LG 8K OLED TV Satışları Başladı

In Bülten, Haber by Emin Çıtak3 Comments

LG, geçtiğimiz haftalardan başlayarak Güney Kore’de 88 inçlik setin ön siparişlerini alarak dünyanın ilk 8K OLED TV’sinin satışına başladığını duyurdu.

LG’nin bugüne kadar ürettiği en büyük OLED TV olan 88Z9 8K OLED TV, önümüzdeki aylarda diğer bölgelerde de satışta olacak. 33 milyondan fazla bağımsız OLED pikseline sahip paneli, LG OLED TV’nin geniş izleme açılarından gerçek renkleri, sonsuz kontrast oranını ve gerçek siyahları görmenizi sağlıyor. 88 inç OLED TV’deki görüntüler, 8K Ultra HD (7680 x 4320) çözünürlük ile netleşiyor. Bu netlik Full HD’nin piksellerinin 16 katına ve UHD’nin de 4 katına eşit.

LG’nin 8K OLED panelinin üstün görüntü kalitesi, şirketin ikinci nesil α (Alpha) 9 8K akıllı işlemcisi ile sağlanıyor. İşlemci, derin öğrenme algoritması sayesinde milyonlarca içeriği analiz ederek görüntü ve ses kalitesini yükseltiyor. Dünyanın her yerinden toplanan gerçek içeriklerden milyonlarca veri seti kullanılarak tasarlanan algoritma ile ikinci nesil α9 akıllı işlemci, orijinal görüntü kaynağını tanıyarak görüntüler oluşturuyor. 88 inç 8K OLED TV, ikinci nesil α9 8K işlemcisi ile çözünürlüğü 8K kalitesine yakın bir seviyeye yükseltiyor. İşlemci ayrıca ortam ışığını tespit eden bir ışık sensörünün desteğiyle birlikte görüntünün parlaklığını otomatik olarak optimize ediyor.

LG 88Z9 sanal 5.1 surround ses sağlayacak şekilde iki kanallı sesi karıştırabilen akıllı bir algoritma ile destekleniyor. Derin öğrenim, filmlerde iyileştirilmiş ses efektleri, müzikte derin bas ve spor karşılaşmalarında daha anlaşılır ses oluşturmak için kaynak içeriğini analiz ederek çıktıyı gözle görülür bir şekilde geliştiriyor.

LG 8K OLED TV, Dolby Vision ve Dolby Atmos desteği ile bu alanda türünün ilk örneği olarak ön plana çıkıyor. LG 8K OLED TV, HDMI 2.1’i de destekliyerek izleyicilerin saniyede 60 kare gibi bir hızla 8K içeriği görüntüleyebilmesini sağlıyor. Televizyon ayrıca ALLM’i (otomatik düşük gecikme süresi modu), değişken yenileme oranı (VRR) ve eARC’yi (iyileştirilmiş ses dönüş kanalını) de destekliyor.