Son VHS Üreticisi De Üretimi Durdurdu

In İş, Makale, Retropat by Berker Güngör1 Comment

Japonya’da faaliyet gösteren son üreticinin de üretimi bırakmasıyla, VHS video oynatıcılar artık resmen tarih oldu.

Manyetik bantların üzerine analog video kaydı teknolojilerinin ortaya çıkması aslında 1950’lere kadar giden bir gelişme. VTR olarak adlandırılan bu teknolojiler, 1970’lere kadar büyük kurumsal müşterilerin dışında kullanılmadı.

1970’lerin sonunda doğru video kaydeden ve oynatan cihazların son tüketiciye sunulmasıyla yaygın kullanıma giren analog video bantları, 1980 ve 1990’larda tüm dünyada popüler oldu.

1980’lerde Türkiye’de de bir video çılgınlığı yaşandı. Büyük şehirlerdeki evlerde renkli televizyon ve video oynatıcılar hayatın bir parçası haline gelirken, hemen her sokakta bir video kiralama dükkanı açıldı. Yeşilçam da bu furyadan nasiplendi, çok sayıda düşük bütçeli film çekildi.

Bu dönemde video kasetlerde iki büyük standart ortaya çıktı ve aralarında bir savaş yaşandı. Daha eski olan VHS standardındaki kasetler, büyük boyutlarıyla rahatlıkla tanınabiliyordu. Görüntü ve ses kalitesi düşük olan VHS kasetler, uzun kayıt süresi sunuyordu. Sony tarafından geliştirilen Betamax standardı ise daha kaliteli görüntü sunmasına rağmen, yetersiz kayıt süresinin de etkisiyle bu savaşı kaybetti.

Yeni yüzyıla girilirken önce CD, sonra da DVD ve Blu-ray gibi kayıpsız dijital veri depolama teknolojilerinin yayılması, video kasetlerin de sonunu getirdi. Ne var ki çoğumuzun sandığının aksine, VHS video kasetler ve oynatıcılar tamamen ortadan kaybolmamıştı! Japonya kökenli Funai Electrics, bu yıla kadar VHS oynatıcıları üretmeyi ve satmayı sürdürdü.

Funai tarafından Çin’de üretilen ve Sanyo gibi markalar altında da satışı süren VHS oynatıcılar, 2015 yılında dünya çapında 750,000 gibi şaşırtıcı bir satış rakamına ulaşmayı başarmıştı. Ancak parça tedariki ve üretimin gittikçe zorlaşması, Funai’nin bu ay sonundan itibaren üretimi tamamen bırakacağını duyurmasına sebep olmuş.

Son VHS video oynatıcı üreticisinin de pazardan elini çekmesiyle, analog video kayıt sistemleri son tüketici pazarından tamamen kalkmış olacak. Peki ama 2015 yılında, bu kadar eski bir teknolojiyle üretilmiş bir cihazı, bu kadar çok satmayı nasıl başardılar?

Bunun iki önemli sebebi var. İlki, tıpkı vinil plaklar gibi, VHS kasetlerin de nostalji sever koleksiyoncular arasında bir miktar popüler olmasıydı. İkinci sebep ise pek çok ülkede devlet kurumları ve özel şirketlerin arşivlerinde hala büyük miktarda VHS video kaset bulunmasıydı. Bu iki tüketici grubu, aslında 15 sene önce ömrü dolmuş bir teknolojiyi uzunca bir süre daha hayatta tutmaya yetmiş gibi görünüyor.