Anasayfa Haber Bülten AOC Porsche Tasarım Serisi Fiyatları Ortaya Çıktı

AOC Porsche Tasarım Serisi Fiyatları Ortaya Çıktı

AOC ve Studio F.A. Porsche işbirliği ile geliştirilen yeni monitör serisinin fiyatları ortaya çıktı. İşte yeni tasarım PDS241 ve PDS271 monitörler…

Studio F. A. Porsche tarafından tasarlanan özel AOC monitörler pek çok farklı ülkede satışa sunuldu. Henüz Türkiye’deki mağazalarda göremesek de yurtdışı fiyatları üzerinden bu özel tasarım serisinin ülkemizde hangi aralıkta yer alacağını artık tahmin edebiliyoruz.

PDS241 modeli için üretici tarafından tavsiye edilen perakende fiyatı 199 USD ve PDS271 için 269 USD oldu. Peki nedir özellikleri? Aslında galeride net bir şekilde görebiliyorsunuz.

24 inçlik AOC PDS241 ve 27 inçlik AOC PDS271 monitörler arka kısımda hiç bir bağlantı ve kablo olmadan, sadece bir stand ayağı ile karşımıza çıkıyorlar. Bu da monitörleri eşsiz bir görünüme kavuşturuyor.

Her iki monitörde de 3 taraftan çerçevesiz bir AH-IPS paneli ile içerideki güç/ekran kablolarını saklayan asimetrik metal bir ayak bulunuyor. Ultra ince, minimalist görünüme sahip 27 inçlik PDS271, tasarımı nedeniyle 2017 COMPUTEX’te de ödül aldı.

Sonuç itibariyle PDS serisinin profil görünümü, yalnızca 5.2 mm kalınlığa sahip. Güç ve ekran bağlantıları birlikte metal ayaktan geçiyorlar, sonra da HDMI ve güç girişleri ile harici bir modüler kutuda sonlanıyorlar. Kabloların ayakla bütünleşmesi, standart monitör yaklaşımında büyük bir yenilik. PDS Serisi ile, “form,” “işlevden” doğuyor.

Peki paneller nasıl? 178 derece geniş görüntüleme açıları ile Full HD çözünürlükte 1920 x 1080 piksel sağlıyorlar. AOC’nin SuperColor WCG teknolojisi sayesinde ise bu paneller, sRGB renk alanının %100’ünü ve NTSC renk alanının da %90’ını kapsıyor.

Her iki monitör de aynı zamanda, zararlı kısa dalga boyundaki mavi ışığı azaltan AOC’nin Low Blue Light (Düşük Mavi Işık) teknolojisine ve titreşimi azaltmak ve gözlerin rahatsız olmaması için PWM (Pulse Width Modulation) yerine DC (direct current- doğrudan akım) ile monitörlerin parlaklığını düzenleyen Flicker-Free Teknolojisine sahip.

Ferdinand Alexander Porsche’un tasarım felsefesi

Aslında olağanüstü tasarım yolculuğu, Ferdinand Alexander Porsche’un bir sözüyle başladı. Bu söz Studio F. A. Porsche’un belli başlı ilkelerindendir: “Eğer bir nesnenin işlevini analiz edecek olursanız, biçimi de genelde ortaya çıkar.” Örneğin bir monitörde işlev, görsel içeriğin görüntülenmesidir, bunu da monitörün ana bileşeni olan panel yapar. Dolayısıyla kavramsal olarak ideal bir monitör, herhangi bir ayağın, kablonun ya da dikkat dağıtıcı diğer unsurların olmadığı saf, tertemiz bir panel olurdu.

Ancak gerçeklik düşünüldüğünde, günümüz monitörlerinde genelde arkalarından sarkan kablo yayıntıları vardır. İşte bu yüzden PDS Serisi’nin arkasındaki tasarım fikri, ayağın işlevleri ile kabloların işlevlerini birleştirip bir şekilde kabloları ayak haline gelebilecekleri şekilde biçimlendirerek kablo kalabalığından kurtulmaktı. Sonuç, içinde kablo tesisatını tutan, kablonun doğal, özgür akışından ilham alan, asimetrik metal bir ayak oldu. Ayağın menteşe kısmının silindir biçimi de kullanıcılara eğilme kapasitesi konusunda sezgisel bir anlayış sunuyor.