Intel’in 300 Serisi Yonga Setlerinde WiFi ve USB 3.1 Olabilir

In Haber by Mehmet Melik Arslan3 Comments

Intel, yeni nesil anakart yonga setlerine kablosuz ağ ve USB 3.1 Gen 2 gibi teknolojileri entegre edebilir.

Intel, kısa bir süre önce 8. nesil Coffee Lake işlemcileri resmî olarak duyurmuştu. Bu işlemcilerle birlikte Intel, yeni bir yonga setini de hazırlamak durumunda. Firma, bu işlemciler için tasarlanan 300 serisi yonga setlerinde köklü bir değişiklik yapmaya hazırlanıyor. Gelen bilgilere göre 300 serisi yonga setlerinde kablosuz ağ (WLAN) ve USB 3.1 desteği sunulabilir. 300 serisi yonga setleri Z370 Express olarak adlandırılıyor.

Platform ayrıca yeni bir soketin habercisi olabilir. 300 serisi yonga setlerini – en azından Z370’i – seleflerinden ayıran nokta WiFi ve USB 3.1 Gen 2 desteğine sahip olacak olması. Bu durum harici yonga üreticilerini sarsacak gibi görünüyor. Çünkü şimdiye kadar anakart sistemlerinde bu tür veri yollarını Realtek, Broadcom ve ASMedia gibi firmalar üretiyordu. Intel bu yeniliği yaparsa, söz konusu firmaların satışları bir hayli zarar görecektir.

Intel, halihazırda çeşitli WiFi ve USB patent ve lisanslarını elinde bulunduruyor. Bu durum da firmanın WiFi kontrolcüsüne 802.11ac R2 ve Bluetooth 5.0 desteğini yerleştirebilmesinin önünü açıyor. Firma bunun yanında son nesil 10 Gbps USB 3.1 Gen 2 portlarını da sisteme entegre edebilir. Bu teknolojilerin sadece Intel’in üst seviye Z370 platformuna gelmeyeceği ve şirketin giriş seviyesi Gemini Lake yonga sistemine de entegre edileceği söyleniyor. Intel’in böyle bir adım atacak olmasının nedeni ise aşikar: rekabet.

Firma, ARM yonga sistemleriyle olan rekabetinde daha iyi bir konum elde etmek için PCB yani devre kartı üzerindeki veri yollarını azaltmaya ve bu sayede düşük güç tüketimiyle daha verimli bir platform sunmaya çalışıyor. Daha az tüketimle birlikte daha yüksek performans, daha stabil bir çalışma anlamına geliyor. Özellikle sürücü yükleme durumlarında en son Windows sürümünü kullanmayan kullanıcılar her yonga için ayrı sitelerden ayrı sürücüler indirmek durumunda kalıyorlar. Yeni yongalarla birlikte bu durum da değişebilir.

Öte yandan Intel’in bu hamlesi, sektördeki diğer olaylara da baktığımızda tekelcilik davaları ile sonuçlanabilir. Zira yukarıda adını verdiğimiz birçok entegre yonga üreticisi bu duruma pek sevinmeyip Intel’i tekelcilikle suçlayabilir.

Firma, 2018’in ilk çeyreğinde H370 ve B350 yonga setlerini piyasaya sürebilir. Bu yonga setleriyle birlikte 8. nesil Coffee Lake mimarisine sahip işlemcilerin giriş seviyesi için tasarlanan dört ve iki çekirdekli modelleri de piyasaya çıkabilir.