Çözüldü Yeni toplanan sistemde CPU fan hızı manuel olarak ayarlanamıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Berkem

Kilopat
Yer
Konya, Turkey
Daha fazla  
Herkese merhaba, arkadaşlar. Yaklaşık 2 hafta önce 2. el masaüstü bilgisayar satın aldım. Alır almaz detaylıca temizliğini yapıp termal macunları yeniledim. Kullandığım termal macun ise Arctic MX-4. Eski bilgisayarım HP marka bir bilgisayardı ve üzerinde Cooler Master işlemci soğutucusu vardı. O işlemci soğutucusunu da yeni aldığım bilgisayara taktım. Format atıp tüm sürücüleri güncelleştirdim buna BIOS'da dahil. Oyun oynamaya başladım ve birden fanlar son devirde çalışmaya başladı. BIOS'a girip fan devrini düşürmeyi denedim. Fakat manual olarak istediğim fan değerlerini giremedim. Fanları kalibre edip bir miktar sesi azalttım sonra qfan Control ayarlarına girip manual ayara alıp grafiği en alta getirdim. Buna rağmen PWM Mod'da fan 1400 RPM altına düşmüyor ve işlemci yüke binip 75 dereceyi geçtiğinde fan son devrinde çalışmaya başlıyor. 2. parti fan kontrol uygulamalarını ve fan expert kullandım ve istediğim sonucu alamadım. Fan sesi çok fazla rahatsız etmeye başladı. Ne yapmam gerekiyor? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Anakart modelim: Prime H-270 Plus.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Pump yazan işlemci üzerine denk gelen fanı da PWM ayarladınız mı o fan da genelde sabit ayarda ve gürültülü çalışır. Bir de oyuna girdiğinizde fanların yüksek devirde çalışması normal bir durum boşta değerleriniz ne durumda yine tüm fanlar son hızda mı çalışıyor? Eğer işlemci ve soğutucunun tam modelini iletebilirseniz ortada garip bir durum var mı kontrol sağlayalım. Genelde 75 derece ve üzeri için normal bir durum anlattığınız.

Pump ayarı gözükmüyor fan ayarlarında. Boşta işlemci sıcaklığım 30-41 derece arası geziyor. İşlemci fanı ise 1400 RPM'de sabit dönüyor.

İşlemci: i7 6700K.
Fanın modelini bilmiyorum fakat aynısının fotoğrafını ekliyorum.
Benim istediğim işlemci fanı mesela 800 RPM'de sabit dönsün 75 dereceyi geçse bile. Çünkü toplam 6 adet fan var kasada ve soğutmaya ciddi faydası olduğunu düşünüyorum. Bu fanlarda ses yapıyor bir de üstüne işlemcinin fanı son devirde dönmeye başladığında gerçekten çekilmez oluyor.

ASUS AI Suite programından CPU fan ayarını Smart moda getirdim. İşlemcinin sıcaklık değerini de 75 dereceden 105 dereceye getirdim. Yaklaşık 1 saattir 4K çözünürlükte Project Cars oynuyorum ve maksimum işlemcinin ulaştığı sıcaklık 89 derece. Konu çözülmüştür. Yardımlarınız için teşekkür ederim.
PUMP yazan işlemci üzerine denk gelen fanı da PWM ayarladınız mı o fan da genelde sabit ayarda ve gürültülü çalışır. Birde oyuna girdiğinizde fanların yüksek devirde çalışması normal bir durum boşta değerleriniz ne durumda yine tüm fanlar son hızda mı çalışıyor ? Eğer işlemci ve soğutucunun tam modelini iletebilirseniz ortada garip bir durum var mı kontrol sağlayalım. Genelde 75 derece ve üzeri için normal bir durum anlattığınız.

Pump yazan işlemci üzerine denk gelen fanı da PWM ayarladınız mı o fan da genelde sabit ayarda ve gürültülü çalışır. Bir de oyuna girdiğinizde fanların yüksek devirde çalışması normal bir durum boşta değerleriniz ne durumda yine tüm fanlar son hızda mı çalışıyor? Eğer işlemci ve soğutucunun tam modelini iletebilirseniz ortada garip bir durum var mı kontrol sağlayalım. Genelde 75 derece ve üzeri için normal bir durum anlattığınız.

Pump ayarı gözükmüyor fan ayarlarında. Boşta işlemci sıcaklığım 30-41 derece arası geziyor. İşlemci fanı ise 1400 RPM'de sabit dönüyor.

Benim istediğim işlemci fanı mesela 800 RPM'de sabit dönsün 75 dereceyi geçse bile. Çünkü toplam 6 adet fan var kasada ve soğutmaya ciddi faydası olduğunu düşünüyorum. Bu fanlarda ses yapıyor bir de üstüne işlemcinin fanı son devirde dönmeye başladığında gerçekten çekilmez oluyor.

ASUS AI Suite programından CPU fan ayarını Smart moda getirdim. İşlemcinin sıcaklık değerini de 75 dereceden 105 dereceye getirdim. Yaklaşık 1 saattir 4K çözünürlükte Project Cars oynuyorum ve maksimum işlemcinin ulaştığı sıcaklık 89 derece. Konu çözülmüştür. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• -.jpg
    -.jpg
    100,4 KB · Görüntüleme: 9
  • -.jpg
    -.jpg
    249,7 KB · Görüntüleme: 7
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Asus AI Suite programından cpu fan ayarını smart moda getirdim. İşlemcinin sıcaklık değerinide 75 dereceden 105 dereceye getirdim. Yaklaşık 1 saattir 4K çözünürlükte project cars oynuyorum ve maksimum işlemcinin ulaştığı sıcaklık 89 derece. Konu çözülmüştür. Yardımlarınız için teşekkür ederim.
Sesten feragat etmek için işlemcinizi yüksek sıcaklıkta kullanıyorsunuz bence fanları eski ayarına geri getirin. Evet kasa içerisinde 6 adet harici fan olabilir ancak bunlar doğrudan işlemci sıcaklığına etki etmez yalnızca hava akışınızın daha iyi olmasını kasadaki sıcak havayı daha iyi tahliye etmeniz yardımcı olur. Bu şekilde işlemcinizin ömründen yiyebilirsiniz.

Evet dediğinizde çok haklısınız. İşlemcinin ömründen gittiğini bende düşünüyorum. Fakat diğer türlü ses çekilmez oluyor. Fan deviri 1400 sabit çalışırken birden 4800 devire çıkınca kasa eski çamaşır makineleri gibi yerinden oynayacak dereceye geliyor. İşlemcimin sıcaklığının yüksek olduğunu kabul ediyorum çünkü işlemci fanı yük altında dahi 1400 deviri geçmiyor ve soğuması uzun sürüyor. Ama şöyle bir düşüncem var. Fanları eski ayarına getirdiğimde işlemci 75 dereceyi geçip fanı son devirde çalıştıracak ve işlemciyi soğutacak. Uzun vadede işlemci sürekli sıcak - soğuk döngüsüne girdiği için işlemci zarar görmeyecek mi?
Şu an en azından sabit devir ve maksimum 89 derece gördüm. Tabii ki bu oynayacağım oyuna göre değişecek.

Yeni konular

Geri
Yukarı