TOGG T10X vs Renault Megane e-tech

Sağlamlık ayrı dayanıklılık ayrı. Taliant, symbol gibi modellerde sağlamlık konusunda haklısınız ama Renault mekanik aksam olarak fazlasıyla dayanıklıdır.
Evet. Mercedes bile Renault'un 1.5 dizel motorlarını kullanıyor. Ki Renault'un Koleos, Talisman. Latitude, Laguna gibi araçlarına bir bakmanızı öneririm.

Konu sahibi iki elektrikli araç farkı soruyor eski modeller dizeller vs. konuşuluyor...
Daha TOGG kullanma fırsatı bulmadım, ancak 3 gün önce istanbuldan E-Tech İconic paket teslim alıp döndük arkadaşımla. Aracı fırsat bulduğumuz zamanlarda sıkıştırarak 164 km/h limitli zaten, genelde 110-120 sabit gelerek 690₺ maliyetle başkente giriş yaptık. Yol bilgisayarı hız ortalamamız 77 km/h, ortalama tüketimi hatırlamıyorum. 350 + 340 ₺ şeklinde iki istasyonda şarj maliyetimiz oldu. Birinde TOGG TrueGo diğerinde ZES şarj istasyonu tercih ettik bunlar 180kw hızlı şarj destekli. %30 civarlarında şarja taktık yarım saatte %30 -> %80 diğer yarım saatte %100 e doldu. Evde şarj ederseniz Megane E-Tech 60kw/h bataryası 150₺ maliyetle doluyor çok gazlamazsanız 400 km de yol yaparsınız. Uzun yolda ise kw'ı 8 lira, 60 kw/h bataryayı tamamen bitmiş olsa 480 ₺ ye doldurmuş olursunuz.

Bu esnada ilk mola noktamızda 3 adet TOGG yanaştı şarj etmek için sohbet etme ve aracı inceleme fırsatı buldum.

Fotoğrafta görünen hemen solumuzdaki aracı tek kişi kullanıyordu 1 saat kadar onunla sohbet ettik, aracın süspansiyonunu beğendiğini bu kadar beklemediğini söyledi. Daha önceki aracı XC90 ordan hesap edebilirsin.
Daha sonrasında ikinci araç biraz kalabalıktı 3 çocuk 2 yetişkin 1 yaşlı kişi rahatça seyahat ediyorlardı. Megane E-Tech bu konuda çok kötü ön taraf yeterli rahatlığı sunarken arkası tasarım anlamında değişik bir formda olduğu için çok klostrofobik, arka koltukta otururken ön koltukların altına ayağınızı sokamıyorsunuz çünkü kapalı.

Bu aralar TOGG araçların çekiliş talihlileri araçlarını teslim almıyor bu yüzden 7xxx küsür sıralardaki insanlar bile araçlarını teslim alabiliyor.
TOGG multimedyası hakkında pek bilgim yok insanlar rahatsız olmasın diye yüzeysel inceledim ancak Megane E-Tech Android 10 Automotive OS ile geliyor, Android bir tabletten farksız çoğu seçenek kırpılmış ancak benim gibi biri tabiki rahat duramıyor. Hemen araca Netflix-Disney-Exxen-Youtube gibi aplikasyonları kurarak şarj esnasında araç içerisinde durmayı (özellikle soğuk havalarda) daha keyifli hale getirdim.

164 km/h limitli olması aracın sürüşünü biraz baltalıyor 164 km/h saate kadar kime gaza geldiyse sonu aynada ufalarak nokta şeklinde kaybolmak oldu, ancak 164 km/h süratten sonra çok rahat bir şekilde geçilebilirsiniz. TOGG bildiğim kadarıyla 185 km/h limitli bu bence ideal bir limit, tam kararında yani.

Gelelim en önemli noktaya gerek Renault gerekse TOGG ilk elektrikli araçlarını piyasaya. sürüyor, bildiğim kadarıyla Renault markasının 3. elektrikli arabası ZOE ve TWİZY harici, şimdi kurumsal taraf için 2 ticari araç çıkacak, ayrıca marka yavaş yavaş araç gamını elektrikliye kaydırmaya başladı CLİO e-tech, Austral Hybrid bu böyle bütün araçlar elektrikli olana kadar gidecek.
Biz kullanıcılar ise markalara şans verip araçları almalı, geri dönüşlerle elektrikli araçlar için iyileştirme sağlamalıyız.

Zaten evinizin ana arabası yapmak için almayın bu araçlarla. Uzun yol, kabalık seyahat yapıyorsanız zulme dönüşecektir ki bu biraz uzun yoldaki duraklamalarınıza bağlı. Min. 1 saat mola vermelisiniz.

Son olarak şöyle tatlı bir fotoğrafla iki aracın fiziksel karşılaştırması için kararı size bırakayım.
WhatsApp Image 2023-09-23 at 18.24.52.jpeg

Renault alırdım. En azından doğru düzgün çalışan bilgi eğlence sistemi, güvenilir NCAP sonuçları ve geniş teknik servis ağı olan bir araba almış olurum.

Sağlamlığı ve güvenliği muhtemelen zayıftır...
Elektrikli modelleri bilmiyorum ama Renault yıllardır binek otomobillerde yüksek güvenlik puanlarına sahip markalardan biri.

Son düzenleme:
Konu sahibi iki elektrikli araç farkı soruyor eski modeller dizeller vs. konuşuluyor...
Daha TOGG kullanma fırsatı bulmadım, ancak 3 gün önce istanbuldan E-Tech İconic paket teslim alıp döndük arkadaşımla. Aracı fırsat bulduğumuz zamanlarda sıkıştırarak 164 km/h limitli zaten, genelde 110-120 sabit gelerek 690₺ maliyetle başkente giriş yaptık. Yol bilgisayarı hız ortalamamız 77 km/h, ortalama tüketimi hatırlamıyorum. 350 + 340 ₺ şeklinde iki istasyonda şarj maliyetimiz oldu. Birinde TOGG TrueGo diğerinde ZES şarj istasyonu tercih ettik bunlar 180kw hızlı şarj destekli. %30 civarlarında şarja taktık yarım saatte %30 -> %80 diğer yarım saatte %100 e doldu. Evde şarj ederseniz Megane E-Tech 60kw/h bataryası 150₺ maliyetle doluyor çok gazlamazsanız 400 km de yol yaparsınız. Uzun yolda ise kw'ı 8 lira, 60 kw/h bataryayı tamamen bitmiş olsa 480 ₺ ye doldurmuş olursunuz.

Bu esnada ilk mola noktamızda 3 adet TOGG yanaştı şarj etmek için sohbet etme ve aracı inceleme fırsatı buldum.

Fotoğrafta görünen hemen solumuzdaki aracı tek kişi kullanıyordu 1 saat kadar onunla sohbet ettik, aracın süspansiyonunu beğendiğini bu kadar beklemediğini söyledi. Daha önceki aracı XC90 ordan hesap edebilirsin.
Daha sonrasında ikinci araç biraz kalabalıktı 3 çocuk 2 yetişkin 1 yaşlı kişi rahatça seyahat ediyorlardı. Megane E-Tech bu konuda çok kötü ön taraf yeterli rahatlığı sunarken arkası tasarım anlamında değişik bir formda olduğu için çok klostrofobik, arka koltukta otururken ön koltukların altına ayağınızı sokamıyorsunuz çünkü kapalı.

Bu aralar TOGG araçların çekiliş talihlileri araçlarını teslim almıyor bu yüzden 7xxx küsür sıralardaki insanlar bile araçlarını teslim alabiliyor.
TOGG multimedyası hakkında pek bilgim yok insanlar rahatsız olmasın diye yüzeysel inceledim ancak Megane E-Tech Android 10 Automotive OS ile geliyor, Android bir tabletten farksız çoğu seçenek kırpılmış ancak benim gibi biri tabiki rahat duramıyor. Hemen araca Netflix-Disney-Exxen-Youtube gibi aplikasyonları kurarak şarj esnasında araç içerisinde durmayı (özellikle soğuk havalarda) daha keyifli hale getirdim.

164 km/h limitli olması aracın sürüşünü biraz baltalıyor 164 km/h saate kadar kime gaza geldiyse sonu aynada ufalarak nokta şeklinde kaybolmak oldu, ancak 164 km/h süratten sonra çok rahat bir şekilde geçilebilirsiniz. TOGG bildiğim kadarıyla 185 km/h limitli bu bence ideal bir limit, tam kararında yani.

Gelelim en önemli noktaya gerek Renault gerekse TOGG ilk elektrikli araçlarını piyasaya. sürüyor, bildiğim kadarıyla Renault markasının 3. elektrikli arabası ZOE ve TWİZY harici, şimdi kurumsal taraf için 2 ticari araç çıkacak, ayrıca marka yavaş yavaş araç gamını elektrikliye kaydırmaya başladı CLİO e-tech, Austral Hybrid bu böyle bütün araçlar elektrikli olana kadar gidecek.
Biz kullanıcılar ise markalara şans verip araçları almalı, geri dönüşlerle elektrikli araçlar için iyileştirme sağlamalıyız.

Zaten evinizin ana arabası yapmak için almayın bu araçlarla. Uzun yol, kabalık seyahat yapıyorsanız zulme dönüşecektir ki bu biraz uzun yoldaki duraklamalarınıza bağlı. Min. 1 saat mola vermelisiniz.

Son olarak şöyle tatlı bir fotoğrafla iki aracın fiziksel karşılaştırması için kararı size bırakayım.
Eki Görüntüle 1957477
Youtube Disney gibi uygulamaları nasıl yüklediniz ? Ben de aynı araca sahibim.

Youtube Disney gibi uygulamaları nasıl yüklediniz ? Ben de aynı araca sahibim.
Flash belleğe güvenilir bir kaynaktan indirdiğiniz .apk dosyalarını atın kolçağın orda bulunan 2 type-c girişinden birine flash belleği takın.
Aracın kendi dosya yöneticisine girince zaten flash bellek gözüküyor.

Flash bellek exFat formatında olsun.
Düz youtube uygulaması kuramazsınız çünkü google servisleri yok hesabınıza giriş yapamazsınız, youtube vanced ve micro g uygulaması indirin onlarla sorunsuz izleme yapabiliyorsunuz.
Apk dosyalarını indirmek için apkmirror sitesini kullanabilirsiniz.

Bu arada araç hareket halindeyken uygulamaları kapatıyor, şarj olurken veya dururken izleyebilirsiniz.

Öncelikle merhaba. Bir TOGG kullanıcısı olarak TOGG’a devam ederdim diyebilirim. Aynı zamanda evimizde Corolla Hybdrid’de var. Ekran kapanmaları vs. gibi sorunlar fixlenmiş gibi duruyor, hiç yaşamadım. Tabii ki ufak tefek sorunları oluyor ama baş ağrıtmayacak şeyler.

2024 ilk çeyrek de TOGG açık siparişe çıkacak diye bir söylenti var olmazsa çekiliş yapacaklarmış. Öncelikle ben TOGG tercih ederim neden derseniz. Toggunuzu tüm Bosch servislerinden bakım vb. şeyleri yaptırabiliyorsunuz. Büyük hasarlar veya daha şeyler için her şehirde olan teslimat noktasındaki servise götürüyorsunuz ve 1-2 hafta içinde teslim edebiliyorlar. Ayrıca TOGG gece 1 de bile çalışan acil teknik servise bile sahip instg da görmüştüm bir adamın arabası arıza yapmış gece 1 de 15 dk içinde gelmişler. Ve en sevdiğim özellik TOGG herkese kendisi özel danışman buluyor her araç sahibinin bir tane görevlisi oluyor en ufak sıkıntıda arıyorsun ve sana her zaman aynı kişi yardımcı oluyor. Bence TOGG gayet iyi bir cihaz. Çevremde kullananlar var hiçbirinden ekran dondu gitti gibi şeyler duymadım. Instagram'da dolaşanların çoğu kötüleme amaçlı ekran kapama tuşuna basarak yapılıyor. Tabii ki TOGG da geliştirilecek şeyler var ama akıllı cihaz olduğu için güncellemelerle gelişiyor Megane sadece elektrikli bir otomobil standart. TOGG bildiğiniz telefon gibi bir şey kendine özel hattı var ayda 50 GB internet hediye ediliyor araçta kullanmak üzere. TOGG'dan video film bile izleyebiliyorsunuz. Bence lafı uzatmaya gerek yok. Bence karşılaştırdığımızda TOGG Megane'den daha iyi. Ama eğer derseniz ki bu kadar yeni çıkan bir firmanın ilk otomobilini almam. Siz bilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı