Anasayfa Makale Monitörlerde Yenileme Hızı ve Tepki Süresi Nedir?

Monitörlerde Yenileme Hızı ve Tepki Süresi Nedir?

Monitörlerde Yenileme Hızı ve Tepki Süresi Nedir?
Monitörlerde Yenileme Hızı ve Tepki Süresi Nedir?

Bilgisayar monitörlerinde Refresh Rate (Hz) yani yenileme hızı ve Response Time (ms) yani tepki süresi nedir? Ne işe yarar? Bu rehberimizde işte bu soruları yanıtlıyoruz…

144 Hz ve 1 ms gibi üst düzey monitörlerde karşımıza çıkan, aslında 30 Hz ya da 60 Hz 14 ms, 5 ms monitörlerle uzun süredir hayatımızda olan bu yenileme hızı ve tepki süresi değerleri gerçekte neyi ifade eder? Ne işimize yarar? Bu iki kavramı açıklarken, yüksek yenileme hızı ve düşük tepki süresi ne kadar etkili, ne kadar birbiriyle bağlantılı buna da değiniyoruz.

Bilgisayar monitörlerinde karşımıza 30 Hz, 60 Hz, 75 Hz, 85 Hz, 120 Hz, 144 Hz gibi farklı Hertz değerleri çıkar. Bu Hertz değerleri aslında ekranın yenileme hızıdır. İngilizce Refresh Rate denilen bu değer ekranın bir saniyede kaç kez tazelendiğini belirtir. Aynı zamanda gösterilen FPS’yi sınırlar.

Milisaniyelerle ifade edilen tepki süresi yani Response Time ise ekrandaki piksellerin renk değiştirme hızıdır. Ekran yenileme yükseldikçe, piksellerin de daha hızlı tepki verip renk değiştirmesi gerekir. Yoksa Ghosting denilen hayalet ya da çamurumsu görüntüler ekranda oluşur.

Son olarak Grey to Grey ve White to Black Black to White yani griden griye geçiş süresi ve siyah – beyaz geçiş süresi hesaplarının farkına değineceğiz.

Özellikle aksiyon oyunlarında ve yüksek FPS’de akıcı deneyim isteyen kullanıcıların sistemlerinde, iyi bir sistem, güçlü bir ekran kartı kadar bu görüntüyü gösterebilecek bir monitör de önemlidir.

Video Reklam: