Ubuntu 22.04.4 sürümü Wi-Fi destekliyor mu?

ahmetmuhsin

Picopat
Bilgisayarıma Ubuntu 22.04.4 sürümünü kuracağım ama zamanında Kali Linux kurduğumda kablosuz internet bağlayamamıştım. Yurtta kaldığım için zorunlu ihtiyaçlarımdan birisi Wi-Fi olacak. Kablosuz bir şekilde kullanabilir miyim?

Acaba Wi-Fi kartımın hangi sürümleri desteklediğini nereden öğrenebilirim? Ona göre bir sürüm seçebilirim. Ubuntu çok kullanıldığı için ve bir hatayla karşılaştığımda daha çok kaynak bulabileyim diye seçtiğim bir sürüm.

Önerdiklerimde Ubuntu tabanlı. Linux Lite hariç.

Bilgisayarıma Ubuntu 22.04.4 sürümünü kuracağım ama zamanında Kali Linux kurduğumda kablosuz internet bağlayamamıştım. Yurtta kaldığım için zorunlu ihtiyaçlarımdan birisi Wi-Fi olacak. Kablosuz bir şekilde kullanabilir miyim?
Genelde USB WiFi adaptörü takmak gerekiyor. Asus laptopumun üstündeki 802.11AX destekli Mediatek WiFi kartını otomatik görüyor ama WiFi adaptörü kadar tam uyumlu değil. Ana işletim sistemi olarak kurulu Linux Mint. Kali ve Ubuntu'da kullandım ama sanal makinede. Laptopumda ben Alfa AWUS036ACM (Mediatek MT7612U çipi var) AC destekli WiFi adaptörü kullanıyorum. Tak çıkar çalışıyor. Linux'da ben Alfa WiFi adaptörünün çok stabil çalıştığını kesinlikle söylemeliyim. Genel olarak Linuxta Mediatek MT7612U, Mediatek MT7610U, Ralink RT3070, Ralink RT5572, Ralink RT5370 çipler gayet uyumlu çalışıyor ve driver gereksinimi yok. Realtek çiplerde driver kurmak gerekiyor sadece bazen kurması insanı uğraştırabiliyor.

Maksat uygun fiyatlı AC desteği olmayan 802.11N Linux destekli adaptörse bu adaptör gayette uyumlu çalışır bilgisayarında. Çok iyi bir şey istersen de Alfa markasının Mediatek veya Ralink işlemcili WiFi adaptörleri derim.

Son düzenleme:
Genelde USB Wi-Fi adaptörü takmak gerekiyor. ASUS laptopumun üstündeki 802.11AX destekli MediaTek Wi-Fi kartını otomatik görüyor ama Wi-Fi adaptörü kadar tam uyumlu değil. Ana işletim sistemi olarak kurulu Linux Mint. Kali ve Ubuntu'da kullandım ama sanal makinede. Laptopumda ben alfa awUS036ACM (MediaTek MT7612u çipi var) AC destekli Wi-Fi adaptörü kullanıyorum. Tak çıkar çalışıyor. Linux'da ben alfa Wi-Fi adaptörünün çok stabil çalıştığını kesinlikle söylemeliyim. Genel olarak Linux'ta MediaTek MT7612u, MediaTek MT7610u, ralink RT3070, ralink RT5572, ralink RT5370 çipler gayet uyumlu çalışıyor ve driver gereksinimi yok. Realtek çiplerde driver kurmak gerekiyor sadece bazen kurması insanı uğraştırabiliyor.

Maksat uygun fiyatlı AC desteği olmayan 802.11n Linux destekli adaptörse bu adaptör gayet de uyumlu çalışır bilgisayarında. Çok iyi bir şey istersen de alfa markasının MediaTek işlemcili Wi-Fi adaptörleri derim.

Teşekkür ederim eğer ihtiyacım olursa alabilirim. Yalnız bir sorum daha olacak. Bunun fiyatı biraz tuzlu geldi. USB girişine tak çalıştır olarak daha uygun olanları var mı yoksa genel olarak fiyatlar bu şekilde mi? 70-100TL civarı bir şey var ise onu almak isterim çünkü laptopun zaten ederi 1500 TL falan :D

Teşekkür ederim eğer ihtiyacım olursa alabilirim. Yalnız bir sorum daha olacak. Bunun fiyatı biraz tuzlu geldi. USB girişine tak çalıştır olarak daha uygun olanları var mı yoksa genel olarak fiyatlar bu şekilde mi? 70-100TL civarı bir şey var ise onu almak isterim çünkü laptopun zaten ederi 1500 TL falan :D
Yani markalı olması gerekmiyor. Markasız saydığım aynı çipleri kullanan çok ürünler var Amazon'da Aliexpress'de. Bulabilirsen onları da alabilirsin. Benim bulabildiğim en uygun markasız fiyatlı buydu. Tabii bunlar dolar bazlı ürün oldukları için TL diğer kurlar karşısında sürekli değer kaybettiği için 70-100TL'ye bulabileceğini ben düşünmüyorum.

Yani markalı olması gerekmiyor. Markasız saydığım aynı çipleri kullanan çok ürünler var Amazon'da AliExpress'de. Bulabilirsen onları da alabilirsin. Benim bulabildiğim en uygun markasız fiyatlı buydu. Tabii bunlar dolar bazlı ürün oldukları için TL diğer kurlar karşısında sürekli değer kaybettiği için 70-100TL'ye bulabileceğini ben düşünmüyorum.

Anladım. Teşekkür ederim hocam.

Arkadaşlar Ubuntu'yu kurdum. Wi-Fi ile bağlanamadım.Telefonum iPhone ve kablo ile bağlamayı denedim telefonu algılamıyordu ama en son Bluetooth ile bağlamayı başardım. Yardımcı olmak isteyen herkese teşekkürler.

Arkadaşlar Ubuntu'yu kurdum. Wi-Fi ile bağlanamadım. Telefonum iPhone ve kablo ile bağlamayı denedim telefonu algılamıyordu ama en son Bluetooth ile bağlamayı başardım. Yardımcı olmak isteyen herkese teşekkürler.

Kirve sence Ubuntu mu Windows 8.1 32 Bit mi hızlı.

Geri
Yukarı