Anasayfa Makale Windows 10 İçin En İyi Gizlilik Ayarları

Windows 10 İçin En İyi Gizlilik Ayarları

Windows 10’da kullanıcı verilerini toplayan işlemleri nasıl sınırlayacağınızı ve en iyi gizlilik ayarlarını nasıl yapacağınızı bu rehberimizde bulabilirsiniz.

Windows 10 piyasaya sürüldüğünden beri gizlilik, kullanıcı verilerinin toplanması, telemetri konularında yoğun bir tartışma sürüyor. Her ne kadar Microsoft gizlilik ayarları ile ilgili seçenekleri güncellemelerle birlikte değiştirip yasal düzenlemelerle uyumluluğunu artırsa da, gizliliği olabildiğince artırmak ve mümkün olduğunca az veri gönderilmesini sağlamak için rehberimizde yer alan adımları uygulayabilirsiniz.

Birinci Adım : Gizlilik Ayarlarını Kullanarak Düzenlemeler Yapmak

Windows 10 birçok gizlilik ayarını Ayarlar uygulaması içinden düzenlemeye izin veriyor. Gizlilik seçeneklerine ulaşmak için Ayarlar – Gizlilik menüsünü takip edin ya da WIN + R tuş kombinasyonu kullanarak ms-settings:privacy komutunu girin. Birçok sekmede yer alan seçenekleri aşağıdaki açıklamalara uygun olarak düzenleyin.

Windows İzinleri

Genel

 • Uygulama kullanımızını temel alarak, reklamları sizin için daha ilgi çekici hale getirmek üzere reklam kimliğinin uygulamalar tarafından kullanılmasına izin verin. (Bunu kapatmak, kimliğinizi sıfırlayacaktır.) – KAPALI
 • Web sitelerinin dil listeme erişerek yerel olarak uygun içerik sağlamasına izin ver. – KAPALI
 • Başlatmanın ve arama sonuçlarının iyileştirilmesi için Windows izleme uygulamasının başlamasına izin ver – Eğer en son kullanılan uygulamaları görüntülemek istiyorsanız bu seçeneği açık tutmalısınız. Aksi takdirde kapalı tutabilirsiniz.
 • Ayarlar uygulamasında önerilen içerikleri bana göster. – KAPALI

Konuşma, mürekkep oluşturma ve yazma

Eğer Cortana dijital yardımcısını kullanmıyorsanız “Konuşma hizmeti ve yazma önerilerini kapatın” seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Tanılama ve Geri Besleme

 • Microsoft’a gönderdiğiniz veri miktarını seçin – Temel
 • Mürekkep oluşturma ve yazma tanılamayı iyileştir – KAPALI
 • Özel deneyimler – KAPALI
 • Tanılama veri görüntüleyicisi – Tanılama için kullanılan verileri görmek istiyorsanız bu ayarı açabilirsiniz. Açıklamasında yer aldığı gibi diskinizde 1 GB’a kadar yer kaplayacaktır. KAPALI tutabilirsiniz.
 • Geri bildirim sıklığı – Hiçbir Zaman

Windows 1803 sürümünde geri bildirim sıklığını değiştirmeye çalıştığınızda “Windows Insider Programı bu seçeneği yönetir” yazısıyla karşılaşabilirsiniz. Ayarı değiştirebilmek için WIN + R tuş kombinasyonunu ya da Çalıştır’ı başlat menüsünden aratarak regedit.exe‘yi çalıştırın.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\WindowsUpdate

Bu dizinde yer alan ManagePreviewBuilds ve ManagePreviewBuildsPolicyValue değerlerini 0‘dan 1‘e çevirin.

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Siuf\Rules

Bu dizinde yer alan NumberOfSIUFInPeriod değerini 0‘a çevirelim.

Değişikliklerin ardından bilgisayarı yeniden başlatın.

NOT: 1803 sürümünde bazı kullanıcılar bu değişiklikleri yaptıktan sonra bile ayarı değiştiremediklerini ifade ediyor. Bu durumda kayıt defterinden aşağıdaki dizine gidin.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\DataCollection

DoNotShowFeedbackNotifications isminde DWORD 32 Bit değerin oluşturup değer verisini 1 yapın.

Eğer bu adım da sorununuzu çözmüyorsa güncelleme ile birlikte bu sorunun düzeltilmesini beklemek zorundasınız.

Etkinlik Geçmişi

 • Windows’un bu bilgisayardan etkinliklerimi toplamasına izin ver. – KAPALI
 • Windows’un bu bilgisayardaki etkinlikleri bulutla eşitlemesine izin ver. – KAPALI
 • Hesaplardan gelen etkinlikleri göster – Eğer 1803 sürümüyle gelen Zaman Çizelgesi özelliğini Görev Görünümü’nde kullanmak istiyorsanız bu seçenek etkin kalsın. Aksi halde KAPALI tutun.

Uygulama İzinleri

Konum, Kamera, Mikrofon

 • Konum hizmetlerini ya da haritaları kullanmıyorsanız bu seçeneği konum erişimini kapalı olarak tutabilirsiniz. Eğer ayarı açık bırakırsanız tam konumunuzu kullanabilecek uygulamaları seçebilirsiniz. Yine aynı şekilde kamera ve mikrofonunuza erişimi olacak uygulamaları ayarlayabilir, erişim izni vermek istemiyorsanız bu hizmetleri kapatmanız gizlilik için en iyisi olacaktır.

NOT: 1803 sürümünde bazı kullanıcılar mikrofon erişimini kapattıktan sonra mikrofon ile ilgili problem yaşadıklarını ifade ediyor. Eğer sıkıntı yaşıyorsanız Windows bu sorunu çözene kadar ayarı açık tutmak zorundasınız.

Bildirimler

 • Bildirim erişimi isteyen uygulamaları görebilir ve istediklerinize bildirim erişimi verebilirsiniz.

Hesap Bilgileri

 • Posta uygulaması, Edge gibi uygulamaların hesap bilgilerinize erişmesi için izin veriyorsanız bu seçeneği aktif tutun. Eğer bu uygulamalarda hesabınızı kullanmak istemiyorsanız hesap bilgilerine erişimi kapatabilirsiniz.

Kişiler, Takvim, Arama Kaydı, E-Posta, Görevler, Mesajlaşma, Radyolar, Cihazlar

 • Genellikle Cortana tarafından kullanılan bu verileri uygulamalarınızda özellikle kullanmıyorsanız KAPALI tutmanızı öneririz.

Arka Plan Uygulamaları

 • Siz kapatsanız da arka planda çalışabilecek, bildirim alabilecek bu uygulamaları aksi bir durum olmadıkça KAPALI tutmanızı öneririz. Bu sayede gereksiz kaynak kullanımının önüne geçeceksiniz ve performans artışı elde edebileceksiniz.

Uygulama Tanılama, Otomatik Dosya İndirmeleri, Belgeler, Resimler, Videolar, Dosya Sistemi

 • Genellikle Microsoft Store uygulamaları için gerekebilecek bu izinleri aksi bir durum olmadıkça KAPALI tutmanızı öneririz.

İkinci Adım : Windows Defender, Güncelleştirmeler ve Wi-Fi Ayarlarını Düzenlemek

Gizlilik ayarlarıyla ilgili işlemleri tamamladıktan sonra ayarlar ana ekranına dönün. Ağ ve İnternet kategorisine tıklayın. Wi-Fi kısmından Hotspot 2.0 ağları seçeneğini devre dışı bırakın.

Ayarlar menüsüne geri dönüp Güncelleştirme ve Güvenlik kategorisine tıklayın. Windows Update menüsündeki Gelişmiş seçenekler‘e tıklayın. Teslim iyileştirme ayarına tıklayın. Diğer bilgisayarlardan indirmelere izin ver seçeneğini KAPALI olarak işaretleyin.

Windows Defender kullanıyorsanız daha sonra güncelleştirme ve güvenlik ana seçeneklerine geri dönüp Windows Defender menüsüne gelin. Yeni Windows 10 sürümleri için Windows Defender güvenlik merkezini açın. Açılan pencerede Virüs ve tehdit koruması menüsüne tıklayın. Buradan Windows Defender Virüsten korunma seçeneklerine tıklayın. Otomatik örnek gönderimini KAPALI olarak tutun ve taramalarınızda Microsoft Cloud bazlı koruma kullanmak istemiyorsanız bu seçeneği de KAPALI olarak tutabilirsiniz.

Bu seçenekleri işaretlediğinizde sadece dosya göndermeden önce Windows Defender’in izin istemesini sağlamış oluyorsunuz. Bu özelliği tamamen kapatmak istiyorsanız WIN+R tuş kombinasyonunu kullanarak Çalıştır’ı açın ve regedit.exe’yi çalıştırın. Kayıt defterini açtıktan sonra aşağıdaki dizine gidin.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows Defender

Dizine sağ tıklayarak yeni bir Anahtar oluşturun. Dizinin altında açılacak yeni anahtarın ismini Spynet olarak değiştirin. Daha sonra oluşturduğunuz bu dizine tıklayıp yeni DWORD 32-bit değeri oluşturun. SubmitSamplesConsent olarak ismini değiştirin. Değere çift tıklayıp değer verisini 2 yapın. Tekrar yeni DWORD 32-bit değeri oluşturun. Bu değerin ismini de SpynetReporting olarak değiştirin. Çift tıklayıp değer verisini 0 yapın. Kayıt defterini kapatıp bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda işlem tamamlanacaktır.

Üçüncü Adım : Reklamları, Önerileri, İpuçlarını Devre Dışı Bırakın

Ayarlar ana ekranından Sistem kategorisine tıklayın. Bildirimler ve Eylemler menüsüne girin ve aşağıdaki ayarları KAPALI olarak değiştirin.

 • Nelerin yeni olduğunu ve tavsiye edildiğini göstermek için güncelleştirmelerden sonra ve giriş yaptığım bazı zamanlarda bana Windows karşılama deneyimini göster.
 • Windows kullanırken ipuçları, bilgiler ve öneriler alın.
 • Bu gönderenlerden bildirim al – Bu kategori altındaki varsa Önerilen seçeneği

Daha sonra ayarlar ana ekranından Kişiselleştirme kategorisini kullanın. Kilit Ekranı menüsünde arka plan olarak Windows Spotlight olmadığından emin olun ve “Kilit ekranınızda eğlenceli bilgileri, ipuçlarını, ilginç numaraları ve çok daha fazlasını görün.” seçeneğini KAPALI olarak işaretleyin. Daha sonra Başlangıç menüsünde “Başlangıç’ta ara sıra önerileri göster” seçeneğini KAPALI olarak işaretleyin.

WIN + E tuş kombinasyonunu kullanarak Windows gezginini açın ve Görünüm – Seçenekler menüsüne tıklayın. Açılan Klasör seçenekleri’nin Görünüm sekmesine gelin ve “Eşitleme sağlayıcısı bildirimlerini göster” seçeneğini devre dışı bırakın.

Dördüncü Adım : Tanılama ve Hata Rapor Hizmetlerini Devre Dışı Bırakın

Kullanıcı verilerinizi gönderebilecek tanılama hizmeti ve hata raporlama hizmetini devre dışı bırakarak gizliliğinizi artırabilirsiniz. Bunun için Hangi Windows 10 Hizmetlerini Güvenle Kapatabilirsiniz? rehberini kullanarak Bağlı Kullanıcı Deneyimleri ve Telemetri, dmwappushsvc, Tanı İlkesi Hizmeti, Windows Hata Raporlama Hizmeti‘ni elle ya da devre dışı olarak ayarlayın.

Beşinci Adım : Verilerinizi Gönderen Görevleri Devre Dışı Bırakın

Win+R tuş kombinasyonunu kullanarak Çalıştır’ı açın ve taskschd.msc yazarak Görev Zamanlayıcı‘yı çalıştırın. Aşağıdaki dizinlerde yer alan tüm hizmetlere sağ tıklayıp Devre Dışı Bırak seçeneğini işaretleyin.

 • Görev Zamanlayıcı Kitaplığı – Microsoft – Windows – Application Experience
 • Görev Zamanlayıcı Kitaplığı – Microsoft – Windows – Customer Experience Improvement Program
 • Görev Zamanlayıcı Kitaplığı – Microsoft – Windows – DiskDiagnostic > Bu dizin altından sadece Microsoft-Windows-DiskDiagnosticDataCollector görevini devre dışı bırakın.
 • Görev Zamanlayıcı Kitaplığı – Microsoft – Windows – Feedback – Siuf
 • Görev Zamanlayıcı Kitaplığı – Microsoft – Windows – Windows Error Reporting

Yine kullanıcı deneyimi geliştirme hizmetine bağlı başka bir görevi devre dışı bırakmak için WIN+R tuş kombinasyonunu kullanarak Çalıştır’ı açın ve regedit.exe yazın. Kayıt defteri açıldığında aşağıdaki dizine gidin.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Control\WMI\AutoLogger\AutoLogger-Diagtrack-Listener

Panelde yer alan Start DWORD değerinin 0 olduğundan emin olun.

Karşılaştığınız sorunları ya da sorularınızı Technopat Sosyal’de konu açarak yardım alabilirsiniz.