Türki Cumhuriyetler'de yaşayan insanlar Türk olduklarını biliyorlar mı?

@170981 @Ulusumai Yahu arkadaş adam zulüm gören, Türküm demeleri yasak olan, her gün kanları dökülen bir toplumun içinden gelmiş İsmail Gaspıralı gibi adamlarla Nazileri bir tutuyor bir! Daha ne söyleyeceksin?
O adamlar bizim ülkemize bir geçmişi uyandırmak için değil efendi o an ki durumu kurtarmak için geliyorlardı. Tatarlar 16. Yüzyıldan beri Rus işgalinde ama ona rağmen sene olmuş 1900'ler Kazan'da onlarca okumuş Türk Tatar halkına Türklüğünü unutturmamak için çaba veriyor, kan kaybediyor, kardeşleri fikir suçundan ölüyor, evleri taşlanıyor. Bu adamlar her şeye rağmen direniyorlar. Dillerini, kültürlerini, dinlerini unutmamak için her şeyi yapıyorlar. Türkiye'ye gelip yaşadıklarını anlatıyor, destek bekliyorlar.

Sonra bizim karga profilli bir arkadaşımız bu biçareler ile bir PUŞTU bir tutuyor.
Bak dostum ben sana kin kapmıyorum. Bir Türk çocuğunun, acı çeken insanlarla bak acı çeken Türk'ü de geçtim, acı çeken insanlarla Nazileri bir tutması beni çok üzdü.

Bak bir gün İstanbul'da Cengiz Aymatov ile ilgili bir seminer düzenlendi. Ben de o seminerde Cengiz Aymatov'un "Selvi Boylum, Al Yazmalım" eserini Cahit Berkay'ın bestesi ile çalıyordum ve bir kaç canladırmaya müzik yapıyordum. Orada bir Kırgız Profesör vardı. Her şey bittikten sonra mikrofonu eline alıp Türkistan Türklerinin yaşadıklarını ağlayarak anlattı. Yaşadıklarını duysan var ya, şu söykediğin lafları bırak söylemeyi, söyleyeni öldüresin gelirdi dostum. O insanlar milliyetlerini öyle senin saydığın milletler gibi değil, kan ve gözyaşı ile kaybettiler. Ve tarih daha dün! Dün ulan dün ya! Biz buna mâni olamadık. Ne mâni olabilecek kuvvetimiz vardı ne de Atatürk gibi bir liderimiz. Elimizdeki liderler tıpkı senin gibi düşünüyordu. O insanlar bile isteye çıkarılan kıtlıklarla, tutuklamalarla, sürgünlerle, sokak arasında dayaklarla, tehditlerle, yaylak ve kışlaklarının hebâsıyla Türklüklerinden oldular.
O yüzden rica edeceğim bir daha bu tarz şeyler söyleme en azından benim gibi o insanları gözlemlemiş birine karşı. Bunu senden bir Türk olarak değil, insan olarak bekliyorum.
Saygılar.

Yorumları çok bilimsel ve tarafsız yorum yapan arkadaşlar bastığı için başlığı takip etmeyi bırakıyorum. Arkadaşlar "ben şununla konuştum Türküz diyorlar" "şu 100 yıl önce Türkçülük yapmış" gibi argümanlardan ileri gelebilir umarım.

Yorumları çok bilimsel ve tarafsız yorum yapan arkadaşlar bastığı için başlığı takip etmeyi bırakıyorum. Arkadaşlar "ben şununla konuştum Türküz diyorlar" "şu 100 yıl önce Türkçülük yapmış" gibi argümanlardan ileri gelebilir umarım.
Daha önce de dedim etnik grup tanımına göre orta asyada ki Türk topluluklarının kendilerine "Türk" demesinde hiçbir sakınca yok. Kimse Türküm diyebilmek için senden veya başka birinden izin alacak değil.
Burada İtalyanları Cermen ilan edip birde bilimsellikten bahsetmen ayrı trajikomik.

Geri
Yukarı