VW Polo 6R orijinal ses sistemine subwoofer nasıl bağlanır?

Crystal Castles

Hectopat
Merhaba! Bilen dostlara birkaç şey danışmak istiyorum. Volkswagen Polo 6R aracımın orijinal ses sistemine ve teybine subwoofer eklemek istiyorum. Elimde olan malzemeler şunlar;
  • Rcd310 teyp.
  • Sunny 1000 subwoofer.
  • Jameson USA-764 4000 watt amfi.
Pek bilgim yok ses sistemleri hakkında. Sizden yardım alarak kendim bağlamak istiyorum.

Rcd 310'da amfi için giriş yok bildigim kadari ile bu yuzden dönüştürücü almam gerek. Dönüştürücü icin oneriniz var midir ve kablo önerisi de istiyorum sizlerden.

Bunun dışında bu subwooferi bağladıgim taktirde ses cok fazla bogulur mu?

Adim adim sizlerle beraber bu isi kendim yapmak istiyorum, teşekkürler!

Biraz geç olacak ama bağlatmadıysanız yardımcı olmak isterim.
Geç de olsa cevabınız için çok teşekkür ederim.

Benim gibi böyle bir işe girişecek varsa eğer ufaktan nasıl yaptığımı anlatayım.

Öncelikle benim gibi elektrikten anlamıyorsanız size artı ve eksi hakkında kabloların vereceği en güzel ipucu renkleridir;
Kırmızı = Artı
Siyah = Eksi

Ek kablo gibi bazı istisnalar yoksa bu genelde böyledir ve istisnalar kaideyi bozmaz! :D

Öncelikle amfi için kablo seti aldım, RCD310 teybimde amfi girişi (RCA) bulunmadığından dolayı TSK TD-22 dönüştürücü satın aldım. Elimde zaten dediğim gibi subwoofer ve amfi mevcuttu.

Aküden kablo setinin içinden çıkan kırmızı artı kablosunu sigorta ile beraber çamurluk tarafından yan trimlere ve oradan arka bagaja kabloyu çektim. Ancak kabloyu hemen bağlamadım aküye, önce arkadaki işlerimi bitirip en son kabloyu aküye takacaktım.

Dönüştürücüyü internette baktığım zaman insanlar teybin arkasına koymuş genelde. Zaten hoparlörden kablo çekme mantığı bulunduğundan dolayı teybi hiç yerinden sökmeden arka kapılarda bulunan sağ ve sol kolonlardan dönüştürücüye yani bagaja kablo çektim. Dönüştürücüde bulunan sağ ve sol hoparlör kablolarına bağladım. Toplam dört kablo bağlamış oldum. Arta kalan kabloların kırmızı (+) olanına Amfiye bağlayacağım kırmızı (+) kablodan aldım. Siyah (-) kablosunu da aynı şekil amfiye gidecek olan siyah (-) kablodan aldım. Geriye tetik kablom (REM) kaldı, rengi yeşildi sanırım hatırlamıyorum. Tetik kablomu da amfinin tetik girişine (REM) bağladım. Böylece hoparlörlere elektrik gelmediği sürece amfimiz açık kalmayacak, akümüz de bizimle beraber kalacak.

Gelelim amfimize, bagaja çektiğimiz kırmızı (+) kablomu amfinin +12V girişine bağladım. Tetik kablomu amfinin REM girişine bağladım ve siyah (-) kablomu da amfimin GND (Ground) yani toprak girişine bağladım. Daha sonra subwoofer'dan çıkan artı ve eksi kablolarını köprüleme ile yani CH1'in artı girişine artıyı, CH2'nin eksi girişine eksiyi bağladım. Subwooferın çıkış kablolarının artısını ve eksisini ibare yoksa yine renginden ayırt edebilirsiniz. Artıda kırmızı bulunur. Böylece her şey hazırdı! Eh yani hazır sanmıştım çünkü burada amfiye bağladığım siyah yani eksi kabloyu şaseye bağlamayı unutmuştum, siz unutmayın. Ardından aküye kırmızı (+) kablomu bağladım. Teybimi açtım ve hiçbir şey olmadı tahmin edeceğiniz üzere, çünkü eksi kablomun diğer ucunu unutmuştum. Yarım saat sonucu aklıma geldi ve onu da stop lambasının arkasında bulunan vidaya bağlayıp şase aldım. Ve başarmıştım!

Ve hoşuma gidecek amfi ayarları ile beraber işlemi tamamladım.
Dediğim gibi çok da bilgim yok bu konu hakkında, bunu başarma serüveni gerçekten benim için haz vericiydi. Benim de yaptığım hatalar var ise geribildirimleriniz beni çok mutlu eder.

Eğer kafanızda soru işareti kalmış ise sizlere bilgim kadarı ile yardımcı olmaktan çok memnun oldum, iyi forumlar!

Geri
Yukarı