Anasayfa Haber VoLTE Teknolojisini Test Eden İlk Operatör Vodafone Oldu

VoLTE Teknolojisini Test Eden İlk Operatör Vodafone Oldu

Vodafone Türkiye, ses iletimini yüksek çözünürlüğe kavuşturan ve 10 kata kadar hızlandıran VoLTE teknolojisini başarıyla denedi.

Vodafone Türkiye, 4G’de hız rekorundan sonra şimdi de geleceğin sesli arama teknolojisi VoLTE’yi (Voice over LTE) noter huzurunda test eden ilk operatör oldu.

Noter huzurunda yapılan testte, iki adet LTE destekli akıllı telefon, Vodafone Maslak Plaza’da bulunan LTE Advanced test şebekesine bağlandı. 4G’nin en gelişmiş versiyonu olan LTE Advanced şebekesi üstünde karşılıklı sesli arama gerçekleştiren telefonlarda yapılan sesli çağrının kurulma süresi ölçüldü. VoLTE ile sesli çağrı tam 0,372 saniye içinde başarıyla kuruldu. Ayrıca VoLTE teknolojisi sayesinde ses de yüksek çözünürlüklü HD kalitesinde iki taraflı olarak başarıyla iletildi.

Geleceğin sesli çağrı teknolojisi VoLTE

Kamuoyunda 4G olarak anılan Long Term Evolution (LTE) teknolojisi 2G ve 3G’den farklı olarak sadece veri üzerine (all IP) çalışıyor. Şu an dünyada yayında olan ticari LTE şebekelerinin çoğunluğunda 4G sesli arama yapıldığında, çağrı 2G veya 3G şebekesi üzerinden başlatılıyor. Bu da çağrı başlatmada 5 saniyeye civarındabir gecikmeye sebep olabiliyor. Oysa Voice over LTE (VoLTE) özelliği ile ses aramaları da veri üzerinden (VoIP) 4G şebekesiyle yapılıyor. Bu sayede çağrı başlatma süresi 1 saniyenin altına iniyor ve 0,5 saniye gibi bir ortalama yakalanabiliyor. Bu da abone için 10 kat hızlı şebekeye erişim ve anında bağlantı anlamına geliyor. Mobil veri üzerinde ses iletimi gerçekleştirildiği için ses kalitesi de yüksek çözünürlüğe (HD) erişiyor.

Vodafone Türkiye 4G çalışmalarını sürdürüyor

Vodafone Türkiye, son teknolojileri aboneleriyle buluşturma hedefi kapsamında, 14 Vodafone ülkesindeki 4G birikimiyle test çalışmalarını sürdürüyor. BTK’dan alınan izinlerle 10 Temmuz 2013’te Vodafone Türkiye’nin yaptığı 4G şebeke testinde, kullanıcı ihtiyaçlarına uygun olarak tek modem kullanılarak 300.1 Mbps’lik hıza ulaşılmıştı. Teorik olarak 1 Gbps hızları destekleyen LTE Advanced teknolojisinde, mevcut modemler aracılığıyla 300.1 Mbps maksimum hıza erişilebiliyor. 3G teknolojisiyle 1 saat 15 dakikada indirilebilen bir Blu-ray film dosyası, ülkemizde henüz hizmet için yetkilendirme yapılmayan LTE Advanced 4G teknolojisinin sunduğu 300.1 Mbps maksimum hız sayesinde sadece 11 dakikada indirilebiliyor.

Jorge Fernandes
Jorge Fernandes

Vodafone Türkiye Teknolojiden Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Jorge Fernandes, şu değerlendirmede bulundu:

“Vodafone Türkiye olarak misyonumuzu ‘Daha iyi bir gelecek için iletişim teknolojileri ile Türkiye’de herkese ilham vermek’ diyerek tanımlıyoruz. Bunun için Türkiye’de faaliyete başladığımız 2006 yılından bu yana 12 milyar TL’yi aşan yatırım yaptık. Türkiye’yi dijital bağlantılı çağa taşıma hedefiyle, altyapımızı modernize ederek güçlendirdik. 3G’nin hizmete girdiği 2009-2010 mali yılının başlangıcından bugüne kadar, 3G lisans bedeli de dâhil olmak üzere 4 yılda toplam 4,4 milyar TL toplam yatırım yaptık. Yatırımlarımızla büyükşehirlerde 3G’yi en hızlı sunan operatör olduk. İnovasyon üreten bir kurum olarak 4G teknolojileri üzerine test çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Temmuz ayında tek modemle Türkiye’de 4G hız rekoru kırdık. Şimdi de LTE üzerinde ses transferinde geleceğin teknolojisini teşkil eden VoLTE’yi başarıyla sınadık. Noter huzurundaki testimizde çağrı başlatma süresini 10 kat hızlandırdık ve HD kalitesinde ses transferini gerçekleştirdik. Dünya çapında en son teknolojileri, ihtiyaçları doğrultusunda tüketiciye ulaştırma vizyonumuzla faaliyetlerimizi şekillendiriyoruz. İlan ettiğimiz Dijital Dönüşüm Hareketi’yle abonelerimizin hayatını kolaylaştıran ve tüketicilerin hayatına teknolojinin sunduğu küçük mucizeleri sunmak için hizmet ve ürünler geliştirmeye devam edeceğiz.”

Video Reklam: