeneğim yok benim, sıralamamın tutacağını düşünüyorum eğer tutmazsa bile pilotaj bölümünü ücretli bir şekilde okuyabilirim eğer bu da olmazsa özel bir uçuş okuluyla devam ederim belki, zaman ne gösterir bilmiyorum ama ben değerlendirebileceğim her fırsatı değerlendireceğim bunun için.

O zaman özel bölümde okuyacağım dersen orası da güzel yalnız askeriye için sadece psikiyatri değil elenmek içn çok sebep var.
Özeli denersin olmaz ise bol şans. Özelde sana @painkiller hocam yardım eder. Pilottur kendisi.

Psikolojik ya da ruhsal problemlerin siciline işlendiği zaman tapu işlerinden silah ruhsatına, pilotluktan iş bulmaya kadar bir sürü yerde karşınıza çıkar ve hep sorun yaşarsınız.
Sicilime herhangi bir şekilde işlememiş, hiçbir tanı yok, sadece bir kereliğine yazılmış böyle bir ilaç var ki bahsettiğim gibi çok basit düzey bi antidepresan olduğu için ben şahsen bunun sorun olacağını düşünmüyorum yine de fikrinizi almak istedim
O zaman özel bölümde okuyacağım dersen orası da güzel yalnız askeriye için sadece psikiyatri değil elenmek içn çok sebep var.
Özeli denersin olmaz ise bol şans. Özelde sana @painkiller hocam yardım eder. Pilottur kendisi.
ben sivil havacılık istiyorum, askeriye gerçekten çok ince eleyip sık dokunan bir alan

Son düzenleme:
Prozac çok da ağır bir ilaç değil hatta kullanmayan kalmadı gibi bir şey. Fakat sıkıntı şurada; doktor senin psikolojik siciline ne yazdı? Yani bunu yazan psikiyatr mıydı yoksa psikolog muydu? Eğer tanı olarak ruhsal sorunları var vs. gibi bir ibare düşerlerse sıkıntı maalesef. Bir doktora gidip durumunu danışıp sorgulatmak da fayda var diye düşünüyorum. Örneğin şeker hastası diye ibare koyarsa sana bu her yerde önüne çıkar, fakat şekerine dikkat et diye atıyorum tatlandırıcı verdiyse sorun yok. Yeter ki tıbbi olarak sana depresyonda veya ruhsal sağlığı bozuk dememiş olsun. Turkish Academy'e o kadar çok başvuran var ki elemek için artık kıvırcık saçlısın bile diyecekler ne yazık ki. Ayrıca artık Turkish Academy de ücretli oldu ve iş garantisi vermiyor şu an için bilgin olsun.
pilotaj bölümünü ücretli bir şekilde okuyabilirim eğer bu da olmazsa özel bir uçuş okuluyla devam ederim belki,
Üniversite de pilotajı paralı okuyacaksan eğer tavsiyem yapma. Önce bir meslek edin, sonra zaten daha az parayla uçuş okulunda aynı eğitimi daha hızlı alırsın. Sağlık veya beceri gibi bir sorunla karşılaşırsan en azından hazırda bir iş yapacak diploman olsun mutlaka. Bak pandemi yüzünden uçan pilotlar bile işten çıkarılıyor bugünlerde mesela.

Prozac çok da ağır bir ilaç değil hatta kullanmayan kalmadı gibi bir şey. Fakat sıkıntı şurada; doktor senin psikolojik siciline ne yazdı? Yani bunu yazan psikiyatr mıydı yoksa psikolog muydu? Eğer tanı olarak ruhsal sorunları var vs. gibi bir ibare düşerlerse sıkıntı maalesef. Bir doktora gidip durumunu danışıp sorgulatmak da fayda var diye düşünüyorum. Örneğin şeker hastası diye ibare koyarsa sana bu her yerde önüne çıkar, fakat şekerine dikkat et diye atıyorum tatlandırıcı verdiyse sorun yok. Yeter ki tıbbi olarak sana depresyonda veya ruhsal sağlığı bozuk dememiş olsun. Turkish Academy'e o kadar çok başvuran var ki elemek için artık kıvırcık saçlısın bile diyecekler ne yazık ki. Ayrıca artık Turkish Academy de ücretli oldu ve iş garantisi vermiyor şu an için bilgin olsun.

Üniversite de pilotajı paralı okuyacaksan eğer tavsiyem yapma. Önce bir meslek edin, sonra zaten daha az parayla uçuş okulunda aynı eğitimi daha hızlı alırsın. Sağlık veya beceri gibi bir sorunla karşılaşırsan en azından hazırda bir iş yapacak diploman olsun mutlaka. Bak pandemi yüzünden uçan pilotlar bile işten çıkarılıyor bugünlerde mesela.
Bunu yazan doktorla görüştüm ve benim için herhangi bi not düşmemiş yani sicilimde herhangi bir tanı yok, sadece genel psikolojik muayene yazılmış, başka bir not düşülmemiş, bunu yazan doktorun psikolog olduğunu düşünüyorum ama belki de psikiyatristtir açıkcası bunu tam olarak bilmiyorum, ikisinden birinin yazması arasında ne gibi bi fark olabilir eğer biliyorsan anlatabilir misin?

Üniversitede pilotaj okumanın çok sıkıntılı olduğunu herkesten duyuyorum, ama gerçekten o kadar çok istiyorum ki sanki ondan başka bir bölümü okuyamazmışım gibi hissediyorum ve 25 yaşında hala hayallerine uzak biri olmayıda hiç istemiyorum. Ve dediğin gibi akademi sanıyorum ki bu yılda alım yapmadı, mezun olmayı bekleyen çok fazla öğrenci pilot varmış. Yani gerçekten eskisi gibi değil ve sıkıntılı. Bu arada yurt dışında pilot olmanın çok daha kolay olduğuna dairde yine birkaç şeye rastladım, bu konuda ne düşünüyorsun?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı