Anasayfa Makale SSD Aşırı Tahsisi Nedir?

SSD Aşırı Tahsisi Nedir?

SSD aşırı tahsisi (over-provisioning) nedir, bu makalemizde anlatıyoruz.

SSD üreticileri, SSD aşırı tahsisi (over-provisioning) ismiyle adlandırılan, sürücülerin performansını ve ömrünü artıran bir yöntem kullanıyor. Aşırı tahsis SSD’den belli miktarda alanı ayırıyor ve bu alanı sadece disk kontrolcüsünün kullanımına tahsis ediyor. Ayrılan alan işletim sistemi tarafından görülemiyor.

Üreticiden üreticiye miktarı değişmekle birlikte, aşırı tahsis için genellikle %7’lik bir alandan söz ediliyor. Eğer yoğun yazma işlemleri gerçekleştirecekseniz daha fazla alan da tahsis edebilirsiniz. Ancak üreticinizin belirlediği miktardan daha azını uygulama aracılığıyla ayıramazsınız.

Aşırı tahsis SSD üzerindeki kullanılabilir alanı azalttığı için çoğu kullanıcı bu yapılandırmanın gerçekten gerekli olup olmadığını sorguluyor. Zaten gigabayt başına maliyeti yüksek SSD’lerde aşırı tahsis yüzünden maliyet daha da artıyor. SSD aşırı tahsisinin birinci amacı yazma işlemlerinin performansını artırmaktır.

SSD’lerde bir veri bloğunun üzerine yazmak gerektiğinde öncelikle var olan verinin silinmesi gerekir. SSD’ler bu yönüyle mekanik disklerden ayrılır. Ancak bu silme işlemi yavaştır. Depolama blokları birçok sayfadan oluşur. Bir blok silinmeden önce blokta yer alan ve halen kullanılan verilerin öncelikle başka yere taşınması gerekir. Bu taşıma işlemi ve ardından gerçekleşen silme işlemi vakit alır ve SSD’ler bu yüzden dolmaya başladıkça yavaşlar.

Aşırı tahsis için SSD kontrolcüsüne ayrılan alan yazma önbelleğine benzer bir işlev görür. Yazma işlemleri sırasında depolama sayfalarını ve bloklarını yeniden yerleştirmekle uğraşmak yerine, aşırı tahsis edilen alan yeni verinin geçici olarak depolanması için kullanılabilir. Bu sırada kullanılmayan depolama bloklarının içerisindeki veriler silinir (gereksiz veri toplama – garbage collection) ve yeni veriler buraya yerleştirilir.

Bazı üreticiler SSD aşırı tahsisini sürücünün ömrünü uzatmak için de kullanıyor. Örneğin bir depolama bloğu hasar görürse, o blok adresi aşırı tahsis edilmiş alan içerisine taşınabilir. Bu sayede görünüşte kullanılabilir SSD alanı azalmamış olacaktır.