Anasayfa Makale Far Cry 5 İpuçları Ve Tavsiyeleri

Far Cry 5 İpuçları Ve Tavsiyeleri

Far Cry 5 için oyun zevkini artıracak ve oyunu kolaylaştıracak birçok ipucunu bu rehberimizde bulabilirsiniz.

Uzun zamandır beklenen Far Cry 5, satışa sunulmasının ardından kısa sürede Steam’de en çok satılan oyunlar arasına hızlı bir giriş yaptı. Etkileyici grafikleri ve açık dünyası ile oyuncuların beğenisini toplayan oyunun püf noktalarından bahsedeceğimiz bir yazı hazırladık. Oldukça fazla seçeneği içinde barındıran bu oyuna başlamadan önce bu rehberi gözden geçirmek, oyunu daha zevkli hale getirecektir.

Oyuna Başladığınızda İlk Olarak Batıya Doğru Gidin

Far Cry 5 haritası temel olarak üç bölgeye ayrılmış. Batıda John Seed’in bölgesi, doğuda Faith’in bölgesi ve kuzeyde Jacob Seed’in bölgesi mevcut. Oyun size istediğiniz bölgeye gitme imkanı sunsa da, ilk olarak batıda yer alan John Seed‘in bölgesini tercih etmeniz sizin için daha kolay olacaktır.

Diğer bölgeler oyuna yeni başladığınızda elinizde olan imkanlar için zorlayıcı olacaktır. Çünkü kuzeyde dağlardan ve nehirlerden oluşan zorlu arazi koşulları doğuda ise büyülenmiş zombi benzeri tarikat üyeleri mevcut. Batıda ise baş etmesi daha kolay olan standart tarikat üyeleri çoğunlukta. Ayrıca oyunun başında çok fayda sağlayacak Boomer, Nick Rye ve Grace Armstrong karakterleri de batıda bulunuyor.

Yardımcı Karakterleri Etkin Şekilde Kullanın

Yardımcı karakterler oyunun akışı ve eğlenceli hale gelmesi açısından oldukça önemli. Oyun başladıktan sonra batıya yöneldiğinizde yakın mesafede yer alan Rae-Rae’s Pumpkin Farm bölgesinde yer alan Boomer‘ı evcilleştirip ekibinize katmanız sizin için oldukça faydalı olacaktır. Boomer yakında yer alan düşmanları otomatik olarak işaretleyip işinizi kolaylaştıracaktır. Oyunda avlanıp para kazanmak istediğinizde Boomer’ı yanınızda bulundurmak isteyeceksiniz.

Oyunda Boomer da dahil toplam 9 özel karakter mevcut. Her karakterin çeşitli yetenekleri var. Grace Armstrong da çok işe yarayacak diğer özel karakterimiz. Keskin nişancı olan Grace sayesinde hedeflerin yanına çok yaklaşmak zorunda kalmadan işlerini bitirebilirsiniz. Nick Rye ise size hava desteği sağlıyor. Oyunda ilerledikçe karşınıza çıkan düşman helikopter ve uçaklarıyla baş etmenizde de size faydası olacak.

Hangi görevde hangi karakterleri yanınızda götürmek isteyeceğiniz tamamen size kalmış. Yardımcı karakterler oyun esnasında herhangi bir zamanda vurulup can çekiştiğiniz zamanda yanınıza gelip sizi ayağa kaldırıyorlar. Özelleşmiş karakterler dışında oyunda kurtardığınız bölgelerde karşınıza çıkacak diğer insanları da kiralayıp ekibinize katabiliyorsunuz.

Bu karakterler de kendi içlerinde çeşitli gruplara ayrılmış. Bu karakterler sırasıyla 5 ve 12 düşman vurduktan sonra 2 özelliğe sahip oluyorlar. Bu özelliklerden de istediğiniz zaman istediğiniz şekilde faydalanabilirsiniz.

Avantaj Puanlarını Mümkün Olduğunca Çabuk Elde Edin

Far Cry 5’te avantaj puanlarını elde etmek ve bunları akıllıca kullanmak büyük önem taşıyor. Avantaj puanlarını elde etmek için birçok mücadeleyi yerine getirebilir ya da elde ettiğiniz ganimetlerin arasında yer alan dergilerden puan toplayabilirsiniz. Puan toplamak için yapmanız gerekenleri Challenges menüsünden görebilirsiniz.

Avantajları (Perks) Etkin Şekilde Kullanın

Far Cry 5 açık dünyasında elde edeceğiniz puanlar ve bunları kullanacağınız avantajlar oldukça önemli. Bazı avantajları diğerlerinden önce yapmanız, bazılarını daha sonraya bırakmanız faydanıza olacaktır.

Grapple (1 Puan) – Oyunda birçok bölümde belirli yerlerle tırmanmak zorunda kalıyorsunuz. Çengel ve halat kullanma yeteneğini bir an önce elde etmeniz sizin için kritik olacak. Özellikle oyunda para ve puan kazanmanızı sağlayacak Prepper Stash görevlerinde bu özelliği kullanmanız gerekecek.

Sneaky Sprint (4 Puan) ve Ghost (7 Puan)- Gizlilik Far Cry 5’te önemli bir yer tutuyor. Düşmanları alarma geçirmeden yanlarına kadar sokulup işlerini bitirmeyi sık sık tercih edeceksiniz. Bu özellikler sayesinde hem hızlı, hem de sessiz şekilde düşmanlarınızın yanına kadar sokulabilirsiniz.

Takedown Mastery (6 Puan) – Bu avantaj sayesinde çok farklı şekillerde düşmanların işini sessizce bitirebilirsiniz. Ayrıca yakın dövüş silahlarınızı düşmana uzaktan fırlatabileceksiniz.

Harvest Master (8 Puan) – Avlanmak oyunun her aşamasında özellikle de başlarda çok önemli bir yere sahip. Avdan elde edeceğiniz gelirler sizin için çok kritik olacaktır. Bu avantaj sayesinde bitkilerden ve hayvanlardan elde edeceğiniz kazanımlar 2 katına çıkacaktır. Böylelikle kısa sürede daha çok para kazanmanız mümkün olacak.

Locksmith (6 Puan) – Oyunun birçok yerinde kasaları ve kapıları açmanız gerekecek. Bu özellik olmadan anahtarları bulup kasaları da patlayıcılar ile patlatabilirsiniz. Ancak bu özellik sayesinde bu işlemler hem kolay, hem de masrafsız hale gelecek.

Additional Holster (8 Puan) – Oyunun başında yanınızda 2 silah taşıyabiliyorsunuz. Bir süre sonra farklı türlerde silahları yanınızda bulundurma ihtiyacı duyacaksınız. Bunun için 3. ve ihtiyaç olduğunda 4. silah taşımanıza olanak sağlayacak bu avantajı elde etmeniz önemli olacaktır.

Leadership (6 Puan) – Yukarıda bahsettiğimiz özel karakterlerden oyunun başında sadece bir tanesini eş zamanlı olarak kullanabiliyorsunuz. Bu özellik sayesinde 2 tane karakteri aynı anda kullanmanız mümkün olacak. Ancak bu özelliği kullanabilmeniz için oyunda biraz aşama kaydedip birkaç karakteri ortaya çıkarmanız gerekiyor.

Journey Pack (7 Puan) – Oyunda ilerledikçe daha fazla ilk yardım çantasına ve eşya depolamaya ihtiyaç duyacaksınız. Böylelikle her seferinde üslere dönüp çantanızı doldurmak zorunda kalmayacaksınız. Oyun keyfini artıracak bu özelliği de önce elde etmek faydalı olacaktır.

Parachute (1 Puan) Wingsuit (2 Puan) – Bu özellikler ise oyuna keyif katmanızı sağlayacak. Uçaktan atlayıp gökyüzünde süzülmek ve gideceğiniz yere wingsuit ile gitmek oyunu keyifli hale getiriyor.

Karakterlerin Avantajları (4 Puan) – Özel karakterler yaralandıktan sonra tekrar hazır hale gelmeleri uzun zaman alabiliyor. Oyun akışı açısından tercih ettiğiniz özel karakterin avantajını açıp bu süreyi kısaltmanız faydalı olacaktır.

Health Boost (6-7-8 Puan) – Çok sayıda düşmanla çatışmaya girdiğinizde ya da zor görevlerde daha fazla cana ihtiyaç duyduğunuzu fark edeceksiniz. İmkan buldukça bu avantajı sağlamanız sizin için faydalı olacaktır.

Rehinleri Kurtardıktan Sonra Konuşun

Hapishane araçlarından ya da öldürülmek üzereyken kurtardığınız rehineler sizin için değerli olabilecek bilgileri verebiliyor. Büyük bir haritada olduğumuz için her şeyi seyahat ederek ortaya çıkarmak oldukça zor. Bu yüzden bu şekilde elde edebileceğiniz bilgiler faydalı olacaktır. Size bilgi verebilecek rehineleri işaretlediğinizde genellikle üzerlerinde ayrı bir işaret çıkıyor.

Haritaları Satın Alın

Oyunda bazı görevlerde tüm haritaya yayılmış bazı eşyaların toplanması gereken görevler mevcut. Tüm haritayı gezerek bu nesneleri toplamanız oldukça zor. Satın alması biraz pahalı olsa da satıcılardan bu haritaları tedarik etmeniz sizin için oldukça faydalı olacaktır. Zira bu görevleri tamamlayarak elde edeceğiniz ganimetler daha fazla olmaktadır.

Silahlarınız için Susturucu Satın Alın

Far Cry 5’te Shotgun için bile susturucu satın almanız mümkün. Gizlilik önemli olduğundan fırsat buldukça kullandığınız her silaha susturucu satın almanızda fayda var. Bu sayede uzaktan ateş ettiğinizde düşmanlar sizin nerede olduğunuzun farkına varamayacak.

İksir Kullanmayı Unutmayın

Oyunda çeşitli işlevlere yarayan bir dizi iksir mevcut. Bu iksirler topladığınız çiçeklerden hazırlanabiliyor. Oyunun başlarında bu detay gözden kaçabiliyor. Q tuşuna basıp silah seçeneklerini açtığınızda, E’ye basarak bunları hazırlayıp kullanabileceğiniz kısıma geçebiliyorsunuz.

The Furious – Belirli bir süre yakın dövüş silahlarının yarattığı etkiyi artırır.

The Fast – Belirli bir süre hızınızı artırır. Özellikle yaya şekilde uzun bir süre yol almak istediğinizde kullanmak isteyebilirsiniz.

Ultimate Hunter – Yakında yer alan düşmanların otomatik olarak işaretlenmesini ve yırtıcıların sizden uzaklaşmasını sağlar.

Ultimate Survivor – Aldığınız hasarı önemli ölçüde azaltır. Zor bölümlerde ya da belirli bir bölgeyi düşmanlardan temizlemeden önce bu iksiri kullanmak isteyebilirsiniz.

Güçlü Düşmanlara Karşı Özel Taktikler Uygulayın

Bazı düşmanlar diğerlerinden daha zorlu olacaktır. Zırhlı kıyafetlere ve elbiselere sahip bu düşmanları standart yöntemlerle ortadan kaldırmak oldukça zor. Bu düşmanları işaretlediğiniz zaman üzerlerinde kırmızı renkte bir kalkan simgesi çıkar.

Temel olarak bu güçlü düşmanlar iki sınıfa ayrılıyor; Cultist Heavy ve Cultist Farmer. Cultist Heavy sınıfından düşmanlar ağır makinalı silah taşır. Cultist Farmer ise alev makinesine sahip. Bunlara karşı uygulayabileceğiniz bazı taktikler mevcut.

Öncelikle bu düşmanların işini mümkün olduğunca yaklaşmadan bitirmeye çalışın. Güçlü dürbünlü silahlarla kafalarındaki kaska nişan alıp kasklarını düşürün ve ardından headshot almaya çalışın. Alev silahına sahip Cultist Farmer için sırtlarında yer alan kırmızı renkli gaz tankına yeterince ateş ederseniz şiddetli bir patlama gerçekleşecektir. Bir diğer yöntem ise sessizce arkalarından yaklaşıp işlerini bitirmek ancak bu yine de riskli bir yol.