Anasayfa Makale Silinmeyen Disk Bölümünü Silme Rehberi

Silinmeyen Disk Bölümünü Silme Rehberi

Silinmeyen Disk Bölümünü Silme Rehberi

Sabit diskinizde silinmeyen bölümü nasıl silersiniz? Silinmeyen kurtarma bölümünü nasıl silebileceğinizi bu rehberde görebilirsiniz…

Dizüstü bilgisayarımızın sabit diskini SSD ile değiştirdik. Çıkan 2.5 inçlik, 7200 RPM 1 Terabyte sabit diski de harici bir disk kutusuna taktık. İçindeki bütün dosyaları zaten yedeklemiştik. Ancak bir de baktık ki formata karşın diskin bir bölümü ortada yok! Bu bölüm, işletim sistemi kuruluyken oluşturulmuş olan kurtarma bölümüydü. İhtiyaç duymadığımız bu bölümü ne yazı ki Disk Yöneticisi altından da silemiyoruz. Peki normal yollarla silinmeyen bu sabit disk bölümünü nasıl sileceğiz?

Adım Adım Diskpart ile bölüm silme:

  • Bu işlemi gerçekleştirmek için “Başlat“a tıklıyoruz. Burada “diskpart” yazıp “Enter”a basıyoruz.
  • Komut çalıştır diyerek evet seçeneği ile devam ediyoruz.
  • Burada “list disk” komutu ile diskleri listeliyoruz. Hangi diskin, hangisi olduğuna iki yerden bakarak emin oluyoruz.
    • Bizim durumumuzda Disk 4 doğru disk, silmek istediğimiz disk.
  • Bunun için “select disk 4” komutunu, ardından “list partition” komutunu, bunun ardından da silmek istediğimiz partisyonu seçiyoruz.
    • Buradaki örnekte 2. bölümü silmek için önce “select partition 2” ardından “delete partition override” komutunu kullandık.
  • Exit” diyerek çıktıktan sonra disk yöneticisinde artık bu silinmiş, ayrılmamış alan ile diğer bölümü birleştirebiliyoruz. İşlem bu şekilde tamamlanıyor.

Önemli uyarı: Kurtarma bölümünü sildiğinizde daha sonra ihtiyaç duyarsanız sorumluluk tamamen size aittir.

Diskpart komutları hakkında daha fazla bilgi edinmek için Microsoft’un araçla ilgili sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

1999'da dergi editörü olarak başlayan yolculuk Technopat Genel Yayın Yönetmeni olarak devam ediyor. #Teknoloji #video #sosyalmedya #rpg #android #kahve sever. [email protected]