Anasayfa Haber Elektrikli Uçaklar Geliyor!

Elektrikli Uçaklar Geliyor!

Ülkemizde insanlar elektrikli otomobil olur mu, olmaz mı tartışadursun, Amerika Birleşik Devletleri’nde bir firma yeni nesil elektrikli-benzinli hibrid bir uçağın üretimine geçmeye hazırlanıyor. Volta Volare GT4 adıyla tasarlanan uçak, dört kişilik tek pervaneli bir model. Uçağın üretiminde kullanılacak olan teknolojiler çok sıra dışı sayılmazlar, ancak bunları başarıyla bir araya getirebilmek ayrı bir başarı.

Volta Volare GT4 ana kanatları ve itici pervanesi gövdenin arka kısmında olan bir tasarıma sahip. Gövde tamamen karbon fiberden üretildiğinden çok hafif, ancak elektrik bataryalarının varlığı bu hafifliği dengeliyor. Araçta toplam 236 adet lityum polimer batarya paketi kullanılmış, bunların toplam ağırlığı yaklaşık 400 kilogram civarında tutuyor. Uçak bu bataryalar sayesinde yaklaşık 480 kilometrelik bir menzili sırf elektrik gücüyle uçabiliyor. Uçakta kullanılan elektrik motoru 600 beygir güce çıkabiliyor ve hayli basit, hafif bir yapıya sahip. Bu yüzden de genel bakımı son derece kolay ve ucuz.

Öte yandan uçak sırf elektriğe mahkum değil, aynı zamanda bir adet 1,5 litrelik benzinli içten yanmalı motoru da bulunuyor. Bu motor elektrik bataryalarının şarjı belli bir seviyenin altına düştüğünde otomatik olarak devreye giriyor ve uçağın menzilini 1,600 kilometreye kadar uzatıyor. Uçağın elektrik ya da benzinle yapabileceği son hız yaklaşık saatte 300 kilometre civarında, bu da çoğu benzer uçaktan biraz daha hızlı sayılıyor.

Uçağın tasarımcısı olan Volta Volare firması önümüzdeki aylarda uçağın resmi deneme uçuşlarına başlayacak. Üretimin ise bir kaç seneyi bulacağı tahmin ediliyor, çünkü yeni bir uçağın üretim ve uçuş lisanslarını almak hiç kolay değil. Ancak firma yetkilileri şimdiden uçağa büyük ilgi olduğunu belirtiyorlar. Fiyatının yaklaşık 500,000 dolar civarında olması beklenen GT4, eğer başarıyla üretime girebilirse havacılık tarihinde yeni bir sayfa açabilir.