Windows Şifrenizi NTpasswd İle Sıfırlayın

In Makale, Pratik by Muhsin Bayram23 Comments

Windows şifresini unuttuysanız,  bu ufak araç sayesinde dakikalar içinde şifrenizi sıfırlayabilirsiniz.

Kullanıcıların Windows oturumlarına ait şifrelerini unutması sıkça yaşanabilen bir durum. Böyle durumlarda çoğu çaresiz kullanıcı çözümü işletim sistemini sıfırlamakta buluyor. Ancak ntpasswd adlı ufak ama etkili bir araç sayesinde Windows oturumunuza ait şifreyi birkaç ufak adımda sıfırlayabilirsiniz.

Bu makalede kullanacağımız yöntemi uygulamak için USB bellek veya CD/DVD sürücüsüne ihtiyaç duyacaksınız. Bu adresten indireceğiniz ntpasswd’ın CD dağıtımını, isterseniz doğrudan CD/DVD’ye, isterseniz de Rufus ile USB belleğe yazdırın. Bu yazımızda kolaylık açısından USB bellek kullandık ancak istenmeyen durumlara önlem olarak kenarda köşede şifre sıfırlamaya yarayan bir CD/DVD’nin bulunması size oldukça fayda sağlayabilir.

Rufus kullanarak indirdiğimiz arşiv dosyasının içinden çıkan imajı USB belleğimize yazdırıyoruz. Dosya sistemi olarak FAT32’yi, disk bölüm düzeni olarak da BIOS ya da UEFI Bilgisayarlar için MBR Bölüm Düzeni‘ni seçin.

rufus ntpassword

Yazıdırma işleminden sonra USB belleği veya CD/DVD aygıtınızı sisteminize yerleştirip bilgisayarınızı yeniden başlatın. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, sisteminizin ntpasswd yüklü aygıttan başlaması gerektiği. Dilerseniz BIOS’a girip ntpasswd medyasını ilk sıraya alın, dilerseniz de boot listesinden gerekli medyayı seçin. Sisteminiz ntpasswd ile başladığında şöyle bir ekranla karşılaşacaksınız.

ntpassword 1

Doğrudan enter tuşuna basarak ntpasswd’ı çalıştırın. Bir süre bekledikten sonra aşağıdaki ekran karşınıza çıkacaktır.

ntpassword 2Eğer sisteminizde birden fazla Windows kurulumu mevcutsa, listeden şifresini sıfırlamayı istediğiniz Windows kurulumunun numarasını seçin ve enter tuşuna basın.

ntpassword 3

Karşınıza çıkan bu yeni ekrandaki 1 numaralı seçeneği başlatın.

ntpassword 4

Şifre sıfırlama protokolünü başlattıktan sonra karşınıza gelen bu listeden 1 numaralı seçeneği seçip kullanıcı ayarlarını düzenleyeceğimiz işlemleri başlatın.

ntpassword 5

Windows kurulumunda bulunan kullanıcıların listesini göreceksiniz. Ben Muhsin isimli hesabın şifresini sıfırlamak istiyorum ve bu yüzden hesabın yanındaki kodu girdim. Eğer sisteminizde sadece bir adet kullanıcı hesabı varsa ntpasswd gerekli kodu varsayılan olarak girecektir. Bu aşamada tek yapmanız gereken şey enter tuşuna basmak.

ntpassword 6

İstenilen kullanıcı hesabını seçtiğimize göre hesap detaylarını düzenleyebiliriz demektir. Bizi burada ilgilendiren seçenek 1 numarada. Bu seçeneği girerek belirlediğimiz kullanıcı hesabının şifresini sıfırlayabiliyoruz. Giriş satırına 1 yazarak şifreyi temizleyin.

ntpassword 7

Aynı liste tekrar karşımıza çıkacaktır. Seçtiğimiz kullanıcı hesabı ile işimiz kalmadığı için giriş satırına q yazarak bir önceki ekrana dönüyoruz.

ntpassword 8

Önceki adımlarda gördüğümüz bir başka listeyle tekrar karşılaşacaksınız. Tekrar q yazarak bu işlemi de kapatın.

ntpassword 9

Kullanıcı hesabında değişiklikler yaptığımız için ntpasswd bize değişiklikleri kaydetmeyi isteyip istemediğimizi soracak. Giriş satırına y yazarak onaylayın. Bu işlemden sonra Ctrl+Alt+Del kombinasyonu ile ntpasswd aracından çıkış yapabilir ve şifresi kaldırılmış kullanıcı hesabınıza rahatlıkla giriş yapabilirsiniz.