Anasayfa Haber Google, SwiftKey Uygulamasına Erişim Engeli Verecek

Google, SwiftKey Uygulamasına Erişim Engeli Verecek

Google aldığı kararla Google hesaplarının, SwiftKey ile kullanılmasını engelliyor.

Microsoft’un en önemli mobil uygulamalarından biri olan SwiftKey, Google ve Microsoft’un son günlerde patlak veren servis savaşında Google’un yeni kozu oldu. Google’un kullanıcılarına attığı e-posta ile 15 Temmuz 2019 itibariyle, Google hesaplarının uygulama ile kullanılamayacağını duyurdu.

Google’ın bu kararı almasının ardında iki önemli sebep bulunuyor; güvenlik ve Microsoft ile çekişme. Microsoft daha birkaç gün önce Slack gibi kendine ait uygulamalarda Google servislerinin (örnek Google Docs) kullanılmasını yasakladı. Google ise hızlı bir cevap ile Microsoft’un en popüler Android uygulamalarından birinin önüne taş koymuş oldu.

Diğer önemli bir sebepse elbette güvenlik. Siz bir Android telefona SwiftKey yüklemek istediğinizde bu uygulamanın kredi kartı bilgileri dahil olmak üzere çok önemli bilgilere erişebileceği uyarısı verilir. Microsoft her ne kadar bu veri akışının cihaz içerisinde depolandığını ifade etse de, Google bu açıklamayı yeterli bulmuyor. Ayrıca SwiftKey’in Huawei gibi bazı Çinli markaların telefonlarında varsayılan klavye uygulaması (hatta silinememesi) olarak kullanılması tartışmayı tetikleyen nedenler arasında görülüyor.

Google’un kullancılarına yolladığı e-postayı hemen aşağıdan okuyabilirsiniz.