Anasayfa Haber Kaliforniya Nükleer Enerjiyi Bırakıyor

Kaliforniya Nükleer Enerjiyi Bırakıyor

Dünya’nın en büyük ekonomilerinden birine sahip olan ABD’nin Kaliforniya eyaleti, nükleer santralleri kapatıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin en zengin eyaletleri arasında yer alan Kaliforniya, bilişim endüstrisine ev sahipliği yapıyor. Bu yüzden de enerji ihtiyacı hayli yüksek. Büyüyen ihtiyacı karşılamak için geçmişte çok sayıda nükleer santral kurulan eyalette, değişen kanunlar nedeniyle artık bu durum tersine dönüyor.

Uzun bir süredir kirlilikle boğuşan eyaletin çevre koruma yasaları da ABD’deki en sıkı yasalar arasında yer alıyor. Devamlı güncellenen bu yasalar, bir süre önce yenilenebilir enerji kaynaklarının ön plana çıkarılmasını sağlayacak biçimde güncellendi.

Ancak nükleer enerji, yenilenebilir enerji kapsamına alınmamış. Yeni yasalara göre nükleer atıkların güvenli biçimde imha edilmesinin bir yolu bulunana kadar, eyalet sınırları içinde yeni santral kurulması yasak. Olan santraller ise 2025 yılına kadar kademeli olarak kapatılacak.

Bu santralleri çalıştıran Pacific Gas and Electric (PG&E) şirketiyse, kapatılan nükleer santrallerden doğacak enerji açığını güneç ve rüzgar santralleriyle kapatmayı planlıyor. Ev ve işyerlerindeki güneş panellerinin de artmasıyla birlikte, eyaletin enerji ihtiyacını giderek artan biçimde yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edeceği öngörülüyor.