YouTube, AV1 Video Çözücüsünü Test Etmeye Başladı

In Haber by Ruşen GöbelLeave a Comment

Geliştiriciler, YouTube’da AV1 çözücülü video listesi paylaştı.

Ekran çözünürlükleri arttıkça, resimler ve videoların düzgün görüntülenebilmesi için gereken çözünürlük de artıyor. Kullanıcılar, internet bağlantılarının büyük kısmını resimler ve videolar için harcıyorlar.

AV1 görüntü çözücüsü de daha başarılı sıkıştırma yöntemiyle JPEG ve H.264’ün yerini almaya hazırlanıyor. Mozilla ve Google ekipleri, bu yeni görüntü formatının ürünlerine entegre edilmesi için çalışmalar yapıyordu. YouTube geliştiricileri, AV1 biçimli ilk test videolarını içeren bir liste paylaştı.

Bu videolar, Chrome 70 Beta veya Firefox Nightly Beta 64.0a1 kullanıcıları tarafından AV1 olarak izlenebilecek. Eğer bunlardan farklı bir tarayıcıda açarsanız, videoları eski yöntemle izleyeceksiniz.

Listedeki videolar, performansın test edilmesi amacıyla yüklenmiş. Yüksek bitrate değerine sahip olan videolar, eski formattaki videolarla hemen hemen aynı miktarda veri boyutuna sahip.

Listeyi yayınlayan YouTube Developers hesabının yakın bir zamanda standart bitrate’li, daha iyi sıkıştırılmış videolar paylaşması bekleniyor. Bu yeni formatın veri kullanımını artırmadan görüntü kalitesini yükseltmesi amaçlanıyor.

AV1 çözücülü videoları izlemek için tıklayın.