Telefonlar hangi değer aralığında şarj edilmeli?

rashnikko

Hectopat
Merhaba, öğrendiğim bu bilgi doğru mu bilmiyorum fakat aklıma çok takıldı. Okuduğum bilgilere göre telefonlar yüzde 30 ile yüzde 80 arasında batarya ile kullanılmalıymış. Yani şarjı 30 olduğunda doldurmalı 80 olduğunda çıkarmalıymışız. Böyle olduğunda batarya hacminin yarısını kullanabilmiş oluyoruz. Bu bilgiler doğru mu? Telefonları 30-80 değer aralığında mı şarj etmeliyiz yoksa bu bir şeyi etkilemez mi? Yeni bir cihaz aldım 99 pil ömrü vardı 1 ay geçti 98'e düştü. Nedeni bu olabilir mi? Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Telefon ilk uyarısını verdiğinde şarja takıp tam dolmadan çıkarmak görüp görebildiğim en revaçta olan fikir.

Lityum iyon kısmına bakabilirsiniz.

Merhaba, öğrendiğim bu bilgi doğru mu bilmiyorum fakat aklıma çok takıldı. Okuduğum bilgilere göre telefonlar yüzde 30 ile yüzde 80 arasında batarya ile kullanılmalıymış. Yani şarjı 30 olduğunda doldurmalı 80 olduğunda çıkarmalıymışız. Böyle olduğunda batarya hacminin yarısını kullanabilmiş oluyoruz. Bu bilgiler doğru mu? Telefonları 30-80 değer aralığında mı şarj etmeliyiz yoksa bu bir şeyi etkilemez mi? Yeni bir cihaz aldım 99 pil ömrü vardı 1 ay geçti 98'e düştü. Nedeni bu olabilir mi? Teşekkürler.

Ben %20'den % 80 biliyorum. Pil ömrü hem şarj etmekle alakalı hem de sıklıkla alakalı.

Pil ömrünün uzun olması istiyorsan
Şarjta oyun oynamak ve.
Dolmasına rağmen hayra şarjta kalması.
Bunun gibi şeylere dikkat edebilirsiniz

Şimdi %20 % 80 şarj konusuna gelirsek.

İstediğin şarj seviyesinde şarj edebilirsin ama %20 cidden düşmemeli. Çünkü pildeki şarj azaldığında kimyasal tepkimeler gerçekleşiyor böylece ömrünü kısatmış olursunuz.

%80 gelirsek biraz saçmalık çünkü zaten yeni modern cihazlar %80 geldiğinde şarj hızını düşürüyorlar. Böylece %100 gelene kadar sorun olmaz.

Ama yine söylemem gerek %100 dolmasına rağmen şarjta bırakmayın.

%20'nin altına düşürmemeye, telefon şarjdayken bakmamaya, telefonu fazla ısıtmamaya çalışın, telefonu ister %100'e kadar şarj edin ister %80, orası çok önemli değil ama %20'nin altına düşürmediğiniz sürece sorun olmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı