En İyi 5 Oyun Faresi

In Oyun by Deniz Kocatürk2 Comments

En İyi 5 Oyun Faresi

Oyunların kendilerine özgü kullanım kolaylıkları ve bunlara özel de bilgisayar donanımları üretilmekte pek tabii ki. Hâl böyle olunca, aralarından en iyisi olarak hangisi seçebiliriz diye kendimizi yiyip duruyoruz. Biz bugün oyun farelerini konu edinelim dedik. Bu silsile devam edecektir tabii ki. Öncelikle, satın aldığımız farenin ergonomik ve kullanışlı olmasına “çok dikkat etmek” gerekiyor. Çünkü, aksi bir durumda istenmeyen durumlara da yol açabiliyor yanlış seçimler. Tıbbi uyarıyı da yaptıktan sonra devam edelim. Donanım üreten firmaların bu konuda çok başarılı olduğunu söylemek gerek. Bu konuda ustalaşmış başlıca üreticilere Razer, Epic Gear, Cyborg(Mad Catz’e bağlı), Roccat, Logitech örnek gösterilebilir. Zaten bu sektörde ustalaşmış isimler olduğundan firma seçiminde pek zorlanmayacağız, ama bu firmaların ürettiği farelerin içerisinden hangisinin iyi olduğunu da seçmek bir hayli zor olacak. Açıkçası biz bu seçimi yaparken çok zorlandık, ama sizin için pek de zor olmayacak gibi görünüyor(!). Çünkü, aşağıya sıraladığımız farelerin üreticilerine ait mutlaka başka bir donanım kullanıyorsunuzdur ve ona paralel ilerlemek için yine aynı firmaya ait fareyi satın almak isteyebilirsiniz. Bu aslında psikolojik bir durum olmakla birlikte, ben sözü uzatmadan hemen konuma geçiyorum. Ben yazarken, siz çay, kahve, kola(artık ne içiyorsanız) yudumlayarak okuyun.

İstiyorum ki öncelikle Razer’dan başlayalım. Razer’ın ergonomik farelerini dosya konumuza ekledik.

Razer

Razer’ın müşterilerine sunduğu 3 çeşit ergonomik fare var; Mamba, DeathAdder ve Imperator. İsimleri bir hayli şaşalı olan bu farelerin hepsini kullanmak istiyorsunuz sırasıyla değil mi? Ama inanın bana, her biri farklı özelliklere sahip. Razer, oyuncular için farklı skin’lerde fareler üretiyor. Üzerinde Battlefield 3, Mass Effect 3, Dragon Age 2 gibi skin’lerin olduğu farelerden bahsediyorum. Mamba, DeathAdder ve Imperator’un kendi içlerindeki ayrımları da buradan kaynaklanıyor. Çoğu üretildiği oyuna göre şekillendiriliyor. Ben size bu skin’leri göstermeyeceğim. Örneğin, Imperator’un düz tasarımlı faresi ile Battlefield 3 tasarımlı faresi arasında sadece görsellik farkı oluyor. Diğeri tamamen siyahken, diğerinin üstü Battlefield 3’ün görseliyle kaplı oluyor. Endişeniz olmasın, benim bahsettiğim Imperator’un özellikleri Battlefield 3’ün görseliyle kaplı farede de aynı. Tabii, oyuna özel olarak görselleştirilmiş farelerin yanında bazen oyun içi içerikler hediye edilebiliyor. Alternatif olarak ben sizin için o farelere ulaşmak için de bağlantı ekleyeceğim.

Razer Mamba

Mamba elit düzeyde bir fare ve ultra hassas bir 4G Dual Sensör sistemine sahip. Kablosuz olarak kullanılan Mamba, yaklaşık 16 saate kadar oyuna devam ederken bile şarjını koruyabiliyor. Kablosuz olarak %15 daha fazla oyun keyfi için şarj kapasitesi yüksek. Kişiselleştirilebilir LED ışıkları sayesinde elinizin altında harika bir cihaz tutuyor olacaksınız. Bu arada, şarj için pil yuvası da mevcut.

Razer Mamba’nın Fiyatı: 129.99€ (Avrupa) (04.05.2012) / Alternatif Satın Alma Sayfası: store.razerzone.com

Razer Mamba’nın Teknik Özellikleri

Kablosuz olarak kullanıma hazır bir canavar,

6400dpi 4G Dual Sensör

1000Hz Ultrapolling / 1ms tepki süresi

Boyut: 115 mm / 4.53” uzunluk x 68 mm / 2.68” genişlik x 43 mm / 1.69” yükseklik

Ağırlık: 136 g / 0.30 lbs

Kablolu ve kablosuz işlevsellik

Razer Mamba’nın Görselleri

Razer Imperator

Mamba gibi 4G Dual Sensör’e sahip bu Imperator, maksimum kullanım ve konfor sunan Imperator, yoğun ve uzun süreli oyunlarınızda konforu üst düzeye taşıyabiliyor. Razer’ın expert kategorisine koyduğu bu farenin kablosuz özelliği mevcut değil, ama bunun bir sorun yaratmayacağının da farkına varacaksınız. Ayarlanabilir yan düğmeleri sayesinde, kullanıcıya özgü özelleştirmeler sunuluyor. 7 tane programlanabilir Hyperesponse tuşları olan Imperator’un diğer teknik özelliklerine bir göz atalım.

Razer Imperator’un Fiyatı: 69.99€ (Avrupa) (04.05.2012) / Alternatif Satın Alma Sayfası: store.razerzone.com

Razer Imperator’un Teknik Özellikleri

6400dpi 4G Dual Sensör

Boyut: 123 mm / 4.85” uzunluk x 70 mm / 2.76” genişlik x 43 mm / 1.69” yükseklik

Ağırlık: 139 g / 0.31 lbs

Kablolu işlevsellik

 Razer Imperator’un Görselleri

Razer DeathAdder

DeathAdder’ı dizginsiz yabani bir ata benzetebiliriz. Yoğun oyun deneyimlerinizde size eşlik edebilecek mükemmel bir canavar olan bu fare, diğer farelere kıyasla 1000Hz Ultrapolling / 1ms tepki süresi sayesinde daha hızlı geribildirim yapabiliyor. Belki de, bazı kesimler için DeathAdder’ı kıymetli kılan altın kaplama UBS konnektörü olabilir, ama bu canavar diğer ergonomik kardeşlerine 6400dpi iken DeathAdder 3500dpi ve hassas 3.5G infrared sensöre sahip.

Razer DeathAdder’ın Fiyatı: 59.99€ (Avrupa) (04.05.2012) / Alternatif Satın Alma Sayfası: store.razerzone.com

Razer DeathAdder’in Teknik Özellikleri

3500dpi hassas 3.5G infrared sensör,

1000Hz Ultrapolling / 1ms tepki hızı

Programlanabilir 5 Hyperesponse tuşu

Ultra genişlikte kaymayan tuşlar

16 bit ultra geniş data yolu

Örgülü ve hafif fiber kablo

Boyut: 127 mm / 5.00” uzunluk x 70 mm / 2.76” genişlik x 44 mm / 1.73” yükseklik

Ağırlık: 148 g / 0.33 lbs

Razer DeathAdder’in Görselleri

Razer’ın ergonomik fareleri bunlardan ibaret. Üçü de birbirinden hoş ve kullanım kolaylığı saplıyor. Ayrıca, ergonomik yapılarıyla çok da rahat olmaları kaçınılmaz. Bu farelerin puanlamalarını ve görsellerini aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Razer Mamba Puanlama

Dizayn: 7/10

Fiyat: 7/10

Genel Özellikler: 9/10

 

Razer Imperator Puanlama

Dizayn: 7/10

Fiyat: 9/10

Genel Özellikler: 8/10

 

Razer DeathAdder Puanlama

Dizayn: 7/10

Fiyat: 10/10

Genel Özellikler: 8/10

 

Mamba mı? Imperator mu? DeathAdder mi?

Razer’ın bu ürünleri arasında bir seçim yapmaya kalksak… Hatta yukarıdaki puanlamaları da ele alalım öyle seçelim. Dizayn konusunda 3 farenin de 7 puan alması sizi endişelendirmesin. Ayrıca ben, farelerin çok şaşalı görüntülerine yüksek puan vermiyorum ya da çok kötü görünümlerine düşük puan vermiyorum. Bahsedilen özelliklere ulaşılabilme kolaylıklarına göre puan veriyorum ki, bu 3 üründe zaten bu konuda standart bir ölçüye sahipler.

Fiyat konusunda, DeathAdder diğer iki Razer faresinin de önünde. Çünkü, sunulan özelliklerine göre gayet iyi bir fiyata sahip. Imperator ve Mamba ise başabaşlar. Buna sebep olarak da, ikisinin birtakım benzer yönlerini göstermek mümkün.

Mamba’nın genel özellikleri bakımından yüksek puan almasını bir irdeleyelim. 4G Dual Sensörüyle zaten bizi cazip eden bir özelliğe sahip bir kere. Oyuncular için özel olarak tasarlanmış bir kablosuz fare olarak iyi deneyim sunuyor. Şarj süresinin, oyun sırasında bile, 16 saat olması ise güzel bir avantaj. Multi-Color Lighting ile de göze hitap etmesi biraz dizayna kaçsa bile, genel açıdan baktığımızda şanslı duruma düşüyor. Elit, yani seçkin düzeyde bir oran alması da bunu tetikleyen bir şey olsa gerek.

Kısaca sonucu açıklayalım. Bu durumda benim Razer fareler arasında sizlere önerim “Razer Mamba” olacak.

 

Epic Gear Meduza

Epic Gear Meduza’yı ayrı kılan bir yön var. Hem optik ve hem de lazer alıcı içermesi Meduza’nın çok yönlü yapıya sahip olmasına yarıyor. Üstelik tek tek kullanmasanız da olur. Dilerseniz ikisini birlikte de kullanabiliyorsunuz. Epic Gear Meduza2nın karşısına hangi oyun çıkarsa, o oyun ile üstün bir bütünlük sağlayabiliyor. Şuan kullanır durumda olduğum Meduza, 6000dpi hassasiyetiyle göz kamaştırıyor. Bu rakam, optikte 3200dpi’a kadar düşüyor. 5 ayrı renkli LED sistemiyle de göze hitap ediyor.

Epic Gear Meduza’nın Fiyatı: 79.99$ (Amerika) (04.05.2012) / Alternatif Satın Alma Sayfası: epicgear.com

Epic Gear Meduza’nın Teknik Özellikleri

6000dpi(DPI hassasiyeti optikte 3200dpi, HDST’de(Lazer+Optik) 4800dpi’a kadar düşebiliyor.)

Altın kaplama USB ucu

5 özel LED ışıklandırma

6 tam programlı, toplamda 7 kullanılabilir tuş

2 metrelik USB kablosu

Epic Gear Meduza Puanlama

Dizayn: 8/10

Fiyat: 8/10

Genel Özellikler: 8/10

Epic Gear Meduza’nın Görselleri

Cyborg R.A.T. 9

Mad Catz için oyun faresi üreten bir firma olan Cyborg’un kaliteli bir oyun faresi R.A.T. serisi. Bu seriye ait 3, 5, 7 ve 9 rakamları ile sınıflandırılmış fareler mevcut. Biz burada R.A.T. 9’u inceleyeceğiz ve şimdi bu fareyi bu kadar iyi yapan neymiş öğrenelim. En düşük 25dpi’dan 6400dpi’a kadar hassasiyet sunabilen bu canavar 50G ivme kazanabiliyor. Windows’un yanı sıra, Mac için de uyumlu olan R.A.T. 9’un da altın kaplama USB ucu mevcut. Oyun sırasında 9 saat şarjını saklayabilen fare, oyun dışı 4 gün boyunca aktif kalabiliyor. Çekici değil mi? Dizaynı da bir o kadar güzel.

Cyborg R.A.T. 9’un Fiyatı: £119.99 (İngiltere) (04.05.2012) / Alternatif Satın Alma Sayfası: cyborggaming.com

Cyborg R.A.T. 9’un Teknik Özellikleri

6400dpi’a kadar hassasiyet

50G ivme kazanbilme özelliği

6m/sn’ye kadar izleme hızı

Şarjının oyun içi 9 saat, oyun dışı 4 gün dayanabilmesi

Kaygan ayaklıklar

Cyborg R.A.T. 9 Puanlama

Dizayn: 9/10

Fiyat: 7/10

Genel Özellikler: 7/10

Cyborg R.A.T. 9’un Görselleri

Roccat Kone [+]

Roccat’ın oyun fareleri konusunda başarılı bir üretici firma olduğunu söylemek istiyorum. Her ne kadar farelere verilen takma adlar tuhaf olsa da, teknik özelliğin yanında bu adların kötü yanı kalmıyor. Konsolculara rakip olarak uzun soluklu oyuncular için üretim yapan Roccat, Kone adlı faresinin daha geliştirilmiş hâli olan Kone [+] (Kone Plus’da diyebilirsiniz.) için çok çalışmışa benziyor. Kalite açısından taviz vermeyen firma, özene bezene ürettiği Kone Plus’ın teknik özellikleri de bir hâyli iyi. Pro-Aim Lazer Sensör’ü sayesinde 6000dpi’a kadar hassasiyet sunan Kone Plus, 30G ivme kazanabiliyor.

Roccat Kone [+] Fiyatı: 110.90 TL (Türkiye) (04.05.2012) / Alternatif Satın Alma Sayfası: Aral Game

Roccat Kone [+] Teknik Özellikleri

6000dpi’a kadar hassasiyet

30G ivme kazanabilme özelliği

1ms tepki süresi

72MHz TurboCore işlemci

2 metrelik USB kablosu

1000Hz polling rate

Kişiselleştirilebilir 4 LED’li ışık sistemi

Ultra sessiz ve kaygan ayaklıklar

Roccat Kone [+] Puanlama

Dizayn: 8/10

Fiyat: 8/10

Genel Özellikler: 9/10

 Roccat Kone [+] Görselleri

Logitech G700

Güçlü bir kontrole sahip G700, Logitech’in oyun fareleri arasında nadide bir konuma sahip. Kablosuz olmasını Logitech, performansta daha iyi oluşuna bağlıyor. Son derece ergonomik bir yapıya sahip olan farenin, elinizi rahatsız etmeyecek bir yapıya sahip olması avantaj. Kablosuz olmasından dolayı, oyun oynarken duraksama olmaması için hızlı ve kolay şekilde bağlanabilen bir şarj kablosu da oyundaki anınızı paralamıyor.

Logitech G700’ün Fiyatı: 238 TL (Türkiye) (04.05.2012) / Alternatif Satın Alma Sayfası: vatanbilgisayar.com

Logitech G700’ün Teknik Özellikleri

200dpi-5700dpi’a kadar hassasiyet

Çift moda sahip kaydırma tekerleği

Makro kullanım için 13 programlanabilir kontrol tuşu

30G maksimum ivme özelliği

12 megapiksel/saniye görüntü işleme

Mu (k): .09** dinamik sürtünme

Mu (s): .14** statik sürtünme

Logitech G700 Puanlama

Dizayn: 8/10

Fiyat: 7/10

Genel Özellikler: 9/10

 Logitech G700’ün Görselleri