Teknoloji fakültesinde bilgisayar mühendisliği okunur mu?

Diploma aynı. Belki bazı okullarda öyle değildir ama geneli öyle.

Ama sorun şu ki meslek üniversitesi diyorum ben oralara. Durum tam olarak bu. Mühendislik fakültesi ile uzaktan yakından alakası yok. Sadece konumu yakın oluyor o kadar. Tamamen ayrı bir birim. Ne aynı hocalar giriyor, ne başka bir şey. Hocaları da genelde cins bölümlerden mezun olmuş, mühendis olmayan kişiler oluyor.

Bence okunmaz. Zaten buna karar vermek için ders programı ve içeriğine bakmak yetiyor bence.

Eğer bölümüne ait bir üniversiteye gidersen daha sağlıklı yönlendirmeler alıp daha hızlı öğrenirsin. Zaten edindiğin bilgileri sadece üniversite ortamından değil kendin araştırarak öğreneceksin. Hatta öğrendiğin bilginin %40'ını Üniversite'den %60 Kendi araştırmaların oluşturuyor. Üniversite sadece yol göstericidir. Kendin çabalarsan istediğin üniversiteden bilgisayar mühendisi olabilirsin. Önemli olan sertifika alabilmen. İnternette gördüğün her yere başvuru yap. her yerden sertifika almak senin kariyerinde çok büyük etki yaratacaktır. Kötü bir üniversiteden bilgisayar mühendisi olunabilir değil olunur fakat bu demek değildir üniversite gereksizdir.

Bana kalırsa da okunmaz. Bunu şuradan açıkça söyleyebilirim.

Üniversitede bilgisayar mühendisliği bölümünde "Programming Language Consents" dersine giren ve C anlatmaya çalışan elektrik elektronik mezunu hocam tamamen bir hiç anlatıyordu. Bölümden önce bir geçmişi olmayan arkadaşlarım dersten döküldüler ve hiçbir şey öğrenemediler.

Uzun lafın kısası bölümden ders almayan ve olaya vakıf olmayan hocalardan ders almak akıl karı değil.

Cezalı olduğum için konun taşındığını unutmuşum. Cevaplar için teşekkür ederim. Teknoloji fakültelerinin puanları düşük olduğu için normal bir tempo ile çalışarak teknoloji fakültesine gitmeyi düşünüyordum bu sıralar. Normal mühendislik için biraz zorlamak lazım o zaman.

Eğer bölümüne ait bir üniversiteye gidersen daha sağlıklı yönlendirmeler alıp daha hızlı öğrenirsin. Zaten edindiğin bilgileri sadece üniversite ortamından değil kendin araştırarak öğreneceksin. Hatta öğrendiğin bilginin %40'ını Üniversite'den %60 Kendi araştırmaların oluşturuyor. Üniversite sadece yol göstericidir. Kendin çabalarsan istediğin üniversiteden bilgisayar mühendisi olabilirsin. Önemli olan sertifika alabilmen. İnternette gördüğün her yere başvuru yap. her yerden sertifika almak senin kariyerinde çok büyük etki yaratacaktır. Kötü bir üniversiteden bilgisayar mühendisi olunabilir değil olunur fakat bu demek değildir üniversite gereksizdir.

Bölümüm Elektrik-Elektronik. Marmara'da 368 puan ile alan EEM teknoloji fakültesi bulunuyor. Bazı hocalarım bilgisayara da gidebileceğimi söylüyorlar. İkileme düştüm açıkçası.

Konu dışına kaçmayacaksa şunu da sormak isterim: EEM bölümünün teknoloji fakültesi okunur mu? Fazladan uygulama dersi alınıyor diye biliyorum. Yoksa yine sade mühendislik mi?

Okunur, neden okunmasın? :)
Çöp olduğu için olabilir mi? Geçen çok samimi olmadığım bir tanıdığa tercih zamanı yapma dememe rağmen gitmiş.
Teknoloji fakültesi bile değil. Mühendislik fakültesi. Ama yazılım mühendisliği. Bölümde dört hoca var. İkisi araştırma görevlisi zaten. Kalanlar doktor. Biri matematik, diğeriğeri bilgisayar ve öğretim teknolojileri eğitimi diye bir bölümden mezun. Teknoloji fakülteleri de böyleleriyle dolu. Bu adamlardan mühendislik öğrenecekseniz buyurun. Yazılımcıyım diye avunup durursunuz.

@Vavien. hocam, bilgisayar mühendisliğinin teknoloji fakültesi okunur mu? Bazıları bana sürünürsün filan diyor. Ama aynı diplomayı alacağımı söylüyorlar. Düşünceniz nedir acaba?
Hocam ne yaptınız? Ben de meslek lisesinden mezun olacağım ve marmara makine mühendisliğini mtok ile kazanabilirim. Fakat normal mühendislik fakültesine mtok ile giremeyeceğim için kazanamam. 1 sene mezuna kalıp ingilizce makine mühendisliğine
girmek mi, yoksa mtok ile teknoloji fakültesinde okunur mu?

Geri
Yukarı