Anasayfa Etkinlik E3 Age of Empires II: Definitive Edition Steam’e Geliyor

Age of Empires II: Definitive Edition Steam’e Geliyor

Age of Empires II

Microsoft Age of Empires oyunlarını yenilemeye Age of Empires II ile devam ediyor. Definitive Edition sürümü önceki bütün paketleriyle Steam’de satışa çıkacak.

Bugün Los Angeles’taki E3 fuarında yeni Age of Empires II: Definitive Edition sürümünü yerinde gördük ve geliştiricilere sorularımızı birinci elden sorma fırsatı bulduk! İşte yenilenen Age of Empires II hakkındaki tüm bilgilerimiz:

 • Öncelikle oyun bugüne kadar çıkmış Age of Empires oyunları içinde en fazla senaryo barındıran sürüm olacak: toplamda 27 senaryo.
 • Oyun 4K grafik desteği ile geliyor ve bütün dokular baştan aşağıya sıfırdan tasarlanmış.
 • Oyuna ait sesler de tamamen yenilenmiş. Sadece işçi seslerini olduğu gibi bırakmışlar, bir de olmazsa olmaz Wololo!
 • Yapay zeka da baştan aşağıya yenilenmiş. Yine de dilerseniz eski yapay zekayı seçebileceksiniz.
 • Oyun en son teknolojiyi kullanıyor. Bu bağlamda halihazırda geliştirilmekte olan Age of Empires 4’ten bazı teknolojiler bu oyuna aktarılmış.
 • Yeni 3B oyun motoruyla birlikte oyunda yakınlaştırma ve uzaklaştırma yapabiliyorsunuz.
 • Oynanışı kolaylaştıran öğeler arasında ünite seçimi de var: örneğin artık şehrin içindeki orduyu seçtiğinizde çiftçiler de orduyla birlikte savaşa koşmuyor…
 • Oyunun mod desteği olacak ve orijinal oyun için yapılan modların dahi çalışacağını belirtiyorlar. Tabi grafiklerin güncellenmesi gerekir diye düşünüyoruz, doğal olarak…
 • Özel senaryo desteğinin de devam ettiğini ve hatta 1999’da çıkan ilk sürüm için yapılan senaryoların bile 2019’da çıkacak sürüme aktarılabileceği belirtildi. Muazzam gerçekten.
 • Oyunda HDR desteği olacak mı diye sorduk, şu anda yok lakin düşünebileceklerini belirttiler.
 • FPS limiti var mı sorumuza ise “60 FPS” cevabını aldık.
 • Merak edilen bir başka soru ise klasik Age of Empires II HD Edition sürümünün desteği devam edecek mi? Bu soruyu da sorduk. Cevap: O sürümü kaldırmayacağız ama odağımız artık bu sürüm olacak. Mesela yeni eklentiler artık sadece yeni sürüme gelecek.

Microsoft’un Age of Empires II: Definitive Edition hakkındaki açıklaması:

 • Yayınevi: Xbox Game Studios
 • Geliştirici: Forgotten Empires, Tantalus Medya, Wicked Witch
 • Yaş Değerlendirmesi: ESRB: T; USK: 12+; PEGI: 12
 • Biçim: Windows 10 ve Steam

Bugün, Age of Empires II: Definitive Edition’ın PC için Xbox Game Pass’a, Microsoft Mağazası ve Steam’e 2019 sonbaharında geleceğini ve Windows 10 ile Steam oyuncuları  arasında çapraz oynamayı destekleyeceği bilgisini paylaşmaktan heyecan duyuyoruz. Age of Empires II, son 20 yıldaki en sevilen strateji oyunlarından biri. Yeni oyunla birlikte en sadık PC oyuncuları ve seriye ilk kez katılanlar tarafından da sevilecek bir deneyim yaratmayı amaçladık.

Forgotten Empires, Tantalus ve Wicked Witch tarafından geliştirilen Age of Empires II: Definitive Edition, tamamen yeni içerik ve birçok heyecan verici oyun iyileştirmesi içeriyor. Bu sürüm, önceden yayınlanmış tüm Age of Empires II içeriğinin yanı sıra, yepyeni medeniyetler, ek kampanya görevleri, 4K çözünürlüğü destekleyen yeni grafikler ve çok oyunculu kullanıcılar için Xbox Live desteğini de içermekte. Bu sürüm zaten bildiğiniz ve sevdiğiniz oyunu bir sonraki seviyeye taşıyan otomatik çiftlik yeniden tohumlama gibi yaşam kalitesi yükseltmelerini halihazırda içeriyor.

Heyecan verici yeni özellikler:

 • The Last Khans görevleri: Age of Empires II: Definitive Edition, üç yeni görev ve dört yeni medeniyet içeren yepyeni bir içeriği, “The Last Khans”ı içeriyor.
 • Yeni medeniyetler: Dört yeni medeniyet sadece Age of Empires II: Definitive Edition’a ekleniyor: Bulgarlar, Kümenler, Litvanyalılar ve Tatarlar oyundaki toplam medeniyet sayısını 35’e çıkarıyor.
 • Yeni seyirci modu ve turnuva özellikleri: Oyuncular, çok oyunculu oyunları gerçek zamanlı olarak izleyebilecek ve izleyicilere farklı oyuncuların durumu hakkında bilgi vermek için üst üste arabirim bindirilerek her oyuncunun görünümü arasında geçiş yapabilecek.

Fiyat

Age of Empires II: Definitive Edition, yeni oyuncular için 19.99 USD’ye, HD Edition’a sahip Steam kullanıcılarına ise 14.99 USD’ye mal olacak. Ek olarak, PC için Xbox Game Pass üyeleri, Microsoft Mağazasın’da oyuna sahip olmak için Age of Empires II: Definitive Edition’ı indirimli 14.99 $ USD fiyatıyla satın alabilecek.

Age of Empires IV

Age of Empires topluluğuna, değerli geri bildirimleri ve Empires Age II: Definitive Edition’ı hayata geçirmemize yardımcı olan anlayışları için çok onur ve minnettarız. Topluluğa ve geçmişe, Age serisini bugüne ve geleceğine olan bağlılığımızın bir parçası olarak, Age of Empires: Definitive Edition’ın bu Ağustos’ta Steam’de sunulacağını ve Windows 10 ile çapraz oynamayı destekleyeceğini paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz . Topluluğu yeni yolculuğumuza sokmaktan heyecan duyuyoruz ve sıradaki oyunlar olan Age of Empires III: Definitive Edition ve Age of Empires IV hakkında daha fazla bilgi vermek için sabırsızlanıyoruz.

Age of Empires II: Definitive Edition’da ne olacağını görmek için aşağıdaki videoya göz atın ve yakında başlayan www.ageofempires.com adresindeki kapalı beta programına kaydolun! Umarız bu yeni tanımlayıcı remaster oyununu sizin için yarattığımız kadar zevkle oynarsınız.

Bilgisayarla tanışması 2000'li yıllara dayanan yazar, 2007'de CHIP ve LEVEL dergilerinin yanında CHIP Online için de makaleler yazdı ve 2010'da Türkiye'nin en çok satan teknoloji dergisi CHIP'in Donanım Editörü oldu. Bu süre zarfında 1000'den fazla ürün incelemesi yapan Recep Baltaş, 2011 sonunda bu görevinden ayrılıp ASUS Türkiye'de Pazarlama Uzmanı olarak çalışmaya başladı. Tam bir Technopat olan Baltaş'ın son durağı ise Technopat.net.