Anasayfa Makale Silinmeyen Disk Bölümünü Silme Rehberi

Silinmeyen Disk Bölümünü Silme Rehberi

Silinmeyen Disk Bölümünü Silme Rehberi

Sabit diskinizde silinmeyen bölümü nasıl silersiniz? Silinmeyen kurtarma bölümünü nasıl silebileceğinizi bu rehberde görebilirsiniz…

Dizüstü bilgisayarımızın sabit diskini SSD ile değiştirdik. Çıkan 2.5 inçlik, 7200 RPM 1 Terabyte sabit diski de harici bir disk kutusuna taktık. İçindeki bütün dosyaları zaten yedeklemiştik. Ancak bir de baktık ki formata karşın diskin bir bölümü ortada yok! Bu bölüm, işletim sistemi kuruluyken oluşturulmuş olan kurtarma bölümüydü.

İhtiyaç duymadığımız bu bölümü ne yazı ki Disk Yöneticisi altından da silemiyoruz. Bu işlemi gerçekleştirmek için “Başlat“a tıklıyoruz. Burada “diskpart” yazıp “Enter”a basıyoruz.

Komut çalıştır diyerek evet seçeneği ile devam ediyoruz. Burada “list disk” komutu ile diskleri listeliyoruz. Hangi diskin, hangisi olduğuna iki yerden bakarak emin oluyoruz.

Bizim durumumuzda Disk 4 doğru disk, silmek istediğimiz disk. Bunun için “select disk 4” komutunu, ardından “list partition” komutunu, bunun ardından da silmek istediğimiz partisyonu seçiyoruz. Buradaki örnekte 2. bölümü silmek için önce “select partition 2” ardından “delete partition override” komutunu kullandık.

Exit” diyerek çıktıktan sonra disk yöneticisinde artık bu silinmiş, ayrılmamış alan ile diğer bölümü birleştirebiliyoruz. İşlem bu şekilde tamamlanıyor.

Önemli uyarı: Kurtarma bölümünü sildiğinizde daha sonra ihtiyaç duyarsanız sorumluluk tamamen size aittir.

  • yusuf

    abicim benimde halledemediğim bir sorunum var harici diskimdeki filmlerimin olduğu bir klasörüme giremedim dizin bozuk gibi bir hata verdi. diğer klasörlere girebiliyorum ama. nese pc den anlayan bir arkadas sizin gibi komut satırına birşeyler yazarak birşeyler denedi ama o klasör düzelmedi. ama klasörün şekli değişti. yani beyaz bir dosya simgesi haline geldi ve üzrine gelip çip tıkladığımda direk birlikte aç diyor yani gene içine giremiyorum.

  • Virüs bulaşmış gibi. Klasörün kendisi gizlenmiştir. Sosyal’de konu açın.

  • ahmed ensar

    Benimde 500 gb harddisk vardı ssd aldım sistemi ssd attımı harddiskte D kaldı oyle c nin yerini d ye genişletiyim diyorum yeterli yer yok diyor

  • Burak Duman

    list partition dediğimde recovery bölümünü göremiyorum işime yaramıyan bir bölüm eski harddiskimde bulunuyor