Anasayfa Haber HP Bilgisayarlarda Casus Yazılım Bulundu

HP Bilgisayarlarda Casus Yazılım Bulundu

HP’nin yeni sürücüleri, bilgisayarın izlenmesine olanak sağlıyor.

En son Android’in konum verilerini, sim kart takılı değilken bile Google sunucularına ilettiğini sizlerle paylaşmıştık. Görünen o ki şirketler yakalanana kadar bu tip çalışmalarını sürdürecekler.

HP de kullanıcılarını izinsiz takip edenler kervanına katılmış. Windows Güncelleme yazılımı üzerinden gerçekleştirilen sürücü güncellemeleri, HP bilgisayarlara Touchpoint Analytics Client 4.0.2.1435’i de yüklüyor. Antivirüs programları tarafından yakalanan bu yazılımın HP Support Asssistant üzerinden de yüklenmiş olabileceği konuşuluyor.

Yazılımın yüklenmesi için herhangi bir şekilde kullanıcıdan izin istenmiyor. Pek çok kişi yazılımın bir anda bilgisayarında belirdiğinden şikayetçi. Performansı ciddi anlamda etkilediği gözlemlenen yazılımın asıl amacının bilgisayardaki hata verilerini toparlamak olduğu söyleniyor. Neyse ki Program Ekle/Kaldır penceresinden kolay bir şekilde kaldırılabiliyor.

4 Aralık 2017 Güncelleme:

Bu haberimizle ilgili olarak HP’den gelen açıklamayı da siz okurlarımızla paylaşıyoruz:

HP Touchpoint Analytics

“HP Touchpoint Analytics, HP Support Assistant (HP Destek Asistanı) birimimizin bir parçası olarak 2014 yılından bu yana hizmet vermektedir. İsimsiz olarak kullanılan donanımların performansı konusunda tanı amaçlı bilgiler toplar. Açık bir şekilde erişim verilmemişse, HP ile hiçbir veri paylaşılmaz. Müşteriler bu hizmetten diledikleri zaman ayrılabilir ya da bu programı sistemlerinden kaldırabilirler.

HP Touchpoint Analytics  yakın zamanlarda güncellenmiştir ve bu güncelleme dahilinde gizlilik ayarlarıyla ilgili hiçbir değişiklik yapılmamıştır. Linkten de görüleceği üzere, Gizlilik Beyanı’mız uyarınca, HP olarak bizler müşteri gizliliğine büyük bir ciddiyetle yaklaşıyoruz.”