En İyi CCleaner Alternatifleri

In Makale, Mobil by Egemen Yıldız2 Comments

Son güncellemeleri ile kullanıcıların tepkisini toplayan CCleaner yerine kullanabileceğiniz alternatifleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

CCleaner, en popüler sistem temizleme aracı olarak biliniyor ve milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılıyor. Windows platformu dışında macOS ve Android telefonlar için de uygulama geliştiren CCleaner, zamanla yaygınlığını artırdı. Ancak geçen sene programın geliştiricisi olan Piriform şirketi Avast tarafından satın alındı.

Birçok sistem temizleme aracının bilgisayarları çalışmaz hale getirdiği ve reklamlarla, istenmeyen yazılımlarla dolu olduğu dönemde, CCleaner rakiplerinden ayrılarak ön plana çıkmıştı. Ancak 2 sene içinde CCleaner uygulamasının boyutu artmaya başladı.

Yazılım Avast tarafından satın alındıktan sonra sorunlar da artmaya başladı. İlk olarak araç hacker saldırısına uğradı. 15 Ağustos 2017 ve 11 Eylül 2017 tarihleri arasında CCleaner’in kendi sitesinden indirilen 5.33 32-bit sürümü, Floxif zararlısı tarafından hedef alınmıştı.

Bu zararlı yazılım sistem hakkında bilgi topluyor ve diğer zararlılar için de açık oluşturuyordu. Bu durum fark edildikten sonra gerekli önlemler alındı ve zararlı yazılım içeren linkler kaldırılıp, uygulama 5.34 sürümüne güncellendi.

Benzeri saldırılar diğer yazılımları da hedef alsa da, uygulama ile ilgili sorunlar bununla sınırlı kalmadı. Uygulama yükleyicisinde yazılım reklamları yapılmaya başlandı ve uygulamada açılır pencere şeklinde reklamlar görüldü.

Son olarak geçen ay yapılan güncellemede, aracın arka planda çalışması zorlandı ve kullanıcıların veri paylaşma tercihini yaptıkları ayar seçeneği kaldırıldı. Gelen tepkiler üzerine de CCleaner’in son sürümü geri çekildi.

Programın 5.36 sürümü bu gizlilik problemi düzeltilerek kullanıcılara sunulsa da, tüm bu sebeplerden dolayı çoğu kullanıcı CCleaner alternatiflerini denemeye karar verdi. Bu yazımızda alternatif programlardan ve bunların özelliklerinden bahsedeceğiz. Yine de CCleaner ve benzeri sistem temizleme programlarının sisteminizde hataların oluşmasına ya da kararlılığın bozulmasına sebep olabileceğini göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

BleachBit

BleachBit; Linux, Mac ve Windows için kullanılabilir açık kaynak kodlu bir yazılım. Arayüzü CCleaner ile karşılaştırıldığında ilkel ve kullanışsız olsa da, gereksiz dosyaların temizlenmesi işini kolaylıkla yerine getiriyor.

CCleaner’den farklı olarak kayıt defteri temizleme, başlangıç yöneticisi ve program kaldırma özelliği sunmuyor. Bu işlemler için Autoruns, Revo Uninstaller gibi araçları kullanabilirsiniz.

CCleaner, görev zamanlayıcı ve kalmasını istediğiniz çerezler için beyaz liste özelliği sunuyor. Ancak BleachBit programının böyle bir özelliği bulunmuyor.

Programın winapp2.ini tanımlama desteği sayesinde gereksiz dosyaların tespit edildiği uygulama sayısını artırmak mümkün. Bunun için Düzenle – Tercihler – Genel yolunu izleyin ve “Topluluktan temizleyicileri indir ve güncelle (winapp2.ini)” seçeneğini işaretleyin.

Programın son güncellemesi ile birlikte güncelleme kontrolcüsü ve BleachBit internet sayfası HTTPS şifrelemesi kullanmaya başladı. Böylelikle güncelleştirme sürecinin güvenliği artırıldı. Silinen dosyaların geri dönüştürülmesini engellemek içinse üzerinden geçme özelliği eklendi. Bu özelliği kullanmak için Düzenle – Tercihler – Genel yolunu izleyin ve “Overwrite contents of files to prevent recovery” seçeneğini işaretleyin.

Programı indirmek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Wise Disk Cleaner

Wise Disk Cleaner birçok özelliği bir arada sunuyor. Ortak temizleyici seçeneğini kullanarak geçici dosyaları, tarayıcı geçmişini, Windows uygulama geçmişlerini silmek mümkün. Gelişmiş temizleyici seçeneğini kullanarak bir sabit diski gereksiz dosyalar açısından komple tarayabilirsiniz. Bu seçeneği kullandığınızda daha fazla dosya bulunacaktır.

Program disk birleştirme özelliği sunsa da, temel olarak gereksiz dosyaları temizlemeyi amaçlıyor. Zamanlayıcısı sayesinde taramaların dilediğiniz sıklıkla ve kendiliğinden gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. İstediğiniz klasörleri kolaylıkla tarama dışı bırakmanız da mümkün.

Programı bu bağlantıdan indirebilirsiniz.

Diğer Alternatifler Ve Programsız Temizlik

Piyasada birçok sistem temizleme yazılımının olduğunu biliyoruz. Ancak çoğu program gereksiz reklamlarla ve diğer junkware yazılımlarla birlikte geliyor. Ayrıca bazı yazılımlar uzun süredir güncellenmiyor ve yeni işletim sistemi sürümleriyle tam uyum sağlamıyor.

Tüm sistem temizleme yazılımlarının bilgisayarınızın kararlılığını bozabileceğini ve verilerinizin kaybına sebep olabileceğini tekrar hatırlatmamız gerekiyor.

Mümkün olduğunca az program kullanarak bilgisayarınızın bakımını yapmanız da mümkün. Bunun için Temel Sistem Bakım ve Performans Optimizasyonu Yönergesi konusunu inceleyebilirsiniz. Bu konu altında disk temizliğini, geçici dosya temizliğini, otomatik bakımı nasıl yapacağınızı öğrenebilir ve sisteminizi hızlandırabilirsiniz. Burada bahsettiğimiz alternatiflerle birlikte konudaki adımları da uygulayabilirsiniz.

Karşılaştığınız sorunları ya da sorularınızı Technopat Sosyal’de konu açarak yardım alabilirsiniz.