Zyxel NSA320 İncelemesi

In İncelemeler, İş by Haluk Sekendiz3 Comments

Zyxel’in ev kullanıcıları için tasarladığı NAS depolama ünitesi NSA320’yi inceliyoruz.

Zyxel NSA320 (28)

NAS depolama nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır konularının detaylarına giriş yapmadan önce, konuya yabancı olanlar için genel bulut sistemleri hakkında kısa bir bilgi geçelim.

Genel bulut sistemi yada bilişimi (Cloud System); uygulama ve servislerin internet üzerindeki sunucularda bulundurulması ve internete bağlı herhangi bir cihaz ile bu uygulama ve servislere erişim sağlanmasıdır. Bulut bilişim sayesinde bilgisayarınızda bulunan kişisel fotoğraf/videolar yanında ofis, resim düzenleme, arşivleme, ajanda ve yabancı dile çeviri gibi pek çok yazılımı internetteki bir sunucuya taşıyabiliyor ve internete bağlı olduğunuz herhangi bir noktadan verilerinize/programlarınıza sorunsuz bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

Kullanıcıların dizüstü gibi taşınması zor sistemlerden, tablet, akıllı cep telefonları gibi minimalize edilmiş sistemlere terfi etmeleri ve özellikle 3G erişim hızlarının kabul edilir seviyelere çıkmasının ardından genel bulut sistemlerinde büyük gelişmeler yaşandı. Ancak; bu sistemler her ne kadar kullanıcı için pratik bir çözüm gibi görünüyor olsalar da, şu an hizmet veren global ölçekli bulut sunucuları aslında çok da güvenilir değiller. Yakın geçmişte bu firmaların büyük sorunlarla karşılaştığını gördük. 2011’de Amazon’un bulut hizmetleri çöktü ve sırasıyla Reddit ve Foursquare de dahil, Instagram, Pinterest ve Netflix hizmetlerinin de durmasına yol açtı. İki yıl önce, popüler bulut dosya paylaşım hizmeti olan Dropbox, kullanıcı adı ve şifre sorunları yaşayarak, kayıtlı kullanıcıların tüm verilerinin saatler boyunca herkesin erişimine açık kalması gibi büyük bir problemle karşılaştı.

Bu gibi durumlar nadiren yaşanıyor olsa da, genel bulut sistemine aktardığınız kişisel verilerinizin kalıcı olarak silinmesi, kaybolması yada gizliliğinin ihlal edilmesi gibi durumlar her zaman ihtimaller dahilinde.

Genel bulut sistemlerine güvenmeyen, yada verilerini başkalarına emanet etmek istemeyen kullanıcılar için bu aşamada alternatif olarak kişisel bulut sistemleri devreye giriyor. Satın alacağınız bir NAS depolama birimini Wi-Fi yönlendiriciye (router) bağlayarak ev içinden yada dışından bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlar aracılığıyla daha önce kaydettiğiniz her türlü veriye kolayca erişebiliyorsunuz. Bu sisteminin en büyük avantajı ise: gizlilik ve güvenliktir. Elbette kişisel bulutunuzu oluşturduğunuzda arşivinizi kaybetme riskiniz devam eder ama; özel aile fotoğraflarınız yada işinizle ilgili gizli kayıtlarınızı kimin görebileceğine yada göremeyeceğine siz karar verirsiniz. En azından tüm verileriniz, evinizin içinde ve elinizin altındadır.

NAS (Network Attached Storage – Ağa Bağlı Depolama) depolama birimleri, kişisel bulut sistemini oluşturan temel bileşenlerdir. NAS’ı, şu an kullanıyor olduğumuz harici sürücülerden ayıran temel özellik ise; masaüstü/dizüstü sistemlerde olduğu gibi işlemci, bellek, USB yuvaları yanında SATA/ağ kontrolcüsü barındıran ve Linux tabanlı bir işletim sistemine sahip birer mini bilgisayar olmalarıdır.

Zyxel NSA320 (23)

NAS depolama birimlerini kabaca; bilgisayardan bağımsız olarak çalışan ağa bağlı harici sürücü kutuları olarak da tanımlayabiliriz. İçlerindeki sürücülere kaydedilen verilerin güvenliği RAID1 kombinasyonu ile sağlanıyor. Bunu yanında hız isteyenler için RAID0 yada yüksek sığaya ihtiyacı olanlar içinse JBOD gibi seçenekler de mevcut. Şu an piyasada pek çok tek sürücü desteğine sahip NAS depolamanın satılmasına rağmen, kullanıcıların, güvenliği olmayan bu cihazlara yönelmesini hiç bir zaman tavsiye etmiyoruz çünkü; tek sürücü, NAS’ın kullanım mantığına aykırıdır.

Verilerin güvenliği yanında NAS depolama birimleri; Web/FTP/medya sunucusu ve bilgisayardan bağımsız P2P indirme hizmetleri (torrent gibi) gibi temel özelliklere sahiplerdir. Ev için yada küçük ofislerde kullanılmak için tasarlanan giriş seviyesi modellerin dışında, binlerce dolara satılan profesyonel NAS’larda: 4-12 adet sürücü desteği, RAID0-1-5-6 sürücü kombinasyonları, Hot Swap yuvaları ve çoklu Gigabit ethernet girişleri gibi, büyük ölçekli kurumsal yapıları destekleyen pek çok özellikle birlikte gelirler .