Technopat Sosyal Uyarı Süreleri ve Yasaklı Siteler

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Elinize sağlık. Umarım şu forumda "kanka, NVIDIA al amede alınmaz, bilmiyorum kankas, formad at bırom" vs. şeklinde dağdan inmiş, okumayı henüz öğrenememiş gibi konuşan tayfa biraz daha dikkatli ve özenli konuşmayı öğrenir artık.

Samimi oluyoruz samimiyet insanları forumda tutmak için önemlidir.

Bence cümle düzgün ve anlaşılabilir olsun yeter yazım kuralları gerçekten abartılı olmuş.
Yazım kurallarına uymayınca anlaşılır olmuyor. Elbette istisnalar var ama geneli böyle.

Yazım kurallarının amacı yazıyı anlaşılır hâle getirmek zaten.

Yasaklı olan site ve uygulamalar neye göre belirleniyor ?

Kurallarda kapsamlı bir değişiklik yapılmadı. Sadeleştirilip kısaltıldı. Birkaç uyarının süresi güncellendi o kadar. Önceki kurallar konusundan bihabersiniz sanırım.

Hocam kısalması iyi de moderatör degişimi yapacak mısınız? En ufak şeyde susturuluyoruz bari kendi konumuzda ceza yemeyelim bir salın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bugün ilk defa ceza yedikten sonra cezalar değişmiş. Yanlış konu başlığı açtım diye ceza yemiştim. Monitör sorusunu monitör kategorisinde açmıştım. Açıkçası hala nerede yanlış yaptığımı çözemedim. Hata yapmış olabilirim. Yeni ceza kuralları benim gözümde iyi durumda.
Bu konu limit aşımı cezası yerine direkt olarak konu açma limiti olsa daha iyi olur. Atıyorum aylık sistem önerisi konusu hakkı 2 ise 2 tane açtıktan sonra konu seçimi sayfasında sistem önerisi bölümü kilitlense daha iyi olur. Kimse ceza almaz, moderatörler de uğraşmaz. Biraz insanlar ceza alsın düşüncesiyle hazırlanmış gibi bu yasak.

Mizah kategorisinde şaka yapılabilir. "iPhone ısınıyor." konusuna "üzerinde yumurta pişir." yazmanın konu sahibine katkısı yok. Buna göre belirleniyor.

Bana göre şaka sınırı aşılmadığı sürece çok da bir zararı olmaz böyle bir şeyin.

Gerçekten bunu kim değerlendiriyor? Mesela konudan bağımsız insanların hoşuna gidecek bir şey yazarsan sıkıntı yok. Ancak yazdığın şey birini rahatsız eder ve raporlanırsa uyarı yiyorsun. Bu kadar yoruma açık bir şey için bu uyarı süreleri saçma fazla.

Geçen gün ironisine bir şey yazdım. Moderatör hemen ceza vermiş ve demiş ki: Konuyla alakasız şeyler yazmayın bu konu sahibini rahatsız edebilir. Aynı bu şekilde uyarıda bulundu fakat o kişi rahatsız olsaydı zaten raporlardı. Haksız mıyım?

Bu samimiyet değil seviyesizliktir bana göre. Biz forumlarda çoğunlukla "hocam" hitap kelimesini kullanırız. Tabii seçim sizin.

Aslında hayır. Sonuç olarak hepimiz Türküz ve hepimiz kardeşiz samimi olmak normal.

Buradaki asıl problem de yine üyelerde. Üyeler düzgün başlık koysalar değiştirme gereği duyulmaz zaten. Bazen yoğun zamanlarda bazı hatalar olabiliyor, gözden kaçabiliyor. Raporlarsanız gereği yapılır.

Moderatörler kusursuz mu demek istiyorsunuz?

Kurallarda kapsamlı bir değişiklik yapılmadı. Sadeleştirilip kısaltıldı. Birkaç uyarının süresi güncellendi o kadar. Önceki kurallar konusundan bihabersiniz sanırım.
Yok hocam bihaber değilim, yeniden -bazılarının- ne kadar saçma ve gereksiz olduğunu hatırladım. Bana Technopat bu güne kadar çok şey kattı ve değeri büyük fakat bu tarz şeyler özellikle yeni insanları soğutuyor. Bazı kurallar ceza süresi kısaltma değil direkt kaldırılmalı. Mesela yazım yanlışlı mesajı "alıntıladım" diye altını çiziyoyum bakın, ceza yemiştim. Ben mi yaptım yanlışı? Bir de Sosyal'e yapılan her eleştiriye agresif cevap vermeyi bırakın artık.

Uyarıların açıklamaları da güzel olmuş. Gereksiz mesaj ve birden fazla cümlenin tek cümle gibi yazımı en önemlilerinden bile olabilir. Çok hata yapılan noktalar güzel açıklanmış.

Açıklaması uygun şekilde yapılmış. Eğer gereksiz mesaj uyarınızın gereksiz olduğunu düşünüyorsanız itiraz edebilirsiniz.

İtiraz edip raporlayınca moderatör reddediyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı