Anasayfa Makale Her Sistemde Muhteşem Görünen 10 PC Oyunu

Her Sistemde Muhteşem Görünen 10 PC Oyunu

Bilgisayarınız giriş seviyesinde bile olsa bu oyunların görselliğini sonuna kadar tadabilirsiniz.

Oyunlardaki grafik teknolojisi akıl almaz noktalara geldi. Artık E3, Gamescom gibi fuarlarda yayınlanan sinematik fragmanlar neredeyse gerçekten ayırt edilemiyor. Oyun içi grafikler ise birkaç yıl önce izlediğimiz sinematik fragmanlar seviyesine geldi. Özetlemek gerekirse oyun teknolojileri açısından inanılmaz bir çağda yaşıyoruz.

Son teknoloji oyunların görselliğini deneyimlemek için üst seviye bir sisteme ihtiyacınız olduğunuzu düşünebilirsiniz. Ancak bazı oyunlar var ki giriş seviyesi sistemlerde bile görsellikleriyle ağzımızı açık bırakıyor. Eğer sisteminiz nispeten eskiyse veya ortalama bir oyun sistemine sahipseniz, burada listelediğimiz oyunlar ile modern grafik teknolojisinin size sunacağı en iyi görüntüleri deneyimleyebilirsiniz.

Star Wars Battlefront

star-wars-battlefront-bobba

Star Wars Battlefront, oyunculardan karışık tepkiler aldı. Ancak oyunun grafikleri ve sunduğu görsellik tartışmasız iyi. DICE, oyunun grafiklerini öyle temiz bir şekilde tasarlamış ki, oyunu üst seviyede sistemlerde de oynasanız, giriş seviyesi sistemlerde de oynasanız grafiklere hayran kalıyorsunuz.

Grand Theft Auto V

gta 5 av

PC oyuncularının GTA V ile tanışması haddinden uzun sürdü. Ancak Rockstar’ın PC portu üzerine eklediği görsel eklemeler, çabucak oyuncuları kendisine bağladı. GTA V sadece son yıllarda piyasaya sürülmüş en iyi oyunlardan biri değil, aynı zamanda ortalama bir sisteme sahip olan oyuncuların yeni nesil grafikleri tatması için kilit oyunlardan biri. Rockstar’ın yarattığı dünya, sisteminiz ne kadar güçlü olursa olsun sizi kendisine hayran bırakacak.

Rainbow Six Siege

Rainbow-Six-Siege

Rainbow Six serisi hiçbir zaman Call of Duty veya Counter Strike gibi yüksek tempolu FPS serilerinden biri olmadı. Taktik tabanlı, düşük tempolu Rainbow Six serisinin son üyesi Siege ise hem geleneği devam ettiriyor, hem de başarılı optimizasyonu ile giriş seviyesi oyun sistemlerinde bile akıcı bir performans ve kayda değer bir görsellik sunuyor.

SOMA

soma

Gerilim oyunlarının en önemli elementlerinden biri atmosferdir. SOMA ise bir korku/gerilim oyunundan bekleyebileceğiniz en başarılı atmosferlerden birini sunuyor. Görsellik ise atmosferi artıran önemli bir etken. Neyse ki SOMA’nın oyuncuları geren atmosferini 1080p ve 60fps tatmak için üst düzey bir sisteme ihtiyacınız yok.

Mad Max

Mad Max

Mad Max, geçtiğimiz yılın en önemli markalarından biriydi. George Miller yönetmenliğinde çekilen Fury Road çılgın övgüler aldı ve 10 dalda Oscar’a aday oldu. Aynı yıl WB Games’ten çıkan Mad Max ise kardeşi Fury Road kadar ses getirmese de, muazzam görselliği ile övgü topladı. Kıyamet sonrası çorak toprakları oyunculara en iyi şekilde yansıtan Mad Max, her ayarda sizi kendisine çekebilecek bir görselliğe sahip.

Alien Isolation

alien-isolation-1

Daha önce belirttiğimiz gibi, bir gerilim oyununda en önemli etken atmosferdir. Alien Isolation sadece muazzam bir atmosfer sunmakla kalmıyor, bunu muhteşem bir optimizasyon ile sunuyor. Oyun amaçlı dizdiğiniz bir sistemde bu oyunu en yüksek ayarlarda akıcı bir şekilde oynamamanız için hiçbir sebep yok.

The Vanishing of Ethan Carter

Vanishing-of-Ethan-Carter

Yolculuk kelimesinin hakkını veren nadir oyunlardan biri olan The Vanishing of Ethan Carter, kimileri tarafından sıkıcı olmakla eleştirilse de, sanırım oyunu oynamış hiç kimse sunulan görselliğe laf edemez. Üstelik oyun VRAM’i o kadar verimli kullanıyor ki, en düşük ayarlarda bile kaplamaların güzelliğine şahit olabiliyorsunuz.

Talos Principle

talos principle

Belki grafik açısından bu listenin diğer üyeleri kadar gerçekçi değil. Ancak Talos Principle, sunduğu enfes puzzle dinamiklerinin yanı sıra, çok başarılı bir görsel atmosfere sahip. Talos Principle, çevre modellemesi ve renk paletiyle giriş seviyesi sistemlerde bile bilim kurgu havasını iliklerinize kadar hissettiriyor.

Dying Light

Dying-Light

Sepya renk filtresi, zombile ve parkur denince akla hemen Dying Light geliyor. Geçtiğimiz yılın en başarılı aksiyon oyunlarından biri kabul edilen Dying Light, giriş ve orta seviye ekran kartlarında bile yüksek ayarlarda 1080p ve 30fps gibi değerlere ulaşabiliyor. Bu başarılı optimizasyon sayesinde Harran’ın çatılarında zombilerle mücadele ederken görsellikten fedakarlık yapmanız gerekmiyor.

Ori and the Blind Forest

Ori

Sıra geldi listedeki kişisel favorime. Ori and the Blind Forest, listedeki diğer oyunlardan oldukça farklı. Geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen Ori, belki plaftorm türünde devrim yaratmadı ama müzikleri ve görselliği ile pek çok oyuncuyu kendine aşık etti. Şahsen Trine serisinden bu yana beni en çok etkileyen görselliğe sahip olan Ori, peri masalı tadındaki atmosferinin yanı sıra oldukça standart sistem gereksinimlerine sahip. Ori’nin masalsı dünyasına girmek isteyenler için giriş seviyesi bir sistem yeter ve artar bile.