Yeşil pasaporta sahipken işe girmek

Hüseyin Aysu

Kilopat
Daha fazla  
20 yaşındayım. Beklemediğim bir iş fırsatıyla karşılaştım. Halen üniversite okuyorum, ama bir yandan çalışacağım da. İş yeri sigorta yapmak istiyor fakat pasaportumu kaybetmek istemiyorum. Pasaportum şu an mevcut ve 2028'e kadar geçerli durumda.

İş yerinde sigorta yapıldığı andan itibaren pasaportu iade etmem gerekiyor mu? Benzer bir durum yaşamış olan varsa yardımcı olabilir mi?

İade etmenize gerek yok diye biliyorum. Arkadaşımda sizin gibi üniversite okuyup işte çalışıyordu. Yeşil pasaportu ile Portekiz'e gitti.

Sigorta yapmadan önce yeşil pasaport sahibiysen sıkıntı yok ama sigorta yaptırdıktan sonra kesin olarak alamazsın onu biliyorum.

İade etmenize gerek yok diye biliyorum. Arkadaşımda sizin gibi üniversite okuyup işte çalışıyordu. Yeşil pasaportu ile Portekiz'e gitti.

Sigorta yapmadan önce yeşil pasaport sahibiysen sıkıntı yok ama sigorta yaptırdıktan sonra kesin olarak alamazsın onu biliyorum.
Hocam bir sorum olacak benim bordo pasaportum var yalnız vizeli ülkelere gitmek çok zorlaştı özellikle Schengen bölgesindeki Avrupa ülkeleri(İtalya,Almanya,Fransa gibi) Ukrayna'da savaş bitseydi bu yaz Kiev seyahati yapacaktım orası vizesizdi lakin bu planım da iptal oldu neyse konuya geleyim ben bu yıl üniversiteden yeni mezun oluyorum 22 yaşındayım en azından 3 sene de olsa yeşil pasaport alabilir miyim babam subay emeklisi(memur) olduğu için hakkım var diye biliyorum yalnız şu da var 3 sene hiçbir işte çalışmamam mı lazım yeşil pasaport almak için bu nasıl olacak anlamadım bir işte çalışırsan gider diyorlar çünkü böyle bir şey de yapmam mümkün olmaz ve tabi bordo pasaportumun da daha 7 senesi var iptal mi edilir yeşil alırsam yoksa durur mu o da ? ve ailemin de yeşil pasaportu mu olması lazım almak için yoksa alma hakları olması yeter mi sadece bu da ayrı bir sorum hocam bu arada öğrencilik sorun olmaz açıköğretimle kaydolurum bir bölüme benim için önemli olan iş durumu nasıl ilerler

Son düzenleme:
Hocam bir sorum olacak benim bordo pasaportum var yalnız vizeli ülkelere gitmek çok zorlaştı özellikle schengen bölgesindeki Avrupa ülkeleri(İtalya, Almanya, Fransa gibi) Ukrayna'da savaş bitseydi bu yaz kiev seyahati yapacaktım orası vizesizdi lakin bu planım da iptal oldu neyse konuya geleyim ben bu yıl üniversiteden yeni mezun oluyorum 22 yaşındayım en azından 3 sene de olsa yeşil pasaport alabilir miyim babam subay emeklisi(memur) olduğu için hakkım var diye biliyorum yalnız şu da var 3 sene hiçbir işte çalışmamam mı lazım yeşil pasaport almak için bu nasıl olacak anlamadım bir işte çalışırsan gider diyorlar çünkü böyle bir şey de yapmam mümkün olmaz ve tabii bordo pasaportumun da daha 7 senesi var iptal mi edilir yeşil alırsam yoksa durur mu o da? Ve ailemin de yeşil pasaportu mu olması lazım almak için yoksa alma hakları olması yeter mi sadece bu da ayrı bir sorum hocam bu arada öğrencilik sorun olmaz açıköğretimle kaydolurum bir bölüme benim için önemli olan iş durumu nasıl ilerler.

İşe girip sigorta girişinizi yaptırmadan önce yeşil pasaport sahibi olursanız sıkıntı çıkmaz. Ailenizin yeşil pasaporta sahip olmasına gerek yok yakın aile bireylerinizden birisinin yeşil pasaport alma hakkı varsa alabilirsiniz. Ayrıyeten artık yeşil pasaportlu kişilerede sıkıntı çıkarıyorlar diye duydum yani eskisi kadar kolay giremeyebilirsiniz Avrupa'ya.

İşe girip sigorta girişinizi yaptırmadan önce yeşil pasaport sahibi olursanız sıkıntı çıkmaz. Ailenizin yeşil pasaporta sahip olmasına gerek yok yakın aile bireylerinizden birisinin yeşil pasaport alma hakkı varsa alabilirsiniz. Ayrıyeten artık yeşil pasaportlu kişilerede sıkıntı çıkarıyorlar diye duydum yani eskisi kadar kolay giremeyebilirsiniz Avrupa'ya.
Hocam alayım da gerisi önemli değil gidecek durum da var vize belasından uzaksın en azından ya o açıdan çok iyi bir Polonya'ya bile gitsen bordo da her türlü vize talep ediliyor ve bence pek dediğin durum yok ya benim tanıdığım çok yeşile sahip gidenlere bir şey olmuyormuş sorunsuz olarak vizeli ülkelere vizesiz girişler sağlanıyormuş o zaman anladığım şu 3 sene sigorta girişi olmazsa mı ancak koşul sağlanır yaşım zaten kurtarıyor peki bu yaz mezun olacağım ama öğrenci belgemi gösterip alamaz mıyım yoksa bir sonraki öğrenciliğimi beklemem mi gerekecek yani en erken Eylül ayına kadar mı beklemem gerekir açıköğretim başvurusuyla 2.üniversiteye kayıt yaptıracağım çünkü o da aşağı yukarı eylül ekim gibi sonuçlanır ve tekrardan sisteme beni öğrenci olarak kayıt ettirir ondan dedim yoksa demiş olduğum gibi yazın sadece öğrenci belgemi alıp mı gideyim başvuruya? aklım bir de bu konuda karışık

Yasal olarak hiçbir sorun çıkarma hakları yok. İstiyorlarsa çıkarsınlar.

Hocam alayım da gerisi önemli değil gidecek durum da var vize belasından uzaksın en azından ya o açıdan çok iyi bir Polonya'ya bile gitsen bordo da her türlü vize talep ediliyor ve bence pek dediğin durum yok ya benim tanıdığım çok yeşile sahip gidenlere bir şey olmuyormuş sorunsuz olarak vizeli ülkelere vizesiz girişler sağlanıyormuş o zaman anladığım şu 3 sene sigorta girişi olmazsa mı ancak koşul sağlanır yaşım zaten kurtarıyor peki bu yaz mezun olacağım ama öğrenci belgemi gösterip alamaz mıyım yoksa bir sonraki öğrenciliğimi beklemem mi gerekecek yani en erken Eylül ayına kadar mı beklemem gerekir açıköğretim başvurusuyla 2.üniversiteye kayıt yaptıracağım çünkü o da aşağı yukarı eylül ekim gibi sonuçlanır ve tekrardan sisteme beni öğrenci olarak kayıt ettirir ondan dedim yoksa demiş olduğum gibi yazın sadece öğrenci belgemi alıp mı gideyim başvuruya? aklım bir de bu konuda karışık
aktif öğrenci olman lazım hocam.

Geri
Yukarı